DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online içeriklerin sahip olması gereken 5 önemli özellik

Online içeriklerin sahip olması gereken 5 önemli özellik

İnternet üzerinde içerik hazırlamak zorlu bir iş olabiliyor ve iyi bir iş çıkartabilmek için de hazırlanan bu içeriklerin bazı özelliklerinin olması gerekiyor.

Hazırlanan her içerik, okuyucuların ilgisini çekmeyebiliyor ve bu nedenle de istenilen sonucu getirmeyebiliyor. Bunun nedeni sadece hazırlanan yazının içeriği olmuyor. Birçok farklı sebep içeriklerin yeteri kadar ilgi görmemesine neden olabilir.

Ancak bu rehberde bu sebepler yerine, online içeriklerin sahip olması gereken önemli özellikler üzerinde duracağız.

Eğitici olmalı

İyi bir online içeriğin en önemli özelliklerinden biri eğitici olmasıdır. Bir şey satmaya çalışmaktansa, okuyuculara bir şeyler öğretmeye çalışmak içeriğinizin değerini daha çok artıracaktır.

Etkili bir içerik, okuyucuların daha fazla öğrenmek istedikleri bir konuyu onlara en iyi şekilde yansıtan içeriktir diyebiliriz. Konu her ne olursa olsun, tüketiciler bir ürün ya da hizmet satın alacakları zaman, öncelikle onun hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyeceklerdir.

Bu nedenle de hem blog hem de ürün açıklamalarınızda eğitici ve öğretici bilgilere yer vermek, içeriğinizin gücüne güç katar.

Bir kişiliği olmalı

İçeriklerinizin takip edilmesi ve paylaşılması için bir kişiliğinin de olması gerekiyor. Bunu sağlamak için de içerikleriniz hem eğitici hem de ilgi çekici olması lazım.

Rahat bir şekilde okunan, kullanıcıları bilgilendirirken, onların iyi vakit geçirmesini sağlayan içerikler daha çok ilgi uyandırır. Kendi marka kültürünüzü ve iletişim dilinizi yansıtmak ve hedef kitlenizin dikkatini çekecek bir dil kullanmak içeriklerinize belli bir kişilik yükleyecektir.

Dikkat çeken bir başlığı olmalı

Eğer ilgi çekici ve eğitici bir içerik hazırlıyorsanız, yazınıza koyacağınız başlık üzerinde de vakit harcamalısınız. Özensiz ve sıradan başlıklar dikkat çekmeyeceği gibi yazınızın okunmamasına da neden olacaktır.

Sadece dikkat çekici bir başlık bile içeriğinizin sosyal medya paylaşılmasını sağlayabilir. Kullanıcıların zaman tünelleri üzerinde onlarca içerik devamlı olarak akıyor ve onların dikkatini burada kullanacağınız başlıklarla çekebilirsiniz.

SEO uyumlu olmalı

Kaliteli ve iyi bir içerik, arama motorlarına da uyumlu olmalıdır. İçeriklerinizi hazırlarken, anahtar kelimeler kullanmalı; ancak daha da önemlisi, kullanıcıların internet üzerinde sorduklara yanıt veren metinler kullanmalısınız.

Arama motorları artık anahtar kelimelerden çok, kullanıcıların sorularına yanıt veren içeriklere daha fazla değer veriyor. Bu nedenle de metinlerinizi bu koşullara göre hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Okuyucu odak noktası yapar

Markaların en çok unuttukları nokta okuyucu içeriklerin odak noktasına koymamak oluyor. İçerik pazarlamada kendinizi öne çıkartmayarak, okuyucuları dikkate almalısınız.

Okuyucularınızın neye ihtiyaçları var, hangi soruların yanıtlarını arıyorlar, bir ürünü nasıl daha iyi kullanabilirler, bu içeriği okuyarak nasıl daha iyi vakit geçirebilirler gibi kriterleri göz önünde bulundurarak, okuyuculara yönelik çalışmalar yapmaya özen göstermelisiniz.

Devamlı olarak kendinizden bahsetmek, okuyucu odaklı olmamak içeriklerinizin değerini düşürecektir. Çünkü bu içerikleri görenler, kendilerine yönelik bir şeyler bulamadıklarında içeriklerinizi paylaşmayacak ya da okumayacaklardır.

Sonuç

Kaliteli içerik üretmek ve yukarıda bahsettiğimiz özelliklere bu içeriklerde yer vermek ilk etapta zorlu olabilir; fakat devamlı olarak denemeler yaparak içeriklerinizi geliştirmeye özen göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!