DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kargo sürecinde minik sürprizlerle müşteri memnuniyetini artırmanın yolları

Kargo sürecinde minik sürprizlerle müşteri memnuniyetini artırmanın yolları

E-ticarette müşteri memnuniyeti ve bağlılığı, işletmelerin, başarılı olabilmek ve bu başarıyı sürdürebilmek için özen göstermeleri gereken en önemli konuların başında geliyor. E-ticaret işinizin her aşaması için müşteri memnuniyetini artırabilmenizi sağlayacak farklı ve etkili yöntemlerden bahsetmek mümkün. Teslimat süreci de bu konuda size oldukça önemli fırsatlar sunuyor.

Müşterilerinizi memnun etmek, sizi seçtikleri için doğru karar verdiklerini hissettirmek, markanıza duydukları güveni artırmak ve tekrar sizi tercih etmelerini sağlamak için onlara bazı minik sürprizler yapabilirsiniz.

İşte, maddi açıdan sizi fazla zorlamayacak ama uzun vadede karlılığınızı artıracak minik sürprizler hazırlamanız için birkaç yaratıcı fikir…

İsme özel kart

Müşteriniz, belki de aynı ya da benzer ürünler satan birçok e-ticaret sitesi arasından sizi tercih etti ve alışverişini yaptı. Şimdi ona bu kararında ne kadar haklı olduğunu göstermek, markanızla arasında güçlü bağlar geliştirmesini sağlamak ve özel hissettirmek için elinizde bir fırsat var. Ürünü gönderirken paketin içerisine ekleyeceğiniz, şık tasarımlı, isme özel minik bir teşekkür notu bu anlamda sizin için düşük maliyetli ama çok etkili bir fırsat olabilir.

Yaratıcı bir ambalaj

Markanızı yansıtan, kurumsal kimliğinizle uyumlu ve herkesin her yerde kullanmayı isteyebileceği şık bir kutu veya ambalaj tasarımı seçmeniz müşteri memnuniyetini sağlayabilmeniz için olduğu kadar reklam açısından da size büyük fayda sağlayabilir.

İndirim kuponu

Sipariş ettiği ürüne kavuşan müşterinizi sürpriz bir indirim kuponuyla daha da mutlu edebilirsiniz. Sitenizden gerçekleştireceği yeni alışverişler için de motivasyon olabilecek bu indirim kuponuna bir kampanya bitiş tarihi de eklemeyi unutmayın. Bu şekilde kuponun ertelenirken unutulup gitmesini önleyebilir ve müşterinizi bir an önce alışverişini gerçekleştirmesi için sitenize yönlendirebilirsiniz.

Eşantiyon

Sipariş kutusundan çıkan minik bir hediye, bir eşantiyon da müşterileriniz için oldukça etkileyici olabilir. Markanızın, ambleminizin yer aldığı bu eşantiyonlar müşteri memnuniyeti sağlayacağı gibi, markanızın reklamını da yapabileceğiniz birer araç olabilir.

Ücretsiz kargo

Ücretsiz kargo, e-ticaret işinizde, her zaman müşterilerinizi memnun edebileceğiniz en etkili yöntemler arasında. Siz de e-ticaretin en büyük dezavantajlarından olan kargo ücretleri konusunda avantajlı teklifler sunarak, tüketicileri ürün maliyetine eklenen bu külfetten kurtarabilir ve memnuniyetlerini artırabilirsiniz. IdeaSoft’un sipariş yönetimi panelinde, kargo ile ilgili birçok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ürün teslim sürecinde yararlanabileceğiniz tüm bu fikirler, e-ticaret işiniz için hem tanıtım açısından hem de müşteri memnuniyeti sağlayarak marka bağlılığı oluşturmanız açısından oldukça işinize yarayabilir. IdeaSoft olarak e-ticaret işinizin başarıya ulaşması ve güçlü altyapısıyla müşteri memnuniyeti sağlaması için her zaman yanınızdayız. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve en iyilerin arasında yerinizi alın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: LojistikTeslimat
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!