DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kendi işinizi kurmadan önce bilmeniz gerekenler

Kendi işinizi kurmadan önce bilmeniz gerekenler

Kurumsal hayatta çalışanların birçoğu kendi işini kurmayı hayal eder. Kendi girişimini hayata geçirerek kendi işinin patronu olma hayali oldukça mantıklı gelse de kendi işinizi kurmak aslında o kadar kolay olmayabiliyor.

Girişimciliğin son yıllarda Türkiye’deki popülerliğinin artmasının ardından birçok kişi kendi fikirlerini hayata geçirmek için çalıştıkları işlerden ayrılıp girişimciliğe yöneliyor. Fakat bazen bu çabalar boşa gidebiliyor.

Kendi işinizi kurmadan önce bilmeniz gereken birçok şey bulunuyor. Bu konular üzerinde enine boyuna düşünmeden, girişimci olmaya karar verdiğinizde sonuçlar beklediğinizden de kötü gidebiliyor. Bu nedenle kendi işinizi kurmadan önce bazı konuların üzerinde uzun uzun durmak gerekiyor.

Yeni bir hayata ve uzun mesai saatlerine hazır mısınız?

Girişimci olmayı kısa zamanda çok para kazanmak ile karıştırıyorsanız ve tüm sorumlulukları kendi omuzlarınıza almaya hazır değilseniz, kendi işinizi kurmak sizin için doğru bir seçim olmayabilir. Kendi fikirlerinizi hayata geçirdiğinizde, bütün işlerin sorumluluğu sizin omuzlarına binecek. İşlerin tam olarak yapılıp yapılmaması sizin insiyatifinizde olacak ve bu işler tamamlanmadan çalışmayı bırakamayacaksınız. Kısacası başarılı bir yönetici olmayı başarabilecek misiniz?

Kurumsal hayatta sabah 9 akşam 6 çalıştığınızda, saat 6 olduğunda iş yerinde 1 dakika fazla durmadan işin başından kalkabilirsiniz. Fakat kendi işinizi hayata geçirdiğinizde 9-6 mesai saatleri ortadan kalkıyor. İşler yoluna girene kadar sabah akşam çalışmanız gerekebilir. Bu çalışma temposuna ayak uydurup uyduramayacağınızdan emin olmanız gerekir.

Maddi olarak kendi işinizi kurmaya hazır mısınız?

Kendinizi yeni bir hayata ve uzun mesai saatlerine hazır hissediyorsanız, para mevzuları üzerine düşünmeniz gerekiyor. En az bir yıl boyunca hiç para kazanmadan geçiminizi sağlayacak maddi güce sahip misiniz? Hayati harcamaların yanı sıra işiniz için yatırımda bulanacak maddi güç elinizde mi?

Sıfırdan bir iş kurmaya karar verdiğinizde şirket için yapacağınız yatırımları ve diğer masrafları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bir diğer tarafta ise gündelik geçiminizi devam ettirmeniz gerekiyor. Kira, mutfak alışverişi, günlük ve benzeri harcamaları en az bir yıl boyunca karşılayabilecek misiniz?

Bu sorulara cevap vermeniz oldukça önemli; çünkü sıfırdan bir iş kurduğunuzda hemen para kazanmaya başlamayacaksınız. Yaptığınız yatırımların karşılığını alana kadar maddi olarak kendi ayaklarınızın üzerinde durmanız çok önemli. Eğer duramıyorsanız, günün birinde “bu iş olmuyor, ben eski işime geri döneyim” gibi bir düşünce kafanızda yer edebilir ve hayallerinizi bir kenara bırakabilirsiniz.

İyi bir pazar araştırması yaptınız mı?

Bir fikriniz var ve bunu hayata geçirmeyi planlıyorsunuz. Peki, bu işin arka plan araştırmasını yaptınız mı? Bu işin pazar büyüklüğü ne kadar? Ürün ya da hizmetinize ne kadar talep olacak? İyi bir pazar analizi yapmadan fikrinizi hayata geçirmeyin. Yaptığınız yatırımın ne kadar sürede karşılığını bularak, kara geçebileceğinizi araştırmayı unutmayın.

Pazarda rekabet nasıl?

Pazar büyüklüğünün yanı sıra rekabet de oldukça önemli. Rekabetin ne kadar çok ya da az olduğunu araştırmanız çok önemli. Eğer fazla rakibiniz varsa ilk başlarda onların arasında sıyrılmanız zor olabilir bu da sizin satışlarınızı ciddi oranda etkiler.

Güçlü bir ekip oluşturabilecek ve maddi olarak bunu karşılayabilecek misiniz?

Tek başınıza bütün işlere bir süre sonra yetişemeyebilirsiniz. Bu nedenle işlerinizin yürüyebilmesi için bir ekibe ihtiyacınız olacak. İlk başlarda küçük kazançlar elde edebilirsiniz; fakat çalışanlarınızın maaşlarını ödeyebilmeniz gerekiyor. Kimse sizin için bedava çalışmayacak.

Bu konuda size destek olacak arkadaşlarınız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz; ancak hatır gönül işleri, iş dünyasına girdiğinizde sizi sonuna kadar götürmeyebilir. Bunun nedeni ise, siz bir iş kurmaya çalışıyorsunuz ve başkalarının da size hiçbir ücret talep etmeden yardım etmesini istiyorsunuz. Bu durumda onlar da kendi boş vakitlerinde yardım edeceklerdir ve bu da bir süreklilik sağlamayacağı için işlerinizi aksatabilir. Bu durumu da göz ardı etmemeniz gerekiyor.

Yakın çevrenizin desteğini aldınız mı?

Sürekli beraber vakit geçirdiğiniz yakın çevrenizin, eşinizin, ailenizin ya da beraber yaşadığınız diğer insanların desteğini aldınız mı? Eğer onlara karşı olan sorumluluklarınız fazlaysa sizden çok fazla şey bekleyeceklerdir. Özellikle maddi olarak onlara çok fazla destek veriyorsanız, kendi işinizi kurduktan sonra uzun bir süre bu maddi desteğin azalacağını bilmeniz ve onlara anlatmanız gerekiyor.

Aile ve yakın çevrenizin, bu süreçte en büyük destekçiniz olması gerekiyor. Onların bu konuda onaylarının olması sizi manevi olarak güçlendirecek. Zorlandığınız zamanlarda size destek olup, yolunuza devam etmek için sizi tekrar ayağa kaldıracaklar.

Ancak onların desteğini almadığınızda üzerinizdeki baskı çok daha fazla artacak. Bir yandan sıfırdan bir işe başlamış olacaksınız, bir yandan para kazanamadığınız için bir baskı oluşacak ve yakın çevrenizin de devamlı olarak size destek olmamasından dolayı yalnız hissederek strese gireceksiniz. Bu da hem aile ilişkilerinizi hem de işinizi olumsuz etkileyecek.

İş planınızı hazırladınız mı?

Bir iş planı çizmeden, nasıl bir rota izleyeceğinizi, hangi adımları ne zaman atmanız gerektiğini bilemeyebilirsiniz. Bu nedenle iş planı hazırlamalı ve kendi rotanızı kendini çizmelisiniz. Yola çıktıktan sonra illa ki bazı kararlarınızda değişiklik olacaktır; fakat gideceğiniz yol değişse bile sizin insiyatifinizde değişsin, rüzgarın sizi götürdüğü yere gitmeyin.

Pazarlama stratejinizi ve bütçenizi hazırladınız mı?

İşinizi pazarlamaya hazır mısınız? Pazarlama çalışmaları yapabilmek için belli bir bütçeye ihtiyacınız olacak. Pazarlama stratejileriniz belli mi? Hangi kanalları kullanarak işinizi tanıtmayı planlıyorsunuz?

Pazarlama tarafında da bir stratejinizin olması oldukça önemli. Sosyal medya üzerinden pazarlama çalışmaları yaparak mı işlerinizi tanıtacaksınız yoksa Google Adwords üzerinden reklamlar vererek mi tanıtımlarınızı yapmayı planlıyorsunuz? Bu ikisini de beraber kullanarak da reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Peki, bu çalışmalar için aylık olarak ne kadar bir bütçe ayırmayı planlıyorsunuz?

İşinizin kulaktan kulağa yayılabilmesi için yine sosyal mecralardan faydalanmanız gerekebilir. Reklam bütçesi ayırmasanız bile işinizi tanıtacak içerikleri hazırlamanız ve bunları iyi bir şekilde farklı kanallardan duyurarak insanlara duyurmanız gerekir. Bunun için nasıl bir çalışma yapmayı planlıyorsunuz?

Pazarlama çalışmaları olmadan işinizi tanıtmanız oldukça zor olacaktır. Bu nedenle işinizi kurmadan önce bu stratejileri de belirlemeniz gerekir.

Kendi işinizi kurmadan önce yukarıda bahsettiğimiz bu maddelerin üzerinde ciddi çalışmalar ve araştırmalar yapmanız gerekebilir. Kendinizin patronu olmak her ne kadar güzel bir düşünce olsa da ilk birkaç yıl sizi oldukça zorlayabilir. Bu riskleri göze almadan fikrinizi hayata geçirmek hem emek hem de para kaybı olabilir.


İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!