DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online alışverişte müşterilerinizin karar sürecini kolaylaştıracak ipuçları

Online alışverişte müşterilerinizin karar sürecini kolaylaştıracak ipuçları

İster geleneksel mağazacılıkta, ister dijital mağazacılıkta olsun, alışverişlerde müşterinin karar süreci çok büyük bir önem taşıyor. Çünkü uzun bir kararsızlık durumu, çoğu zaman alışverişle sonuçlanmıyor. Tüketiciler, ihtiyaçları olan ürünleri alırken bile birçok farklı sebeple kararsızlık yaşayabiliyorlar. Geleneksel mağazacılıkta satış personeli, müşterilerin kararsız kaldığı durumlarda olaya anında müdahale edip, çeşitli yöntemlerle bu süreci olumlu bir şekilde etkileyerek kararsız müşteriyi kazanabiliyorlar.

Online pazarlama da ise bu süreç sizin birebir etki alanınızın dışında kalıyormuş gibi görünebilir. Oysa online alışveriş sırasında da kararsız bir müşterinizi bazı tekniklerle etkileyerek daha hızlı karar vermesini ve alışverişi tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

İşte, müşterilerinizin karar sürecini olumlu etkileyebileceğiniz bazı küçük tavsiyeler…

Promosyon ve indirim tekliflerinin etkisini küçümsemeyin

Tüketicileri en mutlu eden ve satış oranlarını doğrudan etkileyen pazarlama tekniklerinin başında promosyon ve indirimler geliyor. Sitenizde alışveriş yapmakta olan müşterilerinize sunacağınız avantajlı teklifler onları satın alma konusunda düşündüğünüzden çok daha fazla motive edebilir.

Beğendiği bir ürünü incelerken ve henüz karar aşamasında olan bir müşteriniz sunacağınız ‘ikinci ürüne %30 indirim’ veya bir aksesuar hediye gibi pazarlama teknikleriyle hem ihtiyacı olan ürüne sahip olmanın hem de avantajlı bir alışveriş yapmanın mutluluğuyla daha hızlı karar verebilir.

Videolu ürün tanıtımları hazırlayın

Sitenizin ziyaretçilerinin ürün seçerken en kısa zamanda ve olumlu karar vermesine yardımcı olabilmek için ürün tanıtımlarınıza özen göstermeniz büyük önem taşıyor. Tüketiciler ürünlerinizin birebir boyutunu göremedikleri, dokunup inceleyemedikleri için kararsız kalarak alışverişlerini tamamlamayabilirler. Bu olumsuzluğun önüne geçmek için ürünlerinizi en detaylı şekilde tanıttığınızdan emin olun. Videolar bu açıdan işinizi büyük ölçüde kolaylaştırabilir.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken, videonun uzun ve sıkıcı olmaması. Ürün tanıtım videolarınızı oluştururken ürününüzün her açıdan net olarak gösterilmesine, işlevinin, faydasının anlaşılmasına ve eğlenceli olmasına dikkat edebilirsiniz.

Ürün karşılaştırmaları yapabilmesini sağlayın

Karasız müşteriler çoğu zaman iki ürün arasında seçim yaparken zorlanabilirler. Onlara bu noktada kolaylık sağlamanız, satışı gerçekleştirebilmeniz için oldukça önemli. Birden fazla ürünü aynı sayfada karşılaştırma seçeneği ile müşterilerinizin karar vermesini kolaylaştırabilirsiniz.

Bu açıdan IdeaSoft kullanıcıları oldukça şanslı çünkü IdeaSoft’un ürün yönetim panelinde yer alan ‘ürün karşılaştırma’ özelliği; ziyaretçilerinin kararsız kaldıkları ürünleri detaylı olarak aynı sayfada inceleyebilmelerine fırsat veriyor.

Kargo avantajları sunun

Online alışverişin tüketiciler üzerindeki en olumsuz etkilerinden biri de kargo için ayrıca ücret ödeme zorunluluğu ya da aldıkları ürünler için beklemek zorunda kalmaları. Ücretsiz kargo, indirimli kargo ya da aynı gün kargo gibi teklifler sunarak müşterilerinizin kafasındaki bu sorunları da bir ölçüde çözebilirsiniz.

Müşteri hizmetlerine yönlendirin

Tüm bunları en doğru şekilde uyguladığınız halde, hala kafasında bazı soru işaretleri sebebiyle karar verip de alışverişlerini tamamlayamayan müşterilerinizin de olabileceğini unutmayın. Onları da yakalamak istiyorsanız, bir online destek hattı kurarak, buraya yönlendirmeniz veya iletişim numaralarınızı görünür bir yerde “Soru ve sorunlarınız için hemen arayın” şeklinde bir ibareyle vermeniz de oldukça işinize yarayabilir.

Siz de verdiğimiz bu ipuçlarıyla kararsız müşterilerinizi kazanabilir ve e-ticaret sitenizin satışlarını artırabilirsiniz. IdeaSoft tüm Türkiye’de binlerce firmaya e-ticaretlerinde her türlü kolaylığı sağlayan, kaliteli altyapı çözümleri sunuyor. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, daha çok kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!