DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Markanıza kişisel bir dokunuş eklemek için yapabilceğiniz çalışmalar

Markanıza kişisel bir dokunuş eklemek için yapabilceğiniz çalışmalar

Online alışverişlerdeki en büyük problemlerden biri tüketicilerle bire bir iletişim kurup, samimi bir iletişim kuramamak oluyor. Bu sebeple de e-ticaret siteniz üzerine bazı kişisel dokunuşlar eklemek, daha samimi bir ortam oluşturarak, sitenizin sizin adınıza konuşarak, markanızı daha samimi bir şekilde yansıtmasını sağlar.

Bu kişisel dokunuşları yapabilmek için de uygulayabileceğiniz bir takım çalışmalar bulunuyor. Bu rehberimizde de e-ticaret sitenize kişisel dokunuşlar eklemek için neler yapabileceğinizi sizlerle paylaşıyor olacağız.

Ürünleriniz nasıl yapıldığını gösterin

Kendi üretiminiz olan ürünlerin, nasıl bir hikayesi olduğunu; ürünün yolculuğunun nasıl başladığını ve nasıl yapıldığını anlatarak sitenize kişisel bir dokunuş ekleyebilirsiniz. İşin mutfağını göstermenin yanı sıra ürünün nasıl yapıldığını göstermek hem tüketicilerin ilgisini çeker hem de işinize şeffaflık katar.

Tüketiciler bir ürünün nasıl yapıldığını izlemeyi de seveler ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Onlara bu imkanı sunduğunuzda hem onlara ürünle ilgili daha fazla bilgi verirsiniz; hem de işinizi nasıl yaptığınızı göstermiş olursunuz.

Gerçek hikayeyi paylaşın

Kişisel dokunuş yaratmanın en etkili yöntemlerinden biri de gerçek hikayeyi paylaşmaktan geçiyor. Özellikle küçük ve yeni girişimlerin arkasında merak uyandırabilecek hikayeler yatıyor olabilir. Kendinizle ve işinizle ilgili bu gerçek hikayeyi paylaşmak, takipçileriniz ve müşterilerinizle aranızda daha samimi bir ilişki kurulmasını sağlar. Gerçek hikayeler her zaman merak uyandırır ve daha çok dikkat eder. Bu kişisel iletişimi kurabilmek için sizin hikayenizin ne olduğunu müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Gerçek müşteri hikayelerine de yer verin

Samimi bir ilişki kurmanın yollarından biri de müşterilerinizin gerçek hikayelerini de takipçileriniz ve müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Bunun en bilindik örneği ilk çıkışında ayakkabı özelinde olan Zappos diyebiliriz. Zappos, çalışanlarına kendileri gibi davranmaya ve müşteriyle samimi bir iletişim kurmaya yönlendirdi. Bunun yanı sıra Zappos, müşterileriyle yaptığı çağrı merkezi konuşmalarıyla reklamlar yaparak, aradaki sıcak iletişimi tüm müşterileriyle paylaşma yoluna da gitti.

Zappos bu tür müşteri hikayeleri çalışmalardan olumlu dönüşler alarak, müşteriyle daha samimi bir ilişki kurmaya başladı. Siz de kendi müşterilerinizle olan hikayelerinizi paylaşarak, müşterilerinizle kurduğunuz iletişimi diğer takipçilerinize gösterebilirsiniz.

Bu tür paylaşımlar yapacağınız zaman müşterilerinizden izin almalısınız. Onların izni olmadan bu tür çalışmalar yapmak, müşterilerinizle problem yaşamanıza neden olabilir. Onlardan gerekli izinleri alıp, sonrasında bu tür çalışmalar yapmalısınız.

Şirket için etkinlikleri paylaşın

Şirket içinde gerçekleşen etkinlikleri ve eğlenceli anları da sosyal mecralar üzerinden takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu hem sizin çalışma ortamınızı müşterilerinize gösterirken; hem de kişisel bir dokunuş eklemenizi sağlar. Sürekli kurumsal ve marka odaklı paylaşımlar yapmak, müşterilerinizin ilgisini çekmeyecektir. Bu nedenle de şirket içindeki eğlenceli anları ya da şirket olarak yapılan etkinlikleri de sosyal hesaplarınızdan paylaşarak, müşterilerinize eğlenceli olan yanınızı da gösterebilirsiniz.

Facebook, Google ve Zappos gibi büyük şirketler bu tür paylaşımlarla kendi çalışma ortamlarını ve çalışanlarına sundukları olanakları farklı şekillerde gösteriyorlar. Tabii ki bu hem markaya olan bakış açısını olumlu bir şekilde değiştirirken; hem de bu firmalara olan ilginin artmasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!