Kullanıcı yorumları ile dönüşüm oranlarını nasıl artırabilirsiniz?

Müşteri sadakati ve müşteri memnuniyeti, e-ticarette de diğer ticari alanlarda olduğu gibi girişimciler açısından ilk hedefler arasında yer alıyor. Bunu sağlamak için elbette farklı yöntemler var. Ancak, e-ticarette dijital yoldan müşteriye etkili bir şekilde ulaşmak, onların marka ve ürünlere olan ilgisini artırmak diğer alanlara oranla daha fazla teknik çözüme ulaşmayı ve dijital stratejiler belirlemeyi gerektiriyor. Bu noktada, e-ticaret sitelerine ve e-ticaret markalarının sosyal medya kanallarına bırakılan yorumlar büyük önem taşıyor. Müşterinin çevrimiçi ortamdaki müşteri potansiyelini olumsuz yönde de etkileyebileceği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, bu yorumlar markaların bir yerde kaderini belirleyecek bir etki oluşturabiliyor.

Kullanıcı yorumları, internet kullanıcılarına açık ve erişimi oldukça kolay bir pozisyonda olduğundan, eğer siz de hedef kitlenizin eleştirilerden olumsuz yönde etkilenmesini istemiyor, aksine bu yorumların olumlu birer ilişkiye dönüşmesini hatta dönüşüm oranlarını artırmasını istiyorsanız, bu aslında çok da zor değil. Birkaç ipucunu takip ederek tüm bu yorumlar sayesinde dönüşüm oranını yükseltmeniz mümkün. Dilerseniz, bu ipuçlarını gelin birlikte değerlendirelim…

Yorumları değerlendirin

Gönderilen tüm yorumları gözden geçirmek, eleştiri, memnuniyet ya da soruları değerlendirmek işinizi geliştirmenize son derece yardımcı olur. Müşteri beklentilerini bu şekilde daha iyi anlayabilir, sitenizde buna göre değişiklikler ya da iyileştirmeler gerçekleştirebilirsiniz. Gerektiği noktada içeriğinizi zenginleştirebilir, ürün sayfalarında ürünler hakkında daha fazla yazılı ve görsel içerik sunabilirsiniz. Bu tür değişiklikler gerçekleştirerek, müşterilerinize yorumlarını dikkate aldığınızı gösterebilir, bu durumdan daha sonra onları haberdar da edebilirsiniz. Bu şekilde kendilerini önemli hissetmelerini sağlayarak, müşteri ve marka ilişkisini sağlamlaştırabilirsiniz.

Tüm bu yaklaşımlar karşısında müşterileriniz markanızı yeniden ziyaret etmek, reklam banner’larınız ve sosyal medya kanallarındaki ürün bağlantı sayfalarınızla karşılaştığı sürece onları incelemek istemesine, bu ziyaretlerini alışverişle sonlandırmasına zemin hazırlayabilir. Bu şekilde dönüşüm oranlarıyla birlikte sepet ortalamanızı da artırma fırsatı bulabilirsiniz. Çünkü müşteri memnuniyeti, beraberinde daha fazla ürün alışverişini de getirebilir.

Kullanıcılara dönüş yapın

Müşterilerinizin e-ticaret sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza bıraktığı yorumları mutlaka okuyun. Soru sorabilir ya da eleştirilerde bulunabilirler. Aynı şekilde, ürünlerle ilgili memnuniyetlerini de ifade edebilirler. Ancak, mümkün olduğu kadar hemen hepsine cevap vermeye, onlarla iletişim sağlamaya gayret göstermenizde fayda var. E-ticaret sitenizin yalnızca bir dükkan olduğunu ya da sanal bir iletişim kurulduğunu düşünmelerini engelleyin. Gerçek kişilerle görüştüklerini düşünmeleri, müşterilerinizin güvenini sağlamlaştırdığı gibi henüz markanızdan alışveriş yapmamış kullanıcıların da güven sağlamasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, yorumlarda müşterilerinize alternatifler de sunabilirsiniz. Beklentilerini karşılamayan ürünlere önerilerde bulunabilir, bu müşterileri kampanyalardan haberdar ederek söz konusu ürüne daha uygun fiyata ulaşabileceği dönemleri bildirebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu yaklaşımınız, tamamen ticari bir yaklaşımdan uzak, çok daha samimi görünecektir. Bu şekilde çevresindeki kullanıcılara da markanızı tavsiye etmelerini sağlayarak marka bilinirliğinizi artırma fırsatı bulabilirsiniz.

Dolayısıyla, e-ticaret sitenizin ziyaretçileri de kısa sürede artacaktır. Özellikle Facebook gibi herkese açık paylaşımlara yapılan yorumların diğer kullanıcıların da sayfalarında görüntülenebilmesi ve markanızın kullanıcılara ilgiyle yaklaştığının fark edilmesi bu anlamda dönüşümü artıracak önemli bir güç oluşturabilir.

Tekrar iletişim kurun

E-ticaret sitenizle ilgili eleştirilerde bulunan ya da ürün konusunda sorun yaşayan kullanıcılarla anında iletişime geçtikten sonra da yeni kampanyalar ve sezon ürünleri hakkında bilgi vermek, aynı zamanda sonraki alışverişlerindeki yorumlarını almak adına bu müşterilerinizle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz e-posta, sosyal medya ya da doğrudan telefon açarak bu iletişimi kurabilir, onları unutmadığınızı gösterebilirsiniz. Yeniden alışveriş yapmamışlarsa onları teşvik edecek teklifler sunabilir, bu sayede e-ticaret sitenize yönelmelerini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde e-posta, sosyal medya ya da SMS yoluyla bağlantılar gönderebilir, onları ürünlere yönlendirerek dönüşüm oranlarını artırma fırsatı bulabilirsiniz.

E-ticarette müşteri ilişkileri hakkında daha fazla bilgi, son trendler ve teknolojik çözümler için IdeaSoft sizleri bekliyor. Girişimciler için en ideal koşulları oluşturabilecek e-ticaret sitesi özellikleri, markaların ihtiyaçlarını karşılayacak paket ayrıcalıkları için IdeaSoft ile bir an önce iletişime geçin. Dilerseniz hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak ilk adımı atın; kazanmak için daha fazla beklemeyin.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)