Kullanıcıların online yolculuğunu araştırarak müşteri kazanabilmenin 5 yolu

E-ticarette satın alma süreci, çoğunlukla doğrusal olarak gelişmiyor. Kullanıcıların bir ürünü satın alana kadar geçirdikleri evreler, yaptıkları araştırmalar ve karar verme süreçleri çok sayıda değişkene bağlı olarak dallanıp budaklanabiliyor. Arama sürecinde kullanıcıların karşılarına çıkan iyi bir fikir ya da akıllıca tasarlanmış özgün bir ürün, karar süreçlerini etkileyebilir.

Bu süreçte doğru seçilmiş bir anahtar kelime, uygun şekilde yapılmış SEO çalışması e-ticaret sitenizin ve markanızın tercih edilmesine yardımcı olabilir. Peki potansiyel müşterilerin bir ürünü satın alana kadar geçirdikleri süreçleri gözlemleyerek müşteri kazanmak mümkün olabilir mi? İşte online kullanıcıların web’de bıraktığı ayak izlerini takip ederek onları kazanmanın 5 yolu…

1) Her adımda kullanıcılar size ulaşabilmeli

Çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcılar, her zaman sabit bir ürün için arama yapmıyorlar. Çoğunlukla aradıkları özelliklere uygun ürünlerin arasından kendilerine göre en mantıklı bulduklarına yöneliyorlar. Bu süreçte, satışını yaptığınız ürün ya da hizmetle ilgili her türlü platformda kullanıcının gözü önünde olmaya çalışmanızda yarar var. Müşterilerin satın alma süreçlerini inceleyerek hangi adımları attıklarını bilmek size bu konuda yardımcı olabilir.

2) Başka platformlarda da var olabilmeli

Kullanıcılar kimi zaman aradıkları ürün dışındaki mal ya da hizmetlere de yönelebiliyorlar. Bu noktada forumlar ve diğer platformlar oldukça etkili oluyor. Kullanıcıların satın alma süreçlerini inceleyerek, kararları etkileyen bu tarz alışveriş portallarını belirleyebilir, ürünlerinizden bu noktalarda söz eilmesini sağlayarak e-ticaret sitenize kullanıcı çekebilirsiniz. Bu aynı zamanda marka tanıtımınıza da katkı sağlayabilir.

3) Kullanıcı yorumları önemli

İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların çoğu, öncesinde araştırma yaparak benzer ürünler arasında kıyaslama yapmayı tercih ediyor. Bu kıyaslamada kullanıcı yorumları, genel kararları büyük ölçüde etkiliyor. E-ticaret sitenizde satışını yaptığınız ürünlerle ilgili kullanıcı yorumlarının satın alma sürecine olumlu etki yapabilmesi için müşteri memnuniyetini ön planda tutmanızda fayda var. Ürünlerle ilgili olumlu kullanıcı yorumları pek çok reklamdan daha etkili bir tanıtım yolu olarak düşünülebilir.

4) İlgili kategorilerden faydalanmalı

Kullanıcılar aradıkları ürün sayfalarındaki ilgili ürünlere yönelebiliyorlar. O halde siz de e-ticaret sitenizde satışını yaptığınız ürün ve hizmetlerle dolaylı ya da doğrudan ilgisi bulunan marka ve ürünlerle bağlantı kurmaya çalışabilirsiniz. Özellikle pazar yeri platformlarında markaların tamamlayıcı ya da bağlantılı ürünlerin web sayfalarında görünmeleri karşılıklı olarak markalara müşteri kazandırabilir. Benzer kitlelere ulaşmak için farklı, ancak tamamlayıcı ürünler sunan markalar ile ortaklıkları göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin, bir çay markası ve bir kurabiye markasının aynı sayfada satışının yapılması iki markanın da müşteri sayısını artırabilir.

5) Konum ve satın alma seçeneklerine dikkat etmeli

Kullanıcıların satın alma sürecinde nerelere yöneldikleri dışında, konum olarak nerede yaşadıkları ve o bölgedeki satış imkanlarını bilmek işinize yarayabilir. Kullanıcılar, satın alacakları ürünlerin satışıyla ilgili doğru bilgilere ulaşmak istiyorlar. Ürünlerinizin stok durumlarını, tedarik süreçlerini ve teslimat seçeneklerini ürün tanıtımlarında ve satış mesajlarında ayrıntılı bir şekilde belirterek size yönelmelerini sağlayabilirsiniz.

Kullanıcılarına, satışını yaptığı ürünlerle igili doğru bilgiler sunmak ve ürün tanıtımını yapmak isteyen bir e-ticaret firması için etkili stratejiler belirlemek büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda, kullanıcıların satın alma süreçlerini ve attıkları adımları bilmek avantaj sağlayabilir. E-ticaretle ilgili her konuda IdeaSoft’un tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. Hemen siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, e-ticarette IdeaSoft ile kazanmaya başlayın.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)