DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online alışveriş siteleri için temel Google Analytics ipuçları

Online alışveriş siteleri için temel Google Analytics ipuçları

​E-ticaret sitenizin başarısını gelir gider tablonuza bakarak kolayca görebilirsiniz. Fakat sizin online alışveriş sitenizin başarılı olması için yaptığınız farklı çalışmaların durumunu ölçebilmek; hem kaynaklarınızı daha doğru kullanabilmek, hem de uzun vadeli ve sürdürülebilir bir başarı için hayati bir koşuldur.

 

Günümüzde pek çok alternatifi olsa da alışveriş sitelerinin ölçümleme için kullandıkları en yaygın araç, Google’ın sunduğu ücretsiz Google Analytics hizmetidir. Biz de IdeaSoft olarak bu yazıda sizler için e-ticaret sitenizin ölçümlemesinde Google Analytics’ten nasıl faydalanabileceğinize dair bazı önemli ipuçlarını paylaşacağız.

 

E-ticaret izlemeyi ayarlayın

Tabi ki konumuz online alışveriş olduğu için ilk yapmanız gereken şey Google Analytics üzerinden e-ticaret izlemeyi ayarlamak olacaktır. Bunun için En üst menüdeki Yönetici’ye tıkladıktan sonra sağda yer alan Profil altındaki Profil Ayarları’na tıklayın. Buradan Google Analytics’in E-ticaret Ayarları’nı düzenleyebilirisiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için Google’ın yardım merkezine göz atmanızı öneririz.

 

Neyi ölçmeniz gerektiğini bilin

En temel hali ile online alışveriş siteleri için trafik kaynakları, en çok trafik sağlayan anahtar kelimeler, çıkış sayfaları ve ziyaretçilerin hangi şehirlerden geldikleri sizin için önemli veriler arasında yer almalıdır. Ayrıca hemen çıkma oranının çok yüksek olduğu sayfaları da ayırt etmeniz önemli olabilir. Bunların dışında sitenizin özelliklerine göre farklı değişkenleri de hesaba katmanız gerekebilir.

 

Genel değil, doğrudan bilgi sağlayan verilere daha çok önem verin

Web sitenizin ziyaretçi detaylarına dair her türlü bilgi son derece önemli ve faydalıdır. Fakat söz konusu olan bir online alışveriş sitesi olduğunda, bazı verilerin değeri diğerlerine göre daha yüksektir. Örneğin yukarıda saydığımız trafik kaynakları ve diğer veriler önemli olmakla beraber, bunlar size genel bilgiler verecektir. Bu bilgileri elde ettikten sonra, bunlara yönelik çok fazla aksiyon alma şansınız olmaz. Fakat örneğin Trafik Kaynakları > Kaynaklar > Yönlendirmeler sitenize ziyaretçi gönderen diğer siteleri bir arada görmek ve hangisinin daha iyi performans sağladığını ayırt edebilmek açısından faydalı olacaktır. Bu örneğin reklam ve pazarlama çalışmalarınızda yer alan sitelerin performansını ölçerek, çalışmalarınızı optimize etmek için çok işinize yarayabilir.

 

Kendi ihtiyacınıza şekillendirdiğiniz göre Özel Raporlar kullanın

Bunun için sayfanın üst kısmındaki Raporlar’ın hemen yanındaki Özelleştirme sekmesinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede Google Analytics’in standart raporlarının dışında tam olarak ihtiyacınıza hizmet edecek raporlar oluşturmanız mümkün. Bu konuda Google’ın açıklama sayfasından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

Online alışveriş sitenizi sürekli kontrol altında tutacak Özel Uyarılar oluşturun

Sitenizde beklenmedik bir durum oluştuğunda anında haberdar olmak istemez misiniz? Google Analytics ile bu mümkün. Bunun için sol menüde yer alan Bilgi Etkinlikleri > Genel Bakış’a tıklayın. Ardından Otomatik Uyarılar’ın hemen yanında yer alan Özel Uyarılar’a tıklayın. Buradan Yeni Uyarı Oluştur’a tıklayarak belli kriterlere göre işlerin beklentinizin dışında gittiğinde haberdar olmanızı sağlayacak uyarılar oluşturabilirsiniz.

 

IdeaSoft akıllı ticaret paketleri Google Analytics ile tam uyumlu olduğu için ihtiyacınız olan tüm ölçümleri kolaylıkla elde edebilirsiniz. IdeaSoft’un diğer önemli özelliklerini görmek için siz de ücretsiz demo hesabı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!