Mevcut müşterileriniz ile nasıl daha yüksek karlılık elde edebilirsiniz?

Doğru müşteriye, doğru pazarlama stratejisi ile ulaşabilmek için müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını bilmek şirketlerin işini büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Bunun getirisi olarak satış gelirlerinde belirgin artışlar gözlemlenebiliyor. Ayrıca doğru strateji, daha çok sayıda sadık müşteri elde etmek ve potansiyel müşteri kitlesi analizini daha rahat yapabilmek için gerekli verileri daha kolay elde etmenize yardımcı olabiliyor.

Şirketlerin odaklandığı noktalar genellikle yeni müşterilere ulaşmak, daha geniş kitlelere hitap etmek ve daha fazla satış için yeni stratejiler üretmek olabiliyor. Ancak daha önce e-ticaret sitenizden alışveriş yapmış olan müşterileri ihmal etmek, çoğu zaman aktif müşteri kaybetmenize bile yol açabilir. Mevcut müşterilerin ilgisini taze tutmak ve tekrar alışveriş yapmasını sağlamak için bilinmesi gereken iki önemli püf noktası bulunuyor. Bu kritik detayları bilmek bulunduğunuz pazarda ön plana çıkmanızda fayda sağlayabilir. İşte mevcut müşterilerinizle daha yüksek kar elde etmenizi sağlayacak taktikler…

Satın alma sürecinin doğru yönetilmesi

Gerek yeni müşterilere gerekse mevcut müşterilere odaklanılsın, doğru analizler yapıp doğru adımlar atabilmek için müşterilerin satın alma sürecine giden yolda hangi aşamalardan geçtiğini bilmekte fayda var. Müşterilerin satın alma hikayesinin temel yapı taşlarınını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

1) Fark etme aşaması: İlk keşif yapılan süreç

2) Bilgi edinme aşaması: Araştırmaların başladığı nokta

3) Düşünme aşaması: Ürün veya hizmetin değerlendirmesi

4) Seçim aşaması: Son karar

5) Ödeme aşaması: Ödeme seçeneklerinin değerlendirilmesi

6) Değerlendirme: Satın alınan ürün veya hizmetin denenerek fikir sahibi olunması

7) Savunma aşaması: Negatif veya pozitif geri bildirimde bulunulan nokta

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Bu aşamaları iyi bilmek, tüm adımlarda müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı ve müşterilerin olumlu geri bildirimler yapmasına katkıda bulunabilir. Olumlu müşteri geri bildirimlerinin yer alacağı yorumlar, diğer kullanıcılar tarafından da görüntülenebildiği durumda satışlarınızda gözle görülür bir fark görebilirsiniz. Müşterilerinize karşı her zaman dürüst olmanız, şirket imajınızın kalitesini artırabilir. Bu nedenle alışverişten memnun ayrılan kullanıcı, ihtiyaç duyduğu anda tekrar alışveriş için sizi tercih edebilir ve daha da güzeli yakın çevresine markanızı tavsiye edebilir.

E-posta yoluyla müşteri yönetimi

E-ticaret sitenizden ürün veya hizmet alan müşterilerinizin e-posta adreslerini edinmek, satış sonrası müşteri izlenimlerini öğrenmek açısından faydalı olabilir. Müşterilerin ürün hakkındaki yorumlarını öğrenmeniz e-ticaret sitenizde iyileştirmeler yapmanızın önünü de açabilir.

Mevcut müşteriler, sadık müşteri olabilme yolunda e-ticaret sitelerinin aksiyonlarına göre karar veriyor. Bu nedenle satın alma sonrasında da müşteri memnuniyetini devam ettirmenizde yarar var. Örneğin kullanıcılarınıza alışveriş sonrasında göndereceğiniz bir teşekkür e-postası sempati kazanmanıza yol açabilir. Ayrıca daha önce satın alınan ürünleri analiz ederek yapacağınız kişiye özel promosyon ve fırsatları e-posta kanalıyla paylaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra hedef kitlenizden daha önceki deneyimlerini sizlerle paylaşmalarını isteyebilir ve müşterinin ilgisini taze tutmayı deneyebilirsiniz. Ara ara yapacağınız anketler ile e-ticaret sitenizin trafiğini de artırabilirsiniz.

Alışveriş yapan kullanıcılar hakkında bilgi edinmenizi ve buna uygun hareket planı çizmenizi kolaylaştıran e-ticaret mağazanız, kar oranlarınızı artırmanızda da oldukça etkili olabiliyor. Eğer henüz işinizi e-ticarete taşımadıysanız, IdeaSoft size bu konuda danışmanlık etmeye hazır. Hemen bir ücretsiz demo hesabı oluşturun ve IdeaSoft ayrıcalıklar dünyasına adım atın.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)