DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Müşterilerinizi memnuniyeti ile satışları artırmak için 6 ipucu

Müşterilerinizi memnuniyeti ile satışları artırmak için 6 ipucu

​İnternetin alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirmesiyle girişimciler, müşterilere mükemmele yakın hizmet sunmanın satışları artırmadaki gücüne artık bütünüyle inanıyorlar. E-ticaret sitesi sahipleri rekabetçi fiyatlara ve ‘benzersiz satış vaatlerine’ rağmen, fark yaratan ve müşterinin kesin karar vermesine neden olan asıl faktörün; müşteriye verilen hizmetin ‘benzersizliği’ olduğu sonucuna varıyor.

Araştırmalar, müşterilerin büyük bir çoğunluğunun kendilerine verilen ‘daha iyi hizmet’ karşılığında daha fazla ödeme yapmayı kabul edebileceklerini gösteriyor. Yani, kusursuz bir hizmet alan bir müşterinin “marka sadakati” artıyor ve müşteri memnuniyetini diğer insanlara aktarıyor.

Büyük e-ticaret firmaları ile fiyat konusunda yarışamıyorsanız, şaşırtıcı ve keyifli ek hizmetler ile fark yaratarak kazanan taraf olabilirsiniz. Müşterilerinize her konuda özel hissettirmek için faydalanabileceğiniz 6 ipucunu sizler için derledik.

1. Proaktif hizmet verme

Müşterilerin henüz herhangi bir talebi olmadan, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda onlara ‘kişiye özel’ hizmet verebilen e-ticaret siteleri fark yaratıyor ve mükemmel bir müşteri memnuniyeti sağlayabiliyor. Örneğin yılbaşı veya sevgililer günü öncesinde müşterileriniz için onlar yerine hediye seçeneklerini bulup göstermek proaktif hizmete bir örnek olabilir.

2. İçerik pazarlamanın ötesine geçme

Pazarlama, müşteriye her türlü yardımı kapsıyor. İçerik pazarlamayı da bu kapsamda görerek, öncelikle müşterilerin problemlerini çözmeye odaklanmak gerekiyor. Ürünler ve hizmetlerinizle müşterilerinize en iyi şekilde yardımcı olmak için blog, web seminerleri, tanıtım broşürleri ve ücretsiz destek gibi hizmetler de verebilir; müşteri hizmetlerinde farklılaşarak rakiplerinizden öne geçebilirsiniz.

3. Detayları önemseme

Müşteri hizmetinin bir çok açıdan, detayları önemsemekle ilgilidir. Kullanıcılar, en küçük bir ‘düşünceli’ davranışınızdan etkilenerek müşteriniz olabiliyor. Bu nedenle makul istekleri için, müşterilerinize samimi ve basit bir yardım eli uzatmakta tereddüt etmemenin sizin için kazancı yüksek olabilir.

4. Hediyeler

Hediyeleri herkes sever. Özellikle sitenizden sık alışveriş yapan sadık müşterilerinize vereceğiniz ufak hediyeler sizin için çok ciddi bir maddi yük getirmeyeceği gibi, bunun çok daha ötesinde fayda sağlayabilir. Örneğin bebek ürünleri satan sitenizde her siparişin yanında minik bir nazar boncuğu göndermek annelerin sitenize olan ilgisini çok artırabilir.

5. Özel günlerini unutmayın

Müşterilerinizin temel bilgilerini bir CRM çözümü ile kayıt altına almak, onların doğum veya evlilik yıldönümü gibi özel günlerini hatırlamanızı ve bu günlerde onları tebrik ederek hem sitenizi hatırlatma, hem de müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkartma faydası olacaktır.

6. Teşekkür etmek

Denenmiş ve bir parça ‘eski moda bir taktik’ gibi görünüyorsa da; ‘size özel’, samimi ve duygusal bir dil kullanarak, belki de gerçek el yazısıyla, yazdığınız teşekkür notunun müşteri sadakati sağlamada büyük sonuçları olabilir.

Benzersiz yaratıcı çözümler ile müşterinizi daha fazla memnun ederek satışlarınızı artırmak istiyorsanız, hemen IdeaSoftun ücretsiz demo üyeliğine başvurun ve IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini 15 gün boyunca hiç bir ücret ödemeden kullanın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış öncesi müşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!