DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Müşterilerinizin markanızın tanıtımını yapmalarını nasıl sağlarsınız?

Müşterilerinizin markanızın tanıtımını yapmalarını nasıl sağlarsınız?

Özellikle yeni kurulan girişimler için marka tanıtımı yapmak oldukça önemlidir. Tabii ki marka tanıtımı yapmak için de pazarlama bütçesine ihtiyaç duyuluyor. Marka bilinirliğini artırmanın farklı yolları da bulunuyor.

İsminizin duyurulması için müşterilerinizden de faydalanabilirsiniz. Müşterileriniz sizin için markanızı kendi çevrelerindeki kişilere duyurabilirler. Tabii ki müşterilerinizin bunu yapmasını sağlamak kolay bir iş değil.

Sizin de marka olarak müşterilerinize bir değer katmanız ve onları sadık müşterilere dönüştürmeniz gerekiyor. Bu rehberde de bunu nasıl yapabileceğinize yönelik bazı ip uçlarını sizinle paylaşacağız. Tabii ki burada paylaştığımız yöntemler sadece küçük ve yeni girişimler için geçerli değil. Orta çaplı ve büyük firmalar da bu ipuçlarından yararlanabilir.

Diğer firmalardan bir farkınız olsun

İnternet sektöründe hizmet veren yüzlerce firma var ve birçok firma sunduğu hizmet ve ürün olarak birbirine oldukça benziyor. Bir farklılığı olmayan ve müşterisine bir değer katmayan firmalar, müşterilerinden bir hayran oluşturamazlar.

Müşterilerinizin sizin hayranınız olmasını sağlamak için, diğer firmaların sunmadığı bazı değerleri sunmanız gerekiyor. Gerek verdiğiniz hizmetin kalitesini artırarak, gerek onlarla iletişiminizi değiştirerek, gerekse onlara bir değer sunmanız gerekiyor.

Müşterileriniz, başka yerde bulamadıkları hizmetleri sizde buldukları zaman, sizin reklamınızı yapmaya daha yatkın olacaklardır. Aldıkları bu hizmetleri yakın çevreleriyle paylaşarak, markanızı duyurmaya başlayabilirler.

Öncelikli olarak sadakate odaklanın

Müşterilerinizin markanızın tanıtımını yapmalarını istiyorsanız müşteri sadakatini artırmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için de site üzerinde müşterilerinize çok iyi bir deneyim yaşatmalısınız. Sadece site üzerindeki kullanıcı deneyimi değil, satış sürecinde ve sonrasında da verdiğiniz hizmetin kalitesini ne kadar yukarı taşırsanız, müşterileriniz tekrar alışveriş yapmak için sitenize gelmeye başlarlar.

Onların devamlı olarak sitenize gelmelerini sağlamak için de onların alışveriş deneyimini en yukarıda tutarken, satış sonrası desteğiniz ile bu deneyimi desteklemelisiniz.

Müşterilerinize kişisel bir şekilde yaklaşın

Kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi, müşteri sadakati yaratmadaki önemli noktalardan biridir. Müşterilerinizle kurduğunuz iletişimlerde, onlara bir birey gibi yaklaşmalı, kurduğunuz iletişimi kişiselleştirmeli ve onların dilinden konuşmalısınız.

Bunun yanı sıra site üzerinde yaptıkları alışverişlerde de onlara kişiselleştirilmiş bir hizmet sunmak, onların alışveriş deneyimlerini daha keyifli bir hale getireceği için onların markanıza olan hayranlığı da artmaya başlayacaktır.

Onları paylaşım yapmaya teşvik edin

Siz müşterilerinizi tetiklemediğiniz takdirde onlar sizin hakkında konuşmayacaklardır. Bu nedenle onları teşvik etmeniz gerekiyor. Sosyal mecralar üzerinde paylaşım yapmaları için müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Satın alma süreci sonrasında göndereceğiniz e-postalarla satın aldıkları ürünlerin fotoğraflarını paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra sosyal mecralar üzerinde yarışmalar düzenleyebilir ve bu yarışmalarda onların video ya da fotoğraf paylaşımı yapmalarını isteyebilirsiniz. Kazananlara küçük ödüller ya da fırsatlar sunmak onların bu yarışmalara katılımını artırabilir.

Geri bildirim yapmalarını isteyin

Müşterilerinizden geri bildirim yapmalarını istemek de birkaç açıdan markanız için faydalı olacaktır. Öncelikle müşterileriniz, kendi fikirlerine değer verildiğini düşünecektir. Bunun yanı sıra onların geri bildirimleri sonrasında site üzerinde geliştirmeler yapabilir ve eksik yanları geliştirerek, satış ve pazarlama stratejilerinizde değişiklikler yapabilirsiniz.

Son olarak da sosyal mecralarda müşterilerinizin sizin hakkınızda konuşmalarını sağlayabilirsiniz. Onların olumlu ya da olumsuz yorumlarına cevap vermek ve onların şikayetçi oldukları konular üzerine giderek geliştirmeler yapmak hem işinizi geliştirecektir hem de müşteri memnuniyetini daha da artıracaktır.

Tabii ki bu biraz uzun bir süreç olabilir ve şirket olarak bunu belli periyotlarda takip ederek, bu geliştirmeleri yapmalısınız. Özellikle küçük ve yeni kurulmuş şirketler bu geri bildirimleri değerlendirerek, önemli gelişmeler yaşayabilirler.

Müşterilerin bu değişiklikleri görmeleri, size olan bağlılıklarını da artıracaktır. Bu da tabii ki müşterilerinizin markanız hakkında konuşmalarını da sağlayacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımüşteri ilişkileriPazarlamaReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!