DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil ticarette Avrupa’nın 2015 karnesi

Mobil ticarette Avrupa’nın 2015 karnesi

Günümüzde mobil cihazlar hayatımızın büyük bir parçası haline gelmiş durumda. Mobil kullanım, sadece telefon kullanıcıları için değil çevrimiçi satış yapan perakendeciler için de giderek daha da önemli bir pazar haline geliyor.

Dünyadaki en yüksek mobil penetrasyon oranına sahip Avrupa’nın mobil ticaret potansiyeli de oldukça yüksek. Yedi farklı ülkede yapılan bir araştırmanın sonuçları, Avrupa’nın mobil ticaret rakamlarını ve potansiyelini ortaya koyuyor. E-ticaret ve mobil ticaretle ilgilenen herkesin işine yarayabilecek bu verileri sizin için inceledik.

Mobil penetrasyon verileri

Basitçe, mobil cihaz kullanımının ülke nüfusuna oranı olarak tanımlayabileceğimiz mobil penetrasyon mobil ticaret için hayati önem taşıyor. Mobil kullanımın yüksek olduğu Avrupa’da mobil penetrasyon oranları, Batı Avrupa yüzde 129, Orta ve Doğu Avrupa toplamı da yüzde 151 olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyanın kalanına baktığımızda bu orana en çok yaklaşabilen bölge yüzde 124 ile Güney Amerika, yani Avrupa dünyanın en yüksek mobil penetrasyon oranına sahip bölgesi. Bu potansiyel de e-ticaretle uğraşanları mobile daha fazla yönelmeleri için teşvik ediyor. Türkiye’de ise 2015 yılı mobil penetrasyon oranı yüzde 92,9 ile Avrupa ortalamasının altında kalsa da yine de mobil ticaret için dikkat çekici bir pazar vadediyor.

Mobil alışveriş verileri

Ülkelerin mobil penetrasyon rakamları mobil alışveriş oranlarıyla paralel gitmiyor ancak yüksek mobil kullanım potansiyel müşteri demek elbette. Mobil alışveriş verilerinde Avrupa’da başı, yüzde 31’le Birleşik Krallık çekiyor. Bu rakam, Almanya, İspanya, Hollanda ve İtalya’da yüzde 27 ile yüzde 29 arasındaki değerlerde değişirken Fransa’da yüzde 22’ye, araştırmanın yapıldığı yedinci ülke olan Polonya’da ise yüzde 8,2’ye düşüyor. Bütün bu ülkelerden daha düşük penetrasyon oranına sahip Türkiye’de ise mobil alışveriş oranı yüzde 30’larda ve bu rakam pek çok Avrupa ülkesini geride bırakıyor.

Mobil alışveriş için hangi cihaz tercih ediliyor?

Çalışmanın sonuçlarına göre Avrupa’da genel olarak mobil alışveriş için akıllı telefonlar tabletlerden daha fazla kullanılıyor. Bu durumun tek istisnası Hollanda’da mobil alışverişlerin yüzde 59’u tablet kullanıcıları tarafından yapılıyor. Türkiye’deyse durum diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi akıllı telefonlardan yana.

Türkiye, mobil alışveriş için akıllı telefon kullanımında yüzde 53’lük oranla Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından dünyada üçüncü sıraya oturuyor. Bu kadar yüksek bir potansiyel olunca, Türkiye’deki e-ticaret firmaları da mobil ticarete büyük önem veriyorlar doğal olarak. İşinizi mobil dünyaya taşımak istiyorsanız IdeaSoft’un mobil alanda sunduğu tasarım ve konsept hizmetlerini https://www.eticaret.com/mobile/sayfasından inceleyebilirsiniz.

Mobil alışverişte Avrupa en çok neye para harcıyor?

Avrupa’da akıllı telefonlarla yapılan alışverişin zirvesinde çocuk ürünlerine yönelik harcamalar yer alıyor. Bunların başında da oyuncak ve eğlence ürünleri en çok satın alınan ürünler arasında. Daha sonra, tablet, cep telefonu, dizüstü bilgisayar gibi elektronik ürünler ikinci sırayı alırken tabletlerle yapılan alışverişlerde mobilya ve beyaz eşya göze çarpıyor. Bahçe, hobi ve masaüstü bilgisayar alışverişleri ise genellikle masaüstü bilgisayarlardan yapılıyor. Avrupa’ya ait bu verilere göre alışverişin en yoğun yapıldığı saatler 20:00 – 21:00 olarak göze çarpıyor.

Dünya genelinde 300 milyar doları aşan mobil ticarette Avrupa için yükselen bir grafik söz konusu. Tıpkı Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de her geçen yıl katlanarak büyüyen bir mobil ticaret pazarı mevcut. Siz de bu pazarda yerinizi alırken e-ticaret ortağınız IdeaSoft’un size sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Gelin hemen ücretsiz deneme hesabınızı oluşturun; IdeaSoft ile kazanmanın tadını çıkartın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüSektör Analizi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!