Kasım ayında uygulanabilecek içerik pazarlaması fikirleri

E-ticaret sitelerinin içerik pazarlaması ile ziyaretçilerinin ilgisini çekmeleri ve dolayısıyla trafik yaratmaları, sonrasında ise müşteri sadakati kazanmaları mümkün olabiliyor. Okuyuculara bir değer sunan içerikler, etkileşim sağlamada da oldukça etkili olabiliyor. Pek çok e-ticaret firması, daha fazla kullanıcıya ulaşabilmeyi kolaylaştıran içerik fikirleri üreterek satın alma oranlarını da artırabiliyor.

İçerik pazarlamasında firmalar çoğu zaman hangi konularda içerik hazırlamaları gerektiği konusunda karar vermekte zorlanabiliyor. Bu aşamada aylara özel içerik planlaması yaparak işleri kolaylaştırmak mümkün. Peki kasım ayında hangi günler için içerik üretilebilir?

3 – 9 Kasım Organ Bağışı Haftası

Organ naklinin önemini anlatmak, organ bağışı ile hayata tutunacak hastalara yardımcı olmak amacıyla belirlenen bu haftada, sağlık sektöründen pek çok firma çeşitli etkinlikler organize ediyor. Medikal sektörle alakası olsun ya da olmasın, e-ticaret siteleri de blog’larında ve sosyal medya hesaplarında konuya değinerek hem gündeme atıfta bulunabilir hem de sosyal sorumluluk anlamında görevlerini yerine getirme şansı bulabilir. Böylesine önemli bir konuda duyarlılık göstermek, web sitesi kullanıcılarında da olumlu bir marka imajı yaratmayı kolaylaştıracaktır.

8 Kasım Dünya Şehircilik Günü

1977 yılından bu yana ülkemizde de kutlanan Dünya Şehircilik Günü’ne özel olarak düzenlenen etkinliklerde, kentleşme ve şehir planlama konuları gündeme geliyor. Özellikle mimari ve emlak alanlarında faaliyet gösteren e-ticaret siteleri bu özel güne yönelik içerik planlaması yaparak konu hakkında takipçilerine bilgilendirme yapabilir.

Atatürk’ün ölüm yıl dönümü

10 Kasım, tüm sektörleri olduğu gibi e-ticaret sektöründe yer alan firmalarında atlamaması gereken özel günler arasında yer alıyor. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 78. yılında e-ticaret firmaları da bu konudaki duygu ve düşüncelerini takipçileriyle paylaşarak ona olan saygı ve minnet duygularını dile getirmeyi bir görev edinmeli. Bu önemli günde siz de e-ticaret mağazanızın ana sayfasında duygularınızı dile getirebilir, kullanıcılarınızın da duygularına tercüman olabilirsiniz.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

1989 yılında Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan ve 193 ülkenin imzaladığı Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabul edildiği 20 Kasım da bu aya özel günlerden biri. Çocuk haklarının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça hassas bir konu olduğu göz önünde bulundurulmalı ve bu günün anlam ve önemine değinen içeriklerle kullanıcılar bilgilendirilmeli. Hatta e-ticaret sitenizin temasını bu güne özel olarak tasarlayabilir ve özellikle çocuk sahibi olan kullanıcıların beğenisini kazanabilirsiniz.

Öğretmenler Günü

24 Kasım 1928 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün “başöğretmen” ünvanını kabul etmesiyle önem kazanan bu gün, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. Öğretmenlere olan sevgi ve minnet duygularının ifade edildiği bu özel günde e-ticaret siteleri de özel bir kutlama mesajı ve öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulayan blog yazıları hazırlayarak takipçileriyle paylaşabilir.

E-ticaret sitelerinin trafik oranlarını artırmalarında ve kullanıcılarla etkileşim sağlamalarında içerik pazarlaması önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle siz de belirli gün ve haftalarla ilgili içerik planlaması yaparak online mağazanızın pazarlama çalışmalarına katkıda bulunabilirsiniz. Pazarlama faaliyetlerini desteklemek için ise en başta e-ticaret sitenizin kaliteli bir altyapıya sahip olduğundan emin olmanızda fayda var. Eğer siz de müşterilerinizi memnun edecek bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve e-ticaret dünyasına adım atabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)