DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Rakip analizi yapmanızı sağlayacak 8 araç

Rakip analizi yapmanızı sağlayacak 8 araç

E-ticarette rakip analizi yapmak oldukça önemli. Kendi sektörünüzdeki şirketlerin neler yaptığını incelemek, fiyat politikalarını takip etmek, ürünlerinin analizini yapmak, SEO ve Adwords çalışmalarına bakmak işinizi geliştirmeniz ve rakiplerinizi takip etmek açısından oldukça önemli.

Şirketlerin yaptıkları çalışmaları takip edebilmek için de bazı araçlara ihtiyaç duyulur. Bu araçlarla kendi e-ticaret sitenizi rakip firmalar ile kıyaslayabilir ve hangi alanlarda onlardan ileri, hangilerin de ise geri olduğunuz görebilir ve bu alanlarda çalışmalar yapabilirsiniz.

Bu yazıda da hangi araçları kullanarak rakip analizi yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Başlıklara tıklayarak ilgili sayfalara yönlenebilirsiniz.

İnternet Arşivi

E-ticaret firmalarının geçmişte yaptığı çalışmaları, geçmişteki fiyat değişimlerini takip etmek için internet arşivinden yararlanabilirsiniz.

1996 yılından beri internet sitelerinin görüntülerini yakalayan İnternet Arşivi, belli aralıklarla siteleri ziyaret ediyor ve o günkü sayfalarını kayıt altına alıyor. Bu araç sayesinde rakiplerinizin geçmişte yaptığı çalışmalara bakabilir, tasarımlarını inceleyebilir ve ne gibi değişiklikler yaptıklarının analizini çıkartabilirsiniz.

Alexa

Alexa 1996’dan beri sitelerin trafiklerini analiz etmek için kullanılan araçlardan biri. Birçok özelliği ücretsiz olan bu araç ile, rakiplerinizin trafiklerini inceleyebilir, Türkiye ve globaldeki sıralamalarına bakabilirsiniz.

Bunların yanı sıra sitenin hemen çıkma oranlarını, günlük sayfa başına ziyaretleri sayfada geçirilen süreleri de Alexa üzerinden takip edebilirsiniz. Siteye gelen arama trafiklerinin yüzdelik dilimlerini ve hangi anahtar kelimelerden bu sitelere ziyaretçi geldiğini de bu araç üzerinde görebilirsiniz.

Webpage Similarity Comparison Tool

Bu araç ile istediğiniz sitelerin sayfa benzerliklerin karşılaştırmasını yapabiliyorsunuz. Karşılaştırmasını yapmak istediğiniz internet sayfalarını alt alta yazdıktan sonra, sayfa başlıkları, meta açıklamaları ve sık kullanılan kelime gruplarını detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz.

Böylelikle sayfalar arasındaki benzerlik ve farklılıkları analiz ederek kendi siteniz üzerinde geliştirmeler yapabilir ve hangi anahtar kelime gruplarına odaklanmanız gerektiğiniz öğrenebilirsiniz.

Hız testi araçları

İnternet sitesi hız testi araçları da rakip analizi yapmanız için oldukça önemli. İnternet sitelerinin açılma hızları, kullanıcıların bir sitede kalıp kalmayacaklarını doğrudan etkiler. Hem kendi sitenizin hem de rakip sitelerinin açılma hızlarını test ederek, bu konuda sektörde hangi konumda olduğunuzu görebilirsiniz.

İnternet sitesi hız testi araçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

SpyFu

Bu araç ile rakiplerinizin Adwords ve anahtar kelime çalışmalarını görebilirsiniz. Adwords kampanyalarında hangi anahtar kelimelerin işe yaradığını, hangilerin işe yaramadığını görebilir ve onların yaptığı hatalardan siz kaçınabilirsiniz.

SpyFu ücretsiz olarak da analizler sunsa da detaylı sonuçlar için aylık ya da yıllık olarak ücret ödemeniz gerekiyor. Servisin yıllık bedeli 75 dolar.

Searchmetrics

SEO ve anahtar kelime analizleri yapmak için Searchmetrics oldukça detaylı bir analiz sunuyor. Bu aracı kullanarak rakip firmaların SEO değerlerini inceleyebilir, hangi anahtar kelimelerde daha yüksek değere sahipler, hangilerinde kötüler, hangi kelime gruplarına odaklanmışlar, hangi kelimelerden daha çok trafik alıyorlar gibi farklı parametreler üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Aynı zamanda sitelerin karşılaştırılması da buradan yapılabiliyor. Bu aracın en temel paketinin fiyatı aylık 69 dolar.

Open Site Explorer

4 farklı site ile kıyaslama yapabildiğiniz bu araçta, sayfa değerleri, site otoritesi, domain otoritesi ve toplam link sayılarını analiz edebiliyorsunuz. Böylelike rakip e-ticaret sitelerinin nerelerden link aldığını ve bu sayfaların otoritelerini analiz edebilirsiniz.

Google Alerts

Google Alerts, doğru kullanıldığında rakip analizi yapmanızı sağlayabilir. Bu araç, belirlediğiniz anahtar kelimelerle ilgili içerikler paylaşıldığında ve Google’da listelendiğinde size belirlediğiniz zaman dilimleri arasında bildirim gönderiyor.

Böylelikle bu aracı kullanarak rakiplerinizin yaptıkları paylaşımları takip edebilir, sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri seçerek Google’da neler yayınlandığını görebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıteknoloji
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!