DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sanal mağazanızın müşterilerini rakiplere kaptırmayın

Sanal mağazanızın müşterilerini rakiplere kaptırmayın

​E-ticaret hacmi büyüdükçe rekabet de göz önüne alınması gereken bir konu olarak öne çıkmaya başlıyor. Her ne kadar pazar büyük ve sunulabilecek ürün çeşitleri geniş olsa da rakiplerden bir adım önde olmak her zaman için daha karlı bir işletme sahip olmak anlamına geliyor.

İnternet dünyasında yerinizi sağlamlaştırmak aynı zamanda satışlarınızın da artmasını sağlamak için e-ticaret sitenizde yapabileceğiniz önemli çalışmalar var. Özellikle de özel gün ve haftalarda artan e-ticaret hacminden daha fazla faydalanarak, rakiplerinize göre öne çıkabilmeniz için temel kriterleri IdeaSoft olarak sizler için analiz ettik.

Bu analizin, müşterilerin online alışverişlerinde sizin e-ticaret sitenizi tercih etmelerini sağlaması açısından çok işinize yarayacağına inanıyoruz…

Ana sayfa hayati önem taşır

Sanal mağazanızın ana sayfası, diğer sayfalarda daha fazla trafik olmasından dolayı, sizin için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle ana sayfanızı çok etkili bir şekilde tasarlamalısınız. Dikkat çekici, kullanımı kolay ve güzel tasarım uygulanan bir ana sayfa müşterinin ilgisini çekeceği gibi kolay hatırlanır yapar. IdeaSoft’un geniş tema seçenekleri bu konuda işinizi çok kolaylaştırabilir.

Kullanım kolaylığı önemli

Ana sayfanızın tasarımının yanı sıra kullanım kolaylığına da önem verin. Ana sayfanıza giren ziyaretçide öyle bir etki bırakmalısınız ki sitenize girdikten sonra başka bir siteye girmeye ihtiyaç duymamalı ve müşteriniz haline gelebilmeli. Elbette ürünleriniz de rakiplerinizden daha farklı olmalı. Bu, sadece sizin e-ticaret sitenizde sattığınız kişiye özel bir ürün, şık bir hediye sunumu ya da ücretsiz kargo hizmeti olabilir.

Etkiyi ilk 7 saniyede bırakmalısınız

Uzmanlar yeni bir durumu deneyimleyen kişilerin kanaatlerinin ilk 7 saniyede şekillenmeye yatkın olduğunu söylüyor. Bu noktadan hareketle ana sayfanızda satışlarınızı, sitenizi ziyaret edenler için cazip, hızlı ve kolay anlaşılır bir biçimde ifade edin. Ciroyu yükseltmenin en etkili yöntemlerinden birinin de görsel materyallerle zenginleştirilen satışlar olduğunu unutmayın.

Ürün sayfalarınız özenli olmalı

Her ürün sayfanızın başlığında ve URL’sinde ürün adınızın bulunmasına özen gösterin. Hazırladığınız ürün sayfalarınızda benzer ürünler için tekrarlanan içerikler sunmak yerine farklı ifade tarzları kullanarak açıklama yapmayı deneyin. Her ürününün kendine özgü ifadesi, fotoğrafı, başlığı ve açıklaması olmalıdır. Açıklamaları sade ve anlaşılır bir dilde olması ziyaretçiyi sıkmaz. Görselleriniz ise yüksek çözünülürlükte ve kaliteli olursa ziyaretçiler sayfanızda daha uzun süreli kalabilir ve bir çok ürününüzü incelemek isteyebilir.

Rakiplerinizi analiz edin

Sizi rakip e-ticaret sitelerinden öne çıkaracak çalışmaları ve stratejiyi belirlemeniz için rakiplerinizi doğru analiz etmeniz gerekir. Sektörde yapılan diğer pazarlama çalışmalarını incelemek size kendinize özgü strateji geliştirme imkanı sunar. Rakipleriniz kimi hedef kitle olarak belirlemiş, onlara yönelik olarak ne gibi çalışmalar yapıyor? Arama motorlarında, öne çıkmak için ne tür çalışmalar gerçekleştiriyorlar? Sosyal medyada öne çıkmak için neleri deniyorlar? Bu tür başlıkları kendinize göre hazırlayarak rakiplerinizi analiz etmeniz çalışmalarınızda size netlik kazandırır.

İçerik açısından zengin ürün sayfaları daima arama motoru sayfalarında daha üst sıralarda yer alır. E-ticaret sitenizin sayfalarında çoğalttığınız açıklamalar, görseller, memnuniyetini ifade eden müşterilerinizin yorumlarını ilgili linkler ile destekleyerek arama motoru sıralamasında en üst sıralara çıkabilirsiniz. Bu büyük fırsatları kaçırmak istemiyorsanız hemen ücretsiz IdeaSoft demo hesabına başvurun ve e-ticarete ilk adımınızı sağlam atın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüRekabet
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!