Kupon kodlarını nasıl kullanabileceğinize dair 10 örnek

Kupon kodları birçok farklı amaçlarla e-ticaret firmalarınca kullanılıyor. Geçtiğimiz haftaki yazımızda kupon kodları ile ilgili bilmeniz gereken detayları paylaşmıştık. Bugünkü rehberimizde de kupon kodlarının hangi alanlardan nasıl kullanıldığını ve e-ticaret alanında kupon kodlarından nasıl faydalanabileceğinizi ele alıyor olacağız.

Haftalık ya da aylık satış artırma odaklı kuponlar

Kupon kodlarını belli sürelerle limitlemek, satışlarınızı artırmak ve dönemsel olarak web sitenize trafik çekmek için kullanabileceğiniz yöntemler arasında yer alıyor. Özellikle ayın son haftasında, aylık satış oranlarını artırmak için bu kuponlardan yararlanabilirsiniz. Bu kuponların sürelerini haftalık ya da aylık olarak ayarlayarak, kullanıcıların daha hızlı bir şekilde eyleme geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Sepeti terk edenlere özel kuponlar

BirchBox_Abandon_Cart_Email

Bir diğer yöntem ise sepeti terk eden tüketicilere indirim kuponları göndermektir. E-ticaret firmaları sepette ürün bırakan tüketiciler nedeniyle geri dönüşümlerini tam olarak sağlayamıyorlar. Bu tüketicileri tekrar siteye çekerek alışverişlerini tamamlamaları için onlara özel kupon kodları sunabilirsiniz. Böylelikle siteden ayrılan kullanıcıları alışverişlerini tamamlamaları için tekrar sitenize çekebilirsiniz.

Lansman öncesi kuponlar

Belli bir ürünü piyasa sürmeden önce, bu ürüne özel indirim kuponları hazırlayabilirsiniz. Lansman öncesinde bu tür kupon kodlarını yayınlamak, tüketicilerde bir merak uyandırabilir ve böylelikle istediğiniz kanal üzerine belli bir trafik çekebilirsiniz.

Tatil ve sezon odaklı kuponlar

Belli tatil dönemlerde ya da sezonlarda geçerli olmak üzere kupon kodları hazırlayabilirsiniz. Örneğin yılbaşına yaklaşırken, bu dönem için belli bir kupon kodu hazırlayabilir ya da kış aylarındaki alışverişlere özel bir takım kupon kodları hazırlayarak, tüketicileri e-ticaret sitenize çekebilirsiniz.

E-posta aboneliğe yönlendirme amaçlı kupon kodları

DODOcase_Subscribe

E-posta listenize yeni aboneler kazanmak için de tek kullanımlık kupon kodları oluşturabilirsiniz. Site üzerindeki abonelik formunu dolduran kişilere, abonelik işlemini tamamlamalarından sonra bu kupon kodlarını gönderebilirsiniz. Kullanıcılar normal koşullarda e-posta listelerine abone olmayı pek tercih etmezler; ancak bu tür yöntemler kullanmak onların abone olmasına yardımcı olabilir.

Sosyal paylaşım için kupon kodları

Sosyal mecralarda kullanıcıların sizinle ilgili paylaşımlar yapmaları sosyal kanıt için oldukça etkilidir. Kullanıcıların kendi çevrelerine markanızı tanıtmaları marka bilinirliğinizi artırmanıza yardıcı olur. Bunun için web siteniz üzerinde sosyal paylaşımlar sonrasında kullanıcılara sunacağınız bir kupon kodu hazırlayabilirsiniz.

Tavsiyeler sonrası kupon kodları

DODO_Case_Referral

Tüketicilerin alışveriş kararlarını en çok etkileyen faktörlerden biri de kendi çevrelerinden aldıkları geri bildirimlerdir. Bunu tetiklemek için kullanıcılara arkadaşlarını davet etmeleri ya da hizmetlerinizi onlara tavsiye etmeleri karşılığında kupon kodları sunabilirsiniz.

İlk kez alışveriş yapanlara yönelik kupon kodları

Siteniz üzerinden ilk kez alışveriş yapacak kişilere yönelik de kupon kodları hazırlayabilirsiniz. Özellikle marka bilinirliği az olan ve kendini tanıtmak isteyen küçük işletmeler yeni müşteriler çekmek için ilk müşterilerine özel kupon kodları hazırlayabilirler.

Retargeting kupon kodları

DODOcase_FB_Retargeting

Sitenizi ziyaret eden ve herhangi bir sebeple sitenizden ayrılan kişilere yönelik hazırladığınız retargeting reklamlarında göstermek için kupon kodları hazırlayabilirsiniz. Böylelikle sitenizden çıkıp farklı mecralara yönelen kullanıcılara ulaştığınızda onlara bir teklif sunmuş olursunuz.

Influener marketing odaklı kupon çalışmaları

Sosyal mecralar üzerinde çalıştığınız tanınmış kişiler üzerinden de kupon kodları paylaşabilirsiniz. Böylelikle bu kişiler sizin adınıza paylaşım yaparken, sadece bu hedef kitleye özel indirim kuponları sunmuş olursunuz. Inlfuencer marketing çalışmalarının popülerleşmesi nedeniyle, bu tür kupon çalışmalarınızı da kendi stratejilerinize ekleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)