DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kötü müşteri hizmetleri e-ticaret sitelerine etkisi

Kötü müşteri hizmetleri e-ticaret sitelerine etkisi

“En iyi reklam memnun müşterinin müşteriye yaptığı reklamdır” sözü geleneksel pazarlamada olduğu gibi dijital pazarlamada da müşteri ilişkilerinin önemine işaret eden ifadelerden biri. Amerika’da yapılan bir araştırma müşterilerin yüzde 80’inin iyi bir müşteri deneyimi yaşamak için ürüne daha fazla ödeme yapmayı kabul ettiğini gösteriyor.

Başarısız müşteri ilişkileri, marka imajını olumsuz etkileyerek, uzun vadede e-ticaret sitenizin satışlarının azalmasına yol açabilir. IdeaSoft olarak müşteri ilişkilerinizin firmanıza olan etkisini rakamlarla inceledik…

Müşteri ilişkileri ile ilgili 3 önemli istatistik

1.Kötü bir deneyim yaşanan müşterilerin yüzde 86’sı bir daha problem yaşadığı firmanın ürünün veya hizmetini satın almıyor.

2.Olumlu bir satın alma deneyimi yaşayan online müşterilerin yüzde 78’i siteyi arkadaşlarına ve yakın çevresine tavsiye ediyor.

3.Olumlu deneyim yaşayan bir kişi bunu yaklaşık 9 kişiyle paylaşırken, olumsuz deneyim yaşayan müşteriler bu durumu en az 16 kişiyle paylaşıyor.

Müşteriler ne istiyor?

Yapılan araştırmalara göre olumsuz deneyim yaşayan müşterilerin yüzde 40’ının çözüm önerisi müşteri hizmetleri çalışanlarının çözüm odaklı olması gerektiği yönünde. Araştırmaya göre firmanın müşteri hizmetleriyle sorununu çözemediğini için problem yaşadığı markadan bir daha alışveriş yapmayacağını belirten müşterilerin oranı yüzde 73.

Müşteri hizmetlerinin beklenen kalitede olmaması ve online müşterilerin sorunlarıyla yeterince ilgilenilmemesi önemli kayıplara yol açabilir. Gerçekleştirilen tüm dijital pazarlama faaliyetlerine rağmen kötü müşteri deneyimi ile kaybedilen satışlar e-ticaret sitelerini başarısızlığa götürebilir.

Firmaların söyledikleri, müşterilerin düşündükleri…

100 önemli e-ticaret sitesinin incelenmesiyle gerçekleştirilen araştırma, firmaların yüzde 80’inin üst düzey müşteri hizmetleri sunduğunu düşünmesine rağmen sadece 10’unun gerçekten mükemmel müşteri deneyimi sunduğunu gösteriyor. Aldığı hizmetten memnun olan müşteri oranı ise sadece yüzde 10.

Müşteri sadakati

Olumlu müşteri deneyimi, e-ticaret sitelerine sadık müşteri kazanmak için de faydalı olabilir. Araştırmalara göre satış anlamında bir sadık müşteri kazanmanın bir yeni müşteri edinmekten 10 kat daha etkili. Ayrıca yeni bir müşteri edinmek için gerçekleştirilen faaliyetler var olan müşteriyi korumaktan 6 kat daha fazla maliyet oluşturuyor.

Uzun soluklu, sürdürülebilir bir iş sahibi olmak isteyen her e-ticaret sitesi için üst düzey bir müşteri hizmetleri sunabiliyor olmak artık bir zorunluluk. IdeaSoft’un tüm e-ticaret paketleri müşteri hizmetleri konusunda ihtiyacınız olan gelişmiş özellikler ile donatılmıştır. Ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak IdeaSoft’un size sunduğu pratik e-ticaret altyapısını kendiniz de yakından inceleyebilirsiniz…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış Sonrası Müşteri İlişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!