DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mevcut işinizden ayrılmadan kendi girişiminizi nasıl kurarsınız?

Mevcut işinizden ayrılmadan kendi girişiminizi nasıl kurarsınız?

Normal koşullarda kendi girişiminizi kurmak için belli bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır ve bunun da en az bir yıllık harcamalarınız toplamı kadar olması gerekmektedir. Yeni kurulan bir girişim ile hızlı bir şekilde para kazanmak mümkün olmayacağı için belli bir birikiminizin olması şart. Aksi takdirde finansal sıkıntılar çekmeye başlarsınız.

Mevcut işinizden ayrılmadan kendi girişiminizi kurmak ise birçok konuda size yardımcı olacağı gibi finansal olarak da stabil kalmanıza yardımcı olacaktır.

Kendi girişiminizi ayakta tutmanın arkasındaki en önemli faktörlerden biri finansal olarak sıkıntı yaşamamaktır. Bu alanda mali sorunlar yaşamanız hem hayati ihtiyaçlarınızı hem de işinizle ilgili harcamalarınızı karşılamanıza neden olacağı için sizi büyük bir yükün altına atar.

Ancak bu tür sorunlarla karşılaşmamak için, henüz emin olmadığınız ya da aklınızda bir fikir olarak bulunan girişiminizi hayata geçirmek için bir yandan mevcut işinizde de çalışmaya devam edebilirsiniz.

Mevcut işinizde çalışırken, kendi işinizi kurmanının da belli başlı zorlukları olacaktır; fakat işleri yoluna koyup, para kazanmaya başlayana kadar bu iki işi devam ettirebilirsiniz. Bu yazıda da kendi girişiminizi, mevcut işinizden ayrılmadan nasıl kurabileceğinize dair ipuçları paylaşacağız.

Kendinize çok fazla baskı yapmayın

Herşeyden önce kendinize çok fazla baskı yapmamanız oldukça önemli. İki iş arasında olmak ve ikisi için çalışmak oldukça yorucu bir süreci içeriyor ve bu dönem içerisinde kendinize çok fazla baskı yapmamanız gerekiyor. Henüz plan aşamasındayken dahi ben ne yapacağım, bu fikri nasıl ileriye götüreceğim, nasıl orijinal bir fikir bulacağım gibi düşüncelerle kendiniz yormanız sadece stres seviyenizi artırır.

Kendi girişiminizi kurmak, bir yarış değildir ve bu nedenle de aceleci davranmayın. Aceleyle ve yoğun baskı altında alınan kararlar, uzun vadede işinize zarar verebilir.

İş planınızı hazırlayın

Burada kapsamlı bir iş planından bahsetmiyoruz. Tabii ki tüm detaylarıyla bir iş planı hazırlamak burada ilk önce yapılması gerekenlerden biridir; fakat daha girişim proje aşamasındayken ve taşlar yerine tam anlamıyla oturmadan önce bu kadar kapsamlı bir plana gerek yok.

İlgili rehber: İş planı nasıl hazırlanır?

Yapmanız gereken girişiminizle ilgili bir detaylı bir yol haritası hazırlamak. Bu işi hayata geçirirken öncelikleriniz neler olacak? İlk olarak neleri yapmanız gerekiyor? Yapılması gereken işlerin hepsini tek başınıza yapabilecek misiniz yoksa profesyonel desteğe ihtiyacınız olacak mı?

Kendiniz için bi yapılacaklar listesi hazırlamanız gerekiyor. Öncelikli olarak yapılması gereken işleri belirleyip, sırasıyla bu işleri yapmanız ve planlı bir şekilde çalışmanız işlerinizi daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlamanızı sağlar.

Bir zaman çizelgesi belirleyin

Planlarınızı hazırladıktan sonra bir sonraki adımda bir zaman çizelgesi belirlemelisiniz. Bu zaman çizelgesi sayesinde hangi tarihte hangi işleri bitireceğinizi görebilir ve çalışma temponuzu bu takvime göre ayarlayabilirsiniz. İşinizin yayınlanacağınız tarihi belirlemek ve bu tarihi göz önünde tutmak sizi heyecanlandıracağı için daha şevkle girişiminiz için çalışırsınız.

Yapacağınız işin bir pazarı var mı?

Aklınızda çok iyi olduğunu düşündüğünüz bir fikir olabilir. Ancak bu fikri hayata geçirmeden önce bir pazar araştırması yapmanız gerekiyor. İhtiyacınız olan bu pazara sahip olacak mısınız? Başka bir deyişle satacağınız ürün ya da hizmeti satın alacak tüketiciler bulunuyor mu ve bu tüketicilerin hacmi uzun vadede size bir kazanç sağlayacak mı? Fikrinizi hayata geçirmeden önce bir pazar araştırması yapmanız çok önemli.

Dışarıdan destek almanız gereken alanları belirleyin

Her konuda iyi olamayabilirsiniz ve bu çok normal bir durumdur. E-ticaret sitesi kuracaksanız ve bu işlerin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız, dışarıdan profesyonel destek almanız gerekecektir. Eğer e-ticaret alt yapı sistemleri hakkında çok fazla bilginiz yoksa İdeaSoft E-ticaret Paketlerine göz atabilir; e-ticaret sitenizle ilgili tüm detayları öğrenmek için destek alabilirsiniz.

Alt yapı ve teknik konuların yanı sıra lojistik, ürün tedariği ya da muhasebe gibi konularda da yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Dışarıdan destek alacağınız konuları belirlemeniz şu açıdan önemlidir; bu işlere tek bir sefer mi para ödeyeceksiniz yoksa uzun vadeli olarak bu kişiler/şirketlerle beraber mi çalışacaksınız? Bu durumda dışarıdan aldığınız destek işleri için de bütçe ayırmanız gerekecektir.

Tahmini masraf listenizi çıkarın

Girişiminizi kurarken ve ilk dönemlerde yapacağınız masraflar için bir liste hazırlamanız gerekiyor. Burada işinizin gerektirdiği mali durumlara göre farklı masraflar çıkacaktır. Öncelikle bu kalemleri belirlemeniz, mevcut işinizden kazandığınız parayı nasıl bir şekilde değerlendireceğinize yön verir.

Elinizdeki birikimin ne kadarını girişime yatırmanız gerekiyor? Geriye kalan para ile hayati ihtiyaçlarınızı (kira, fatura, yemek vb) karşılamaya yetecek mi? Bu nedenle gider kalemlerinizi belirlemeli ve elinizdeki sermayeyi iyi bir şekilde yönetmelisiniz.

İş ve sosyal yaşam arasındaki dengeyi iyi kurun

Mevcut işinizden ayrılmadığınız işin bir gün içinde iki farklı iş için çalışacağınız gerçeğini unutmayın. Bu hem yorucu bir süreçtir hem de hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir. Mesai sonrasındaki zamanlarınızda yaptığınız aktivitelerin bazılarından vazgeçmeniz ya da onlara ayırdığınız süreleri kısaltmak zorunda kalacaksınız.

İlk etapta girişiminizin verdiği heyecandan dolayı, mesai sonrası tüm vaktinizi kendi işinize ayırabilirsiniz; fakat bir süre sonra bunalmaya başlayabilirsiniz. Sosyal çevrenizden uzaklaşmak ya da kendinize vakit ayıramamak bir süre sonra stresinizi artıracağı için kafanızı tam anlamıyla işinize veremeyeceksiniz ve her şey üst üste gelecektir ve kendinize baskı yapmaya başlayacaksınız.

Bu nedenle planlı ve zamanlı bir şekilde çalışarak hem kendinize hem de sevdiklerinize vakit ayırmanız, ruhsal sağlığınız için çok önemli.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!