DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

KOBİ’ler web siteleri ile işlerini nasıl büyütüyorlar?

KOBİ’ler web siteleri ile işlerini nasıl büyütüyorlar?

Günümüzde internet, bilgi ve iletişim teknolojileri küçük işletmelere önemli yararlar sunuyor. Küçük işletmelerin, özellikle web siteleriyle internette yer almaları; güvenilirliklerini artırıyor, müşteri hizmetlerini geliştiriyor, iş süreçlerini genel anlamda daha iyi bir hale ve online satış yapmalarını mümkün hale getiriyor getiriyor.

 

Temmuz 2014 tarihli Gallup ve Wells Fargo araştırmasına göre, ABD’de web siteleri olan küçük işletmelerin oranı son birkaç yılda yükselme kaydetti. 2011 yılının ilk yarısında, ABD’de web siteleri olan küçük işletme sahiplerinin oranı yüzde 54 iken; 2014’ün üçüncü çeyreğinde bu oran yüzde 59’a yükseldi. Peki web siteleri için ayırdıkları bütçeyi artıran küçük işletmeler, sitelerini gerçekten şirketleri yararına kullanılabiliyorlar mı? Ya da küçük işletmeler web sitelerini hangi amaçlar için kullanıyor?

 

IdeaSoft, ABD’de yapılmış araştırmalardan yola çıkarak bu soruların yanıtlarını aradı.

 

Küçük işletmeler web sitelerini hangi amaçla kullanıyor?

Araştırmaya göre, 2009’un son çeyreğinde, web sitesi olan ve sitelerini “ürün veya hizmetlerini tanıtmak” için kullanan küçük işletmelerin oranı yüzde 81 iken; 2011’in yarısında yüzde 86’ya ve 2014’ün üçüncü çeyreğinde ise yüzde 89’a yükseldi.

 

Araştırmada, web sitelerini “müşteri sorgulama veya geribildirim istemek” için kullandıklarını söyleyen küçük işletmelerin oranı, 2009’un son çeyreğinde yüzde 65 iken; 2011’in ilk yarısında yüzde 1’lik düşüş göstererek yüzde 64’e geriledi. Ve bu oran, 2014’ün üçüncü çeyreğine kadar da sabit kaldı. 2014’ün üçüncü çeyreğinde ise; küçük işletmelerin yüzde 63’ü web sitelerini “ürün ve hizmet satmak” için kullandıklarını belirtti. Web siteleri üzerinden e-ticaret işlemi gerçekleştiren küçük işletmelerin artışı ABD ile Türkiye arasındaki paralellik de dikkat çekiyor.

 

Teknolojik gelişmeler küçük işletmeleri nasıl değiştirdi?

Araştırmaya göre küçük işletmeler 2011 yılından 2014 yılına kadar büyük değişikliklere uğradılar. 2011 yılının ilk yarısında web sitelerini; “çalışanlar, tedarikçiler ve müşteriler için bir iletişim portalı” olarak gören küçük işletmelerin oranı yüzde 62 iken bu oran 2014 yılının üçüncü çeyreğinde 7 puan azalarak yüzde 55’e kadar düştü. Bu değişimi; son birkaç yıldır yaşanan ve küçük işletmelerin, iletişim için özel olarak tasarlanmış platformlara geçmelerine neden olan teknolojik gelişmelerle açıklamak mümkün.

 

Küçük işletmeler web sitelerinde hangi araçlardan yararlanıyor?

2014’ün Nisan ayında gerçekleştirilen araştırmaya göre; ABD’deki küçük işletmelerin yüzde 49’unun, web sitelerinde fotoğraf ve video gibi araçlardan yararlandıkları belirlendi. Araştırmaya katılan küçük işletmelerin yüzde 32’si, web siteleri için SEO çalışması yapıldığını; yüzde 28’nin ise web sitelerinde “sosyal medyada paylaşın/ takip edin” butonlarına yer verdiklerini kaydetti.

 

Mobil araçların; tüketicilerin zamanından ve aktivitelerinden, giderek artan ‘pay kapma yarışını’ başlatmasıyla birlikte, web sitelerinin de mobile optimize edilmiş versiyonları sahnede yerini aldı. Özellikle online satış yapan küçük işletmeler için mobil uyumlu web siteleri büyük önem taşıyor.  Gallup ve Wells Fargo araştırmasında, web sitesi olan küçük işletmelerin yarısından fazlasının mobil uyumlu web sitelerinin olduğu saptandı. Ankete katılan her 10 küçük işletmeden 7’si; “cep dostu olan bir web sitenin, genel iş stratejisine en fazla değer katan strateji” olduğunu söyledi.

 

Küçük ve yerel işletmeler, güçlerini ‘kişiliklerinden’ alıyor. Bu nedenle; küçük işletmelerin kendi kişiliklerini yansıtabildikleri web siteleri, müşterileri herhangi bir şey satın almadan önce, onlarla buluşabilmenin de en önemli yolu. IdeaSoft; yalnız web sitenize uygun teknik altyapı sağlamada değil; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun; IdeaSoft’un sunduğu tüm ayrıcalıklardan siz de faydalanın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!