PPC reklam kampanyalarından geri dönüş alamadığınızda neler yapmalısınız?

PPC, Türkçesiyle Tıklama Başına Maliyet, internet reklamlarında sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri. Reklamlardan alınacak verimi artırmak ve reklam bütçesini daha etkili bir şekilde yönetebilmek için reklam modellerinde PPC kampanyalardan yararlanılır.

Tabii ki bu PPC çalışmaları her zaman beklenen sonuçları vermeyebilir. Reklam metni, anahtar kelimeler, reklamın karşıya verdiği mesaj ya da reklam verilen ürünler bu kampanyaların başarısında önemli bir rol oynuyor. Bu rehberimizde de PPC reklam kampanyalarınızdan beklediğiniz geri dönüşleri alamadığınızda neler yapmanız gerektiğini ele alacağız.

İlgili rehber: Adwords kampanyalarınızda dikkat etmeniz gerekenler – 1. Bölüm

İlgili rehber: Adwords kampanyalarınızda dikkat etmeniz gerekenler – 2. Bölüm

Anahtar kelimelerinizi değiştirin

PPC kampanyalarınızın sonuçlarından memnun değilseniz, geri dönüşüm alamama sebeplerinizden biri reklam metinlerinde kullandığınız anahtar kelimeler olabilir. Doğru anahtar kelimeleri kullanmamanız ya da yanlış eşleme ayarları yapmanız sizinle ilgili arama sorgularında reklamlarınızın görünmemesine neden olabilir. Bunun yanı sıra bu anahtar kelimeler nedeniyle kullanıcıların ilgisini de çekemeyebilirsiniz.

Bu sebeple de geri dönüşüm alamadığınız kampanyalarınızdaki anahtar kelimelerinizi özellikle incelemeniz, farklı arama sorguları yaparak bu arama sorgularında reklamlarınızın performansını incelemelisiniz.

Bunlara ek olarak anahtar kelimelerin eşleşme ayarlarını da yeniden göz önünde bulundurma yoluna gitmeniz gerekiyor. Arama sorgularında reklamlarınızın çıkmamasının ya da reklam maliyetlerinin yükselme sebeplerinden biri de bu eşleşme ayarları olabilir.

İlgili rehber: Adwords reklam eşlemelerini nasıl yapmalısınız? 1. Bölüm

İlgili rehber: Adwords reklam eşlemelerini nasıl yapmalısınız? 2. Bölüm

Reklam metninizi düzenleyin

Anahtar kelimeler haricinde reklam metniniz de geri dönüşümlerinizi etkileyebilir. Doğru mesajları vermemek, ürünü iyi tanıtamamak ya da kullanılan anahtar kelimelerle ürünün uyuşmazlığının olması da kullanıcıların bu reklamlara tıklamamasına da ya tıkladıktan sonra siteyi terk etmesine neden olabilir.

Bunun yanı sıra verdiğiniz mesajla yönlendirme yaptığınız varış sayfalarının içeriklerinin de uyuşmama durumu söz konusu olabilir. Bu tip durumlarda reklam mesajlarınızı gözden geçirmeniz ve yeniden düzenlemeniz faydalı olacaktır. Bu mesajlarda özellikle şunlara vurgu yapabilirsiniz:

  • Ürünün özellikleri
  • Sunduğunuz faydaları veya fırsatlar
  • Eyleme çağrı ifadeleri

Bu başlıkların üzerinde durmanız, kullanıcıların ürünü daha iyi anlamalarını ve kampanyalarınızın onların yaptıkları arama sorgularına daha iyi yanıt vermesine yardımcı olur.

Varış sayfalarınızı optimize edin

Reklam çalışmalarınızdaki yönlendirme linkleriniz ve bu varış sayfaları da geri dönüşümlerinize etki etmekte. En önemli unsur herbir reklam linkinin doğru varış sayfasına yönlenmiş olduğudur. Eğer reklam içeriği ile yönlendirilen varış sayfasında tutarsızlık varsa, kullanıcılar siteyi hızlı bir şekilde terk edebilirler.

Bunun yanı sıra varış sayfalarınızın içeriklerinin detayları da önemli. Kullandığınız ürün fotoğrafları, görseller, ürün açıklamaları gibi bölümleri dikkat ve ilgi çekici bir şekilde hazırlayarak ürün ya da hizmetinizle ilgili kullanıcılara mümkün olduğunca çok bilgi sunmanız gerekiyor.

Anahtar kelime ve reklam metninde sorunlarınız yoksa varış sayfalarınız gerekli içerikleri kullanıcılara sunmuyor olabilir. Bu durumda da bu sayfaları gözden geçirerek, ürünün faydalarını ve yararlarını kullanıcılara daha iyi bir şekilde anlatmanız gerekir.

Kampanyayı durdurun

Son çare olarak başvuracağınız yöntem ise kampanyayı durdurmak olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalardan sonra da sonuçlar alamıyorsanız, bu reklam kampanyasını durdurmak en doğru seçenek olacaktır. Böylelikle reklam bütçenizi boşa harcamamış olursunuz.

Kullanıcılar bu kampanyadaki ürüne ilgi göstermiyor olabilir. Yeterli ilginin olmaması da kampanyanın başarısız olmasına neden olabilir. Bunlara ek olarak reklam bütçesini yetersiz gelebileceği gibi, ürünün ilgi gördüğü sezonun dışında da olabilirsiniz.

PPC reklam kampanyalarınızda sürekli olarak testler yapmanız, bu reklamlardan daha yüksek geri dönüşümler almanızı sağlar. Bu sebeple de sürekli olarak A/B testleri yapmanız, kampanyalarınızı analiz ederek, bu sonuçlara göre kampanyalarınızı düzenlemeniz en etkili yöntem olacaktır. Bu süreçte testler yapmanız, aynı ürünlere farklı reklamlar oluşturmanız ve hedef kitlelerinizi değiştirmeniz, reklamlarınızı nasıl hazırlamanız gerektiği konusunda da size bazı fikirler verecektir.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)