DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

QR kod nedir ve e-ticaret siteleri QR kodu nasıl kullanabilir?

QR kod nedir ve e-ticaret siteleri QR kodu nasıl kullanabilir?

​Hepimiz alışveriş yaparken aldığımız ürünlerde barkod görmeye alışkınız. Fakat son zamanlarda mobil kullanıcılara yönelik bir dijital pazarlama yöntemi olarak QR kodlarını da sıklıkla görmeye başlıyoruz.

 

QR kodu, İngilizce “Quick Response” sözünün baş harflerinden türetilmiştir ve tercümesi “Hızlı Tepki” kodu anlamına gelir. Türkçe karşılığı olarak Kare Kod ifadesinin kullanımı da yaygındır. Birçok amaca hizmet edebilecek bir dijital pazarlama yöntemidir.

 

Peki geleneksel barkodun yerini almaya aday bu yeni nesil pazarlama aracı tam olarak nedir ve e-ticaret siteleri tarafından nasıl kullanılabilir? IdeaSoft olarak bu konuyu sizin için derledik…

 

QR kodu nasıl kullanılır?

Mobil telefonlarla kameraları yardımıyla bu kod okutarak, kodun aktardığı bilgiye ulaşmak mümkün. Bunu gerçekleşmesi için de kullanıcının mobil cihazında QR kodunu çözen bir programın bulunması gerekiyor. Bu program yardımıyla QR kodu okuttuğunda kişi, online bir içeriğe yönlendiriliyor. Bu içerik örneğin e-ticaret sitesindeki bir ürün sayfası, bir sosyal medya sitesi veya bir video sayfası da olabilir…

 

QR kodu ne amaçla kullanılabilir?

QR kodu temel olarak bir bilgiyi pratik bir şekilde paylaşmak amacıyla kullanıyor. Bu bilgi bir ürünün tanıtımı, satış sayfası, ya da özel bir teklif veya promosyon olabilir.

 

Bu dijital pazarlama yönteminin hedef kitlesi, giderek sayıları artan mobil müşterilerdir. Teknolojiyle iç içe olan bu kesim için daha yaratıcı çözümler daha çekici olacaktır ve istenen hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

 

QR kodu nerede kullanılabilir?

QR kodların en büyük avantajı çok farklı şekillerde kullanıma uygun olmalarıdır. Bu yüzden teorik olarak her an, her yerde karşımıza çıkabilirler. Bir web sitesinde de QR kod ile karşılaşabilirsiniz, basılı bir broşürde de.

 

Fakat en etkili kullanım alanları insanların ellerinde akıllı telefonları ile vakit geçirme eğiliminde oldukları yerlerdir. Örneğin otobüs veya metro durakları bu açıdan ideal birer QR kod kullanım alanıdır. Buralarda bekleyen insanlar için QR kodlar sıkıcı zamanlarını daha eğlenceli ve verimli geçirmelerini sağlamak için cazip olacaktır.

 

E-ticarette QR kod

QR kod tüketiciye mesajınızı pratik ve etkili bir şekilde ulaştırmanızı sağlayan alternatif bir kanaldır ve doğru yaklaşım ile e-ticaret siteleri için de oldukça faydalı birer pazarlama aracı olarak kullanılabilir.

 

E-ticaret sitenizin offline, yani internet dışındaki pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinde QR kod kullanarak potansiyel misafirlerinizin o anda sitenizi ziyaret etmelerini veya kampanyalardan haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin açık hava reklam alanlarındaki veya dergi ya da gazetelerdeki ilanlarınızda yer vereceğiniz QR kodlar, ilanınızın içeriğini zenginleştirmek ve ziyaretçiyi doğrudan sitenize yönlendirmek için son derece etkili bir yöntem olabilir.

 

Bir yandan mobil cihazlar hızla yaygınlaşırken, diğer yandan e-ticaret sitelerinin potansiyel müşterilerine erişebilecekleri kanallar da çeşitleniyor. QR kodda buna güzel ve oldukça faydalı olabilecek bir yöntem.

 

Tabi ki bunun için pratik ve hızlı bir şekilde kampanya ve indirim tanımayabileceğiniz son derece esnek ve gelişmiş bir e-ticaret alt yapısına ihtiyacınız olacak. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri bu konuda size çok yardımcı olabilir. Nasıl mı? Buraya tıklayarak ücretsiz bir demo hesabına başvurun ve size neler sunabileceğimizi kendiniz keşfedin…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!