DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kullanıcıların online yolculuğunu araştırarak müşteri kazanabilmenin 5 yolu

Kullanıcıların online yolculuğunu araştırarak müşteri kazanabilmenin 5 yolu

E-ticarette satın alma süreci, çoğunlukla doğrusal olarak gelişmiyor. Kullanıcıların bir ürünü satın alana kadar geçirdikleri evreler, yaptıkları araştırmalar ve karar verme süreçleri çok sayıda değişkene bağlı olarak dallanıp budaklanabiliyor. Arama sürecinde kullanıcıların karşılarına çıkan iyi bir fikir ya da akıllıca tasarlanmış özgün bir ürün, karar süreçlerini etkileyebilir.

Bu süreçte doğru seçilmiş bir anahtar kelime, uygun şekilde yapılmış SEO çalışması e-ticaret sitenizin ve markanızın tercih edilmesine yardımcı olabilir. Peki potansiyel müşterilerin bir ürünü satın alana kadar geçirdikleri süreçleri gözlemleyerek müşteri kazanmak mümkün olabilir mi? İşte online kullanıcıların web’de bıraktığı ayak izlerini takip ederek onları kazanmanın 5 yolu…

1) Her adımda kullanıcılar size ulaşabilmeli

Çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcılar, her zaman sabit bir ürün için arama yapmıyorlar. Çoğunlukla aradıkları özelliklere uygun ürünlerin arasından kendilerine göre en mantıklı bulduklarına yöneliyorlar. Bu süreçte, satışını yaptığınız ürün ya da hizmetle ilgili her türlü platformda kullanıcının gözü önünde olmaya çalışmanızda yarar var. Müşterilerin satın alma süreçlerini inceleyerek hangi adımları attıklarını bilmek size bu konuda yardımcı olabilir.

2) Başka platformlarda da var olabilmeli

Kullanıcılar kimi zaman aradıkları ürün dışındaki mal ya da hizmetlere de yönelebiliyorlar. Bu noktada forumlar ve diğer platformlar oldukça etkili oluyor. Kullanıcıların satın alma süreçlerini inceleyerek, kararları etkileyen bu tarz alışveriş portallarını belirleyebilir, ürünlerinizden bu noktalarda söz eilmesini sağlayarak e-ticaret sitenize kullanıcı çekebilirsiniz. Bu aynı zamanda marka tanıtımınıza da katkı sağlayabilir.

3) Kullanıcı yorumları önemli

İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların çoğu, öncesinde araştırma yaparak benzer ürünler arasında kıyaslama yapmayı tercih ediyor. Bu kıyaslamada kullanıcı yorumları, genel kararları büyük ölçüde etkiliyor. E-ticaret sitenizde satışını yaptığınız ürünlerle ilgili kullanıcı yorumlarının satın alma sürecine olumlu etki yapabilmesi için müşteri memnuniyetini ön planda tutmanızda fayda var. Ürünlerle ilgili olumlu kullanıcı yorumları pek çok reklamdan daha etkili bir tanıtım yolu olarak düşünülebilir.

4) İlgili kategorilerden faydalanmalı

Kullanıcılar aradıkları ürün sayfalarındaki ilgili ürünlere yönelebiliyorlar. O halde siz de e-ticaret sitenizde satışını yaptığınız ürün ve hizmetlerle dolaylı ya da doğrudan ilgisi bulunan marka ve ürünlerle bağlantı kurmaya çalışabilirsiniz. Özellikle pazar yeri platformlarında markaların tamamlayıcı ya da bağlantılı ürünlerin web sayfalarında görünmeleri karşılıklı olarak markalara müşteri kazandırabilir. Benzer kitlelere ulaşmak için farklı, ancak tamamlayıcı ürünler sunan markalar ile ortaklıkları göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin, bir çay markası ve bir kurabiye markasının aynı sayfada satışının yapılması iki markanın da müşteri sayısını artırabilir.

5) Konum ve satın alma seçeneklerine dikkat etmeli

Kullanıcıların satın alma sürecinde nerelere yöneldikleri dışında, konum olarak nerede yaşadıkları ve o bölgedeki satış imkanlarını bilmek işinize yarayabilir. Kullanıcılar, satın alacakları ürünlerin satışıyla ilgili doğru bilgilere ulaşmak istiyorlar. Ürünlerinizin stok durumlarını, tedarik süreçlerini ve teslimat seçeneklerini ürün tanıtımlarında ve satış mesajlarında ayrıntılı bir şekilde belirterek size yönelmelerini sağlayabilirsiniz.

Kullanıcılarına, satışını yaptığı ürünlerle igili doğru bilgiler sunmak ve ürün tanıtımını yapmak isteyen bir e-ticaret firması için etkili stratejiler belirlemek büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda, kullanıcıların satın alma süreçlerini ve attıkları adımları bilmek avantaj sağlayabilir. E-ticaretle ilgili her konuda IdeaSoft’un tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. Hemen siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, e-ticarette IdeaSoft ile kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticarete-ticaret müşterisie-ticaret sitesiforumkonum bilgisikullanıcı verilerikullanıcı yorumlarıkullanıcıların online yolculuğuMüşteri kazanmakonline alışverişonline platformsatın alma süreciürün kategorileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!