DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Rakiplerinizin site trafiğini kendi sitenize çekmenin yolları

Rakiplerinizin site trafiğini kendi sitenize çekmenin yolları

E-ticarette site trafiğinizi artırmak, yeni hedef kitlelere ulaşarak satışlarınızı artırma konusunda oldukça önemli. Tabii ki sektördeki rekabeti de el aldığımızda, organik olarak arama motorları üzerinden trafik elde etmek kimi zaman zor olabiliyor.

Rakip firmaların yaptıkları SEO çalışmalarıyla mücadele etmek ve bu alanda arama motorları üzerinde belli bir yere sahip olabilmek için bu rekabete dahil olup, bu konu ile ilgili çalışmalar yapmalısınız.

Geçtiğimiz günlerde, rakiplerinizin hedef kitlelerine reklam vererek rekabette nasıl öne geçebileceğinizden bahsetmiştik. Bu yazıda da doğrudan organik arama sonuçlarında rakiplerinizin trafiklerini kendinize yönlendirmek için neler yapabileceğiniz üzerinde duracağız.

Konuya ve buradaki çalışmaları yapmadan önce bilmeniz gereken bir takım unsurlar bulunuyor. Daha önceki yazılarımızda değindiğimiz SEO’da rakip analizi üzerine çalışmalar yapmanız gerekebilir. Bunun için de SEO analizi için kullanılacak araçlar isimli yazımızdan, gerekli araçlara ulaşabilirsiniz. Bu çalışmaları yaptıktan sonra aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri denemeye başlayabilirsiniz.

Rakiplerinizin anahtar kelimelerini hedefleyin

Siteniz üzerindeki metinlerinizi oluştururken (ürün sayfaları ve blog içerikleri) rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeler üzerine çalışmalar yapabilirsiniz. Tabii ki bunun için öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi SEO’da rakip analizi yapmanız gerekecektir.

Yukarıda verdiğimiz SEO araçları linkine tıkladığınızda, rakiplerinizin anahtar kelimelerini nasıl görebileceğinizi ve analiz edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu çalışmaları yaptıktan sonra rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimelerin bir listesini çıkartabilir ve bu kelime gruplarına yönelik ürün açıklamaları ve blog içerikleri üretebilirsiniz.

Alan adı ve sayfa otoritenizi artırın

Yine yukarıda paylaştığımız SEO araçlarında, alan adı ve sayfa otoritesi ölçümlemeleri için kullanabileceğiniz araçları sizinle paylaşıyoruz. Buradaki araçları kullanarak, rakiplerinizin ve kendi internet sitenizin alan adı ve sayfa otoritelerini görebilirsiniz. Eğer rakiplerinizden düşük bir değere sahipseniz, bu değerleri yükseltecek çalışmalar yapmanız gerekiyor.

Organik olarak, arama motorlarında rakiplerinizin üstüne çıkıp, trafiğinizi artırmak için sayfa otoritenizi mümkün olduğu kadar yukarı çıkartmanız gerekiyor. Bu konunun nasıl yapılacağı ile detaylı bir yazıyı önümüzdeki günlerde sizinle paylaşacağız.

Yüksek kaliteli linkler alın

Otoritesi yüksek olan farklı kaynaklardan, sitenize link almak da oldukça önemli. başka sayfaların size link vermesi, sizin sayfa ve alan adı otoritenizi yükseltmenize yardımcı olacaktır. Sektörünüzle ilgili olan diğer yayıncılardan ve sitelerden linkler almaya çalışın. Eğer bu kaynaklar, rakiplerinize link veriyorsa, rakiplerinizden daha kaliteli içerikler oluşturarak, bu kaynaklardan sizin linkinizi kullanmayı isteyebilirsiniz.

Rakiplerinizin link aldığı kaynakları görmek için “ahrefs” isimli yazılımdan yararlanabilirsiniz. Bu araç ile hem kendinizin rakip firmaların hangi kaynaklardan link aldığını, marka hakkında paylaşımlar yapıldığını görebilirsiniz. Bu yazılımın ücretli olduğunu da belirtelim.

Sektörde adınızdan daha çok söz ettirin

Sektördeki marka bilinirliğinizi ve hakkınızda yapılan paylaşımları artırmanız da trafiğinizi doğal olarak etkileyecektir. Bunu yapmanın birçok farklı yöntemi bulunuyor.

  • Blog/içerik pazarlama çalışmaları
  • Video içeriklerin hazırlanması
  • Sosyal medya içeriklerinin üretilmesi
  • Sponsorlu reklam içeriklerinin hazırlanması
  • Kampanya, pazarlama ve reklam çalışmaları

Genel olarak bu başlıklar altında çalışmalar yaparak, marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Reklam ve pazarlama bütçenizin çok yüksek olmadığı durumlarda, sosyal medya ve içerik pazarlama çalışmalarına yoğunlaşarak, hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikler hazırlayarak, organik olarak bir büyüme gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonue-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!