Kullanıcı yorumları ile dönüşüm oranlarını nasıl artırabilirsiniz?

Müşteri sadakati ve müşteri memnuniyeti, e-ticarette de diğer ticari alanlarda olduğu gibi girişimciler açısından ilk hedefler arasında yer alıyor. Bunu sağlamak için elbette farklı yöntemler var. Ancak, e-ticarette dijital yoldan müşteriye etkili bir şekilde ulaşmak, onların marka ve ürünlere olan ilgisini artırmak diğer alanlara oranla daha fazla teknik çözüme ulaşmayı ve dijital stratejiler belirlemeyi gerektiriyor. Bu noktada, e-ticaret sitelerine ve e-ticaret markalarının sosyal medya kanallarına bırakılan yorumlar büyük önem taşıyor. Müşterinin çevrimiçi ortamdaki müşteri potansiyelini olumsuz yönde de etkileyebileceği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, bu yorumlar markaların bir yerde kaderini belirleyecek bir etki oluşturabiliyor.

Kullanıcı yorumları, internet kullanıcılarına açık ve erişimi oldukça kolay bir pozisyonda olduğundan, eğer siz de hedef kitlenizin eleştirilerden olumsuz yönde etkilenmesini istemiyor, aksine bu yorumların olumlu birer ilişkiye dönüşmesini hatta dönüşüm oranlarını artırmasını istiyorsanız, bu aslında çok da zor değil. Birkaç ipucunu takip ederek tüm bu yorumlar sayesinde dönüşüm oranını yükseltmeniz mümkün. Dilerseniz, bu ipuçlarını gelin birlikte değerlendirelim…

Yorumları değerlendirin

Gönderilen tüm yorumları gözden geçirmek, eleştiri, memnuniyet ya da soruları değerlendirmek işinizi geliştirmenize son derece yardımcı olur. Müşteri beklentilerini bu şekilde daha iyi anlayabilir, sitenizde buna göre değişiklikler ya da iyileştirmeler gerçekleştirebilirsiniz. Gerektiği noktada içeriğinizi zenginleştirebilir, ürün sayfalarında ürünler hakkında daha fazla yazılı ve görsel içerik sunabilirsiniz. Bu tür değişiklikler gerçekleştirerek, müşterilerinize yorumlarını dikkate aldığınızı gösterebilir, bu durumdan daha sonra onları haberdar da edebilirsiniz. Bu şekilde kendilerini önemli hissetmelerini sağlayarak, müşteri ve marka ilişkisini sağlamlaştırabilirsiniz.

Tüm bu yaklaşımlar karşısında müşterileriniz markanızı yeniden ziyaret etmek, reklam banner’larınız ve sosyal medya kanallarındaki ürün bağlantı sayfalarınızla karşılaştığı sürece onları incelemek istemesine, bu ziyaretlerini alışverişle sonlandırmasına zemin hazırlayabilir. Bu şekilde dönüşüm oranlarıyla birlikte sepet ortalamanızı da artırma fırsatı bulabilirsiniz. Çünkü müşteri memnuniyeti, beraberinde daha fazla ürün alışverişini de getirebilir.

Kullanıcılara dönüş yapın

Müşterilerinizin e-ticaret sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza bıraktığı yorumları mutlaka okuyun. Soru sorabilir ya da eleştirilerde bulunabilirler. Aynı şekilde, ürünlerle ilgili memnuniyetlerini de ifade edebilirler. Ancak, mümkün olduğu kadar hemen hepsine cevap vermeye, onlarla iletişim sağlamaya gayret göstermenizde fayda var. E-ticaret sitenizin yalnızca bir dükkan olduğunu ya da sanal bir iletişim kurulduğunu düşünmelerini engelleyin. Gerçek kişilerle görüştüklerini düşünmeleri, müşterilerinizin güvenini sağlamlaştırdığı gibi henüz markanızdan alışveriş yapmamış kullanıcıların da güven sağlamasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, yorumlarda müşterilerinize alternatifler de sunabilirsiniz. Beklentilerini karşılamayan ürünlere önerilerde bulunabilir, bu müşterileri kampanyalardan haberdar ederek söz konusu ürüne daha uygun fiyata ulaşabileceği dönemleri bildirebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu yaklaşımınız, tamamen ticari bir yaklaşımdan uzak, çok daha samimi görünecektir. Bu şekilde çevresindeki kullanıcılara da markanızı tavsiye etmelerini sağlayarak marka bilinirliğinizi artırma fırsatı bulabilirsiniz.

Dolayısıyla, e-ticaret sitenizin ziyaretçileri de kısa sürede artacaktır. Özellikle Facebook gibi herkese açık paylaşımlara yapılan yorumların diğer kullanıcıların da sayfalarında görüntülenebilmesi ve markanızın kullanıcılara ilgiyle yaklaştığının fark edilmesi bu anlamda dönüşümü artıracak önemli bir güç oluşturabilir.

Tekrar iletişim kurun

E-ticaret sitenizle ilgili eleştirilerde bulunan ya da ürün konusunda sorun yaşayan kullanıcılarla anında iletişime geçtikten sonra da yeni kampanyalar ve sezon ürünleri hakkında bilgi vermek, aynı zamanda sonraki alışverişlerindeki yorumlarını almak adına bu müşterilerinizle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz e-posta, sosyal medya ya da doğrudan telefon açarak bu iletişimi kurabilir, onları unutmadığınızı gösterebilirsiniz. Yeniden alışveriş yapmamışlarsa onları teşvik edecek teklifler sunabilir, bu sayede e-ticaret sitenize yönelmelerini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde e-posta, sosyal medya ya da SMS yoluyla bağlantılar gönderebilir, onları ürünlere yönlendirerek dönüşüm oranlarını artırma fırsatı bulabilirsiniz.

E-ticarette müşteri ilişkileri hakkında daha fazla bilgi, son trendler ve teknolojik çözümler için IdeaSoft sizleri bekliyor. Girişimciler için en ideal koşulları oluşturabilecek e-ticaret sitesi özellikleri, markaların ihtiyaçlarını karşılayacak paket ayrıcalıkları için IdeaSoft ile bir an önce iletişime geçin. Dilerseniz hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak ilk adımı atın; kazanmak için daha fazla beklemeyin.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)