DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil site üzerinde kullanıcıların alışveriş deneyimini artıracak ipuçları

Mobil site üzerinde kullanıcıların alışveriş deneyimini artıracak ipuçları

E-ticaret sitenizin mobile uyumlu olması artık günümüzde bir standart haline gelmeye başladı. Son yıllarda mobil cihaz kullanımının ciddi oranda artmasıyla beraber tüketicilerin bir kısmı, internet üzerinden alışveriş yapmadan önce ürün araması yaparken mobil cihazlarını kullanıyorlar.

Mobil cihazları üzerinden e-ticaret sitelerine giren kullanıcılara iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak bu nedenle e-ticaret siteleri için önemli bir rol oynamaya başladı. Google da son dönemlerde mobile uyumlu sitelere önem vererek, mobil aramalarda üst sıralarda gösterdiği sonuçlarda mobil uyumlu sitelere öncelik vermeye başladı.

Siteniz halen mobile uyumlu değilse, İdeaSoft’un mobil tasarımlarına göz atabilir ve mobilden sitenizi ziyaret edenlere iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz.

Mobil üzerinden navigasyon, ödeme sayfası, ürün görsellerini inceleme gibi işlemleri yaparken, kullanıcılar kimi zaman zorlanabiliyorlar ve burada e-ticaret şirketlerinin mümkün olan en iyi deneyimi bu ziyaretçilere sunmaları gerekiyor. Bu deneyimi artırmak ve ziyaretçilerin sitenizden memnun bir şekilde ayrılmalarını sağlayacak bazı ipuçlarını sizinle paylaşacağız.

Kolay navigasyon

Mobil siteniz üzerinden ziyaretçileriniz oldukça kolay bir şekilde istedikleri sayfalara ve ürünlere gidebilmeliler. Bunu sağlayabilmek için de site üzerindeki navigasyonunuzun çok iyi olması gerekiyor.

Menü çubukları ve kategori düzeni burada ilk önceliği alıyor. Menünüzün mobil tasarımını yaparken. açılır kapanır pencereler şeklinde yapmak, tüketicilerin mobil deneyimini daha çok artıracaktır. Menünüzde bulunan öğelerin fazla olması, sitenin tasarımını bozabilir ve menünün yana ya da aşağıya doğru kaymasına neden olabilir. Bu da bütünlüğü bozarak, öğelere olan erişimi zorlayabilir.

Açılan pencere özelliğini kullanarak tüketicilerin site üzerinde daha gezinmesini sağlayabileceğiniz gibi, kategorilerinizin ve menüdeki diğer öğelerin daha düzgün bir şekilde görünmesini sağlarsınız.

Tüm cihazlara uyumlu görsel kullanımı

Görsel boyutlarınızı da mobil cihazlara göre optimize etmeniz gerekiyor. Her mobil cihazın ekran çözünürlüğünün farklı olması nedeniyle, mobil sitenizdeki görseller farklı cihazlarda farklı bir boyutta görünebilir.

Mobilde kullanıcı deneyimini artırmak için, görsellerinizin her cihazda ekrana sığacak şekilde görüntülenmesi lazım. Görsellerin ekrana sığmaması durumunda, ürünlerinizi görüntülemek isteyenler, resimlere bakmak için ekranı sağa ya da sola kaydırmak zorunda kalabilirler. Bu durumda kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir.

Küçük yazı fontları kullanmayın

Mobil sitenizdeki metinlerin de rahat bir şekilde okunabilmesi gerekmektedir. Yazı fontlarınızın da kullanıcıların rahat bir şekilde okuyabilceği boyutlarda olması gerekiyor. Birçok mobil cihazda yazı fontları sabit olarak 11 olarak ayarlanmaktadır fakat burada kendi insiyatifinizi kullanarak biraz daha büyük fontlara yer verebilirsiniz. Ancak 11 puntodan küçük fontlar kullanmanız, metinlerin okunmasını zorlaştıracaktır.

Gereksiz görsel ve metinleri kaldırın

Mobil site üzerinde gereksiz öğelere yer vermek de kullanıcıların istemedikleri şeylerden biridir. Bunun birkaç farklı sebebi bulunuyor. Birincisi, site üzerindeki tüm öğelerin belli bir boyutu vardır ve mobil veri kullanan kişiler site üzerine girdiklerinde bu öğelerin indirilmesi için kendi internet paketlerini kullanmak zorunda kalırlar. Mobil veri kullanımını azaltmak için bu tür öğelere yer vermemelisiniz.

İkincisi ise, reklam bannerları, fazla metinler ve diğer öğeler mobil site üzerinde kafa karışıklığına neden olabilir. Tüketici sayfada aradığı tüm her şeye kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmelidir. Onun kafasını karıştıracak gereksiz görsel ve metin kullanımlarından kaçınmalısınız.

Mobil site yüklenme hızını artırın

Kullanıcı deneyimini artırmak için öncelikle yapmanız gereken şeylerden biri de sitenizin yüklenme hızını artırmak olacaktır. Kullanıcılar sitenize geldiklerinde, sayfalarınız hızlı bir şekilde açılmalı. Mobil üzerinden siteleri ziyaret eden kullanıcılar, bilgisayara kıyasla daha hızlı bir şekilde sonuç almak isterler. Sayfalarınızın geç açılması, tüketicilerin sayfanızı açamadan sitenizi terk etmelerine neden olur.

Ödeme sürecinin kolay olması

Mobil site üzerindeki ödeme sürecinin de minimuma indirilerek, kolay bir şekilde kullanıcıya sunulması gerekiyor. Ödeme sayfalarının sayısının minimum seviyeye indirmelisiniz ve bu sayfalarda kafa karışıklığına neden olabilecek öğeleri kaldırmanız gerekiyor. Aynı zamanda, ödeme sırasında tüketicilerden aldığınız bilgileri de minimum seviyede tutmalısınız.

Mobil cihaz klavyeleri üzerinden tüketiciler çok fazla bilgi girişi yapmak istemeyeceklerdir; bu da onlara ekstra bir iş olarak geleceği için ödeme işlemlerinden vazgeçebilirler. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, sadece ihtiyacınız olan bilgileri talep etmeniz, bu süreci hem hızlandıracak hem de kolaylaştıracaktır.

Klavye optimizasyonunu yapılması

Mobil sitenizde klavye optimizasyonunu yapmanız da gerekiyor. Klavye optimizasyonunda dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunuyor. Özellikle ödeme sayfalarında, kişisel, kredi kartı ve fatura bilgilerinin girişi yapılırken, farklı karakterlere ihtiyaç duyulur. Örnek vermek gerekirse kredi kartı bilgilerinin girişinin yapıldığı ekranda, tüketiciler harflerin yer aldığı bir klavye sunmak kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Mobilde dokunmatik ekranlar için 5 klavye optimizasyon önerisi” isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımobil ticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!