DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kullanıcı yorumları ile dönüşüm oranlarını nasıl artırabilirsiniz?

Kullanıcı yorumları ile dönüşüm oranlarını nasıl artırabilirsiniz?

Müşteri sadakati ve müşteri memnuniyeti, e-ticarette de diğer ticari alanlarda olduğu gibi girişimciler açısından ilk hedefler arasında yer alıyor. Bunu sağlamak için elbette farklı yöntemler var. Ancak, e-ticarette dijital yoldan müşteriye etkili bir şekilde ulaşmak, onların marka ve ürünlere olan ilgisini artırmak diğer alanlara oranla daha fazla teknik çözüme ulaşmayı ve dijital stratejiler belirlemeyi gerektiriyor. Bu noktada, e-ticaret sitelerine ve e-ticaret markalarının sosyal medya kanallarına bırakılan yorumlar büyük önem taşıyor. Müşterinin çevrimiçi ortamdaki müşteri potansiyelini olumsuz yönde de etkileyebileceği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, bu yorumlar markaların bir yerde kaderini belirleyecek bir etki oluşturabiliyor.

Kullanıcı yorumları, internet kullanıcılarına açık ve erişimi oldukça kolay bir pozisyonda olduğundan, eğer siz de hedef kitlenizin eleştirilerden olumsuz yönde etkilenmesini istemiyor, aksine bu yorumların olumlu birer ilişkiye dönüşmesini hatta dönüşüm oranlarını artırmasını istiyorsanız, bu aslında çok da zor değil. Birkaç ipucunu takip ederek tüm bu yorumlar sayesinde dönüşüm oranını yükseltmeniz mümkün. Dilerseniz, bu ipuçlarını gelin birlikte değerlendirelim…

Yorumları değerlendirin

Gönderilen tüm yorumları gözden geçirmek, eleştiri, memnuniyet ya da soruları değerlendirmek işinizi geliştirmenize son derece yardımcı olur. Müşteri beklentilerini bu şekilde daha iyi anlayabilir, sitenizde buna göre değişiklikler ya da iyileştirmeler gerçekleştirebilirsiniz. Gerektiği noktada içeriğinizi zenginleştirebilir, ürün sayfalarında ürünler hakkında daha fazla yazılı ve görsel içerik sunabilirsiniz. Bu tür değişiklikler gerçekleştirerek, müşterilerinize yorumlarını dikkate aldığınızı gösterebilir, bu durumdan daha sonra onları haberdar da edebilirsiniz. Bu şekilde kendilerini önemli hissetmelerini sağlayarak, müşteri ve marka ilişkisini sağlamlaştırabilirsiniz.

Tüm bu yaklaşımlar karşısında müşterileriniz markanızı yeniden ziyaret etmek, reklam banner’larınız ve sosyal medya kanallarındaki ürün bağlantı sayfalarınızla karşılaştığı sürece onları incelemek istemesine, bu ziyaretlerini alışverişle sonlandırmasına zemin hazırlayabilir. Bu şekilde dönüşüm oranlarıyla birlikte sepet ortalamanızı da artırma fırsatı bulabilirsiniz. Çünkü müşteri memnuniyeti, beraberinde daha fazla ürün alışverişini de getirebilir.

Kullanıcılara dönüş yapın

Müşterilerinizin e-ticaret sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza bıraktığı yorumları mutlaka okuyun. Soru sorabilir ya da eleştirilerde bulunabilirler. Aynı şekilde, ürünlerle ilgili memnuniyetlerini de ifade edebilirler. Ancak, mümkün olduğu kadar hemen hepsine cevap vermeye, onlarla iletişim sağlamaya gayret göstermenizde fayda var. E-ticaret sitenizin yalnızca bir dükkan olduğunu ya da sanal bir iletişim kurulduğunu düşünmelerini engelleyin. Gerçek kişilerle görüştüklerini düşünmeleri, müşterilerinizin güvenini sağlamlaştırdığı gibi henüz markanızdan alışveriş yapmamış kullanıcıların da güven sağlamasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, yorumlarda müşterilerinize alternatifler de sunabilirsiniz. Beklentilerini karşılamayan ürünlere önerilerde bulunabilir, bu müşterileri kampanyalardan haberdar ederek söz konusu ürüne daha uygun fiyata ulaşabileceği dönemleri bildirebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu yaklaşımınız, tamamen ticari bir yaklaşımdan uzak, çok daha samimi görünecektir. Bu şekilde çevresindeki kullanıcılara da markanızı tavsiye etmelerini sağlayarak marka bilinirliğinizi artırma fırsatı bulabilirsiniz.

Dolayısıyla, e-ticaret sitenizin ziyaretçileri de kısa sürede artacaktır. Özellikle Facebook gibi herkese açık paylaşımlara yapılan yorumların diğer kullanıcıların da sayfalarında görüntülenebilmesi ve markanızın kullanıcılara ilgiyle yaklaştığının fark edilmesi bu anlamda dönüşümü artıracak önemli bir güç oluşturabilir.

Tekrar iletişim kurun

E-ticaret sitenizle ilgili eleştirilerde bulunan ya da ürün konusunda sorun yaşayan kullanıcılarla anında iletişime geçtikten sonra da yeni kampanyalar ve sezon ürünleri hakkında bilgi vermek, aynı zamanda sonraki alışverişlerindeki yorumlarını almak adına bu müşterilerinizle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz e-posta, sosyal medya ya da doğrudan telefon açarak bu iletişimi kurabilir, onları unutmadığınızı gösterebilirsiniz. Yeniden alışveriş yapmamışlarsa onları teşvik edecek teklifler sunabilir, bu sayede e-ticaret sitenize yönelmelerini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde e-posta, sosyal medya ya da SMS yoluyla bağlantılar gönderebilir, onları ürünlere yönlendirerek dönüşüm oranlarını artırma fırsatı bulabilirsiniz.

E-ticarette müşteri ilişkileri hakkında daha fazla bilgi, son trendler ve teknolojik çözümler için IdeaSoft sizleri bekliyor. Girişimciler için en ideal koşulları oluşturabilecek e-ticaret sitesi özellikleri, markaların ihtiyaçlarını karşılayacak paket ayrıcalıkları için IdeaSoft ile bir an önce iletişime geçin. Dilerseniz hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak ilk adımı atın; kazanmak için daha fazla beklemeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamadönüşüm oranıe-ticarete-ticaret dönüşüm oranıe-ticaret ipuçlarıe-ticaret müşterilerie-ticaret müşterisie-ticaret paketie-ticaret paketlerikullanıcı yorumlarıpazarlama stratejileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!