DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Özel günlerde e-ticaret satışlarını artırmanın yolları

Özel günlerde e-ticaret satışlarını artırmanın yolları

​Sevgililer günü, bayram, yılbaşı, okulların açılması gibi özel zaman dilimleri e-ticarette satışların da arttığı dönemlerdir. Potansiyel müşteriler bu zamanlarda en iyi ürünü en uygun fiyata almak isterken, iş yeri sahipleri de bu özel zaman dilimlerini fırsata çevirerek cirolarını artırmak isterler.

Sizin için de bu zaman dilimlerini iyi şekilde değerlendirerek satışlarınızı artımak mümkün olabilir. E-ticaret sitenizden özel günleri fırsata çevirerek satışlarınızı artırmak için yapabileceğiniz bazı çalışmalar var. IdeaSoft olarak size bu konu ile ilgili çok faydalanacağınızı tahmin ettiğimiz ipuçlarını bir araya getirdik…

Erken yol alan kazanır

E-ticaret işinizde sevgililer günü, yılbaşı, anneler günü, bayramlar gibi tarihi önceden belli özel günler için stratejilerinizi erken saptamanızda yarar var. Erken dönem de hedeflerinizi belirleyerek, stratejilerinizi oluşturursanız müşterilerinize en uygun seçenekleri rakiplerinizden önce siz sunabilirsiniz. Bu da müşteri sayınızda ve cironuza artış sağlayabilir.

Reklam çalışmalarına önem verin

Sizin kadar rakiplerinizde reklam çalışması yapacaktır. Rakiplerinizin önüne geçmek için çarpıcı reklamlarla insanların hediye seçeneklerini veya tatillerde yapılabilecek aktivitelerde satın alınabilecek ürünleri yansıtın. Bu satışlarınızda sizi rakiplerinizden öne geçirebilir. Reklam çalışması aynı zamanda e-ticaret şirketinizin marka değerine de artı katar.

Uygun fiyat daima caziptir

Alışveriş yapmak isteyen tüketiciler için e-ticaret şirketinizde sunacağınız fiyat veya taksit seçenekleri müşteri sayınızı artırabilir. Unutmayın fiyat aralığı ve ödeme koşulları her tür tüketim için müşteri kriterleri arasında önemli bir yer tutar. Bu nedenle uygun fiyat her zaman tüketici için caziptir. Fakat bu sitenizde sadece ucuz ürünler yer alması gerektiği anlamına da gelmiyor. Uygun fiyatlı ürünler müşterilerin ilgisini çekerek diğer ürünlerin satışlarının artmasına da katkı sağlayabilir.

İyi hizmet fark yaratır

Müşteriler her zaman için kaliteli hizmeti tercih ederler. Hem site trafiğinizin, hem de satışlarınızın artığı özel günlerde ise bu konuda hata yapma şansınız daha da az. Çünkü örneğin sevgililer günü için gönderilecek olan bir çiçeğin bir gün sonra teslim edilmesinin telafisi olamaz. Bu gibi özel günlerde müşteri hizmetlerine de özel olarak dikkat etmeli ve mümkün olduğu kadar üst düzeyde tutmalısınız.

Mobil ile 24 saat hizmet

Son teknoloji ile üretilen telefonların giderek yaygınlaşması artık tüketicilerin mobil araçlar üzerinden e-ticaret mağazalarını dolaşmalarını da artırdı. Mobil uygulamalara uygun tasarımla 24 saat kesintisiz müşterilerinize ulaşabilir ve satış yapabilirsiniz. Bu da müşterilerinizin sayısını artırmak için size bir fırsat.

Özellikle de özel günlerdeki alışverişlerini son ana bırakan müşterilerin ağırlıklı olarak siparişlerini mobil cihazlardan vereceklerini hesaba katmalısınız. Diğer tüm özelliklerinin yanı sıra mobil uyumlu gelişmiş bir e-ticaret sitesine sahip olmak ise düşündüğünüzden daha da kolay olabilir. IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri için demo hesabınızı oluşturarak siz de kolaylıkla e-ticaret işinize ilk adımınızı atabilir veya var olan işinizi bir üst seviyeye çıkartabilirsiniz…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!