DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

PPC reklam kampanyalarından geri dönüş alamadığınızda neler yapmalısınız?

PPC reklam kampanyalarından geri dönüş alamadığınızda neler yapmalısınız?

PPC, Türkçesiyle Tıklama Başına Maliyet, internet reklamlarında sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri. Reklamlardan alınacak verimi artırmak ve reklam bütçesini daha etkili bir şekilde yönetebilmek için reklam modellerinde PPC kampanyalardan yararlanılır.

Tabii ki bu PPC çalışmaları her zaman beklenen sonuçları vermeyebilir. Reklam metni, anahtar kelimeler, reklamın karşıya verdiği mesaj ya da reklam verilen ürünler bu kampanyaların başarısında önemli bir rol oynuyor. Bu rehberimizde de PPC reklam kampanyalarınızdan beklediğiniz geri dönüşleri alamadığınızda neler yapmanız gerektiğini ele alacağız.

İlgili rehber: Adwords kampanyalarınızda dikkat etmeniz gerekenler – 1. Bölüm

İlgili rehber: Adwords kampanyalarınızda dikkat etmeniz gerekenler – 2. Bölüm

Anahtar kelimelerinizi değiştirin

PPC kampanyalarınızın sonuçlarından memnun değilseniz, geri dönüşüm alamama sebeplerinizden biri reklam metinlerinde kullandığınız anahtar kelimeler olabilir. Doğru anahtar kelimeleri kullanmamanız ya da yanlış eşleme ayarları yapmanız sizinle ilgili arama sorgularında reklamlarınızın görünmemesine neden olabilir. Bunun yanı sıra bu anahtar kelimeler nedeniyle kullanıcıların ilgisini de çekemeyebilirsiniz.

Bu sebeple de geri dönüşüm alamadığınız kampanyalarınızdaki anahtar kelimelerinizi özellikle incelemeniz, farklı arama sorguları yaparak bu arama sorgularında reklamlarınızın performansını incelemelisiniz.

Bunlara ek olarak anahtar kelimelerin eşleşme ayarlarını da yeniden göz önünde bulundurma yoluna gitmeniz gerekiyor. Arama sorgularında reklamlarınızın çıkmamasının ya da reklam maliyetlerinin yükselme sebeplerinden biri de bu eşleşme ayarları olabilir.

İlgili rehber: Adwords reklam eşlemelerini nasıl yapmalısınız? 1. Bölüm

İlgili rehber: Adwords reklam eşlemelerini nasıl yapmalısınız? 2. Bölüm

Reklam metninizi düzenleyin

Anahtar kelimeler haricinde reklam metniniz de geri dönüşümlerinizi etkileyebilir. Doğru mesajları vermemek, ürünü iyi tanıtamamak ya da kullanılan anahtar kelimelerle ürünün uyuşmazlığının olması da kullanıcıların bu reklamlara tıklamamasına da ya tıkladıktan sonra siteyi terk etmesine neden olabilir.

Bunun yanı sıra verdiğiniz mesajla yönlendirme yaptığınız varış sayfalarının içeriklerinin de uyuşmama durumu söz konusu olabilir. Bu tip durumlarda reklam mesajlarınızı gözden geçirmeniz ve yeniden düzenlemeniz faydalı olacaktır. Bu mesajlarda özellikle şunlara vurgu yapabilirsiniz:

  • Ürünün özellikleri
  • Sunduğunuz faydaları veya fırsatlar
  • Eyleme çağrı ifadeleri

Bu başlıkların üzerinde durmanız, kullanıcıların ürünü daha iyi anlamalarını ve kampanyalarınızın onların yaptıkları arama sorgularına daha iyi yanıt vermesine yardımcı olur.

Varış sayfalarınızı optimize edin

Reklam çalışmalarınızdaki yönlendirme linkleriniz ve bu varış sayfaları da geri dönüşümlerinize etki etmekte. En önemli unsur herbir reklam linkinin doğru varış sayfasına yönlenmiş olduğudur. Eğer reklam içeriği ile yönlendirilen varış sayfasında tutarsızlık varsa, kullanıcılar siteyi hızlı bir şekilde terk edebilirler.

Bunun yanı sıra varış sayfalarınızın içeriklerinin detayları da önemli. Kullandığınız ürün fotoğrafları, görseller, ürün açıklamaları gibi bölümleri dikkat ve ilgi çekici bir şekilde hazırlayarak ürün ya da hizmetinizle ilgili kullanıcılara mümkün olduğunca çok bilgi sunmanız gerekiyor.

Anahtar kelime ve reklam metninde sorunlarınız yoksa varış sayfalarınız gerekli içerikleri kullanıcılara sunmuyor olabilir. Bu durumda da bu sayfaları gözden geçirerek, ürünün faydalarını ve yararlarını kullanıcılara daha iyi bir şekilde anlatmanız gerekir.

Kampanyayı durdurun

Son çare olarak başvuracağınız yöntem ise kampanyayı durdurmak olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalardan sonra da sonuçlar alamıyorsanız, bu reklam kampanyasını durdurmak en doğru seçenek olacaktır. Böylelikle reklam bütçenizi boşa harcamamış olursunuz.

Kullanıcılar bu kampanyadaki ürüne ilgi göstermiyor olabilir. Yeterli ilginin olmaması da kampanyanın başarısız olmasına neden olabilir. Bunlara ek olarak reklam bütçesini yetersiz gelebileceği gibi, ürünün ilgi gördüğü sezonun dışında da olabilirsiniz.

PPC reklam kampanyalarınızda sürekli olarak testler yapmanız, bu reklamlardan daha yüksek geri dönüşümler almanızı sağlar. Bu sebeple de sürekli olarak A/B testleri yapmanız, kampanyalarınızı analiz ederek, bu sonuçlara göre kampanyalarınızı düzenlemeniz en etkili yöntem olacaktır. Bu süreçte testler yapmanız, aynı ürünlere farklı reklamlar oluşturmanız ve hedef kitlelerinizi değiştirmeniz, reklamlarınızı nasıl hazırlamanız gerektiği konusunda da size bazı fikirler verecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!