DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kadınlar artık reklamlara ve reklamlarda ünlü kullanımına güvenmiyor

Kadınlar artık reklamlara ve reklamlarda ünlü kullanımına güvenmiyor

Reklam sektörünün yıllardır en sık başvurdukları yöntemlerden biri de şüphesiz, reklamlarda ünlü isimlere yer vermek. Ünlü isimlerin yer aldığı reklamlar eskiden işe yarasa da son zamanlarda yapılan araştırmalar özellikle kadınların bu tür reklamlara güvenmediklerini ortaya koyuyor.

SheKnows Media’nın yaptığı araştırmaya göre, kadınların alışveriş deneyimlerindeki bu değişikliklerin sektöre etkisi oldukça büyük çünkü Amerika’da kadınlar tüm alışveriş kararlarının yüzde 85’ini etkiliyor ve bu da 14 trilyon dolarlık bir pazar demek oluyor.

Reklamların her yerde devamlı olarak karşımıza çıkıyor oluşu, tüketicilerde de belli bir bilincin oluşmasına neden oluyor. Artık tüketiciler, büyük markaların farkındalar ve bu markaların, ürünlerini tanıtmaları için ünlülere para verdiklerini biliyorlar. Bu durum da doğal olarak ünlü isimlerin tanıttıkları ürünlere olan güvenin sarsılmasına neden oluyor.

Kadınların yüzde 86’sı sıradan insanların yorumlarına daha çok güveniyor

Amerika’daki 1470 kadının katıldığı araştırmada, kadınların günlük, sıradan insanların ürünler hakkında yaptıkları yorumlara daha fazla değer verdiği ortaya çıkıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 86’sı bunu böyle düşünüyor.

Araştırma, kadınların kendiler ya da aileleri için alışveriş yapmadan önce internet üzerindeki kullanıcı yorumlarına baktıkları ve sıradan insanların bu ürünler hakkında ne düşündüklerini incelediklerini ortaya koyuyor.

SheKnows CMO’su Samantha Skey, kadınların eskiden güvendikleri bloggerların tanıttıkları ürünlere güvendiklerini; ancak şimdilerde Pinterest, Instagram ya da Youtube üzerindeki sıradan insanların fikirlerine daha çok değer verdiklerini söylüyor.

Kadınlar ürün incelemede en çok Youtube’u tercih ediyor

Araştırmada öne çıkan bilgilerden bir diğeri ise ürün incelemesi yaparken kadınların sosyal mecralar arasında en çok Youtube’u tercih ettiği görülüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 58’si Youtube üzerindeki gündelik insanların videolarını incelemeyi tercih ediyor. Youtube’un ardınan yüzde 52 ile Facebook, yüzde 50 ile Pinterest ve yüzde 46 ile Instagram geliyor.

Sosyal mecralar bu kadar öne çıkarken, en az ilgi gören platform ise yüzde 36 ile bloglar oluyor. Blogların bu denli az ilgi görmesinin nedeni ise aslında ünlü isim kullanımıyla aynı. Popüler blogların, ürün tanıtımı yapmak için markalarla anlaştıkları bilinen bir durum. Reklam amaçlı hazırlanmış içerikler olduğu için de tüketiciler, yapılan tanıtımları çok da inandırıcı bulamayabiliyor. Bu da doğal olarak blogların popülerliğinin azalmasına neden oluyor.

E-ticaret sitelerinde kullanıcı yorumlarının etkisi artıyor

Kadınların, alışveriş alışkanlıklarının bu şekilde değişiyor olması da tabii ki e-ticaret sitelerine bir fırsat doğuruyor. Bu fırsat da tabii ki site üzerindeki kullanıcı yorumları oluyor. Ürünler hakkında tüketicilerin yazdığı yorumları öne çıkartmak, gündelik insanların bu ürünler hakkındaki fikirlerini, tüm tüketicilere sunmak, online alışveriş yapanların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilir.

Ürün tanıtımlarının ünlü isimlerce yapılmasının eskisi kadar etkisinin olmaması ve kullanıcı yorumlarının daha değerli hale gelmesi aslında e-ticaret sitelerine bir başka fırsat daha sunuyor. Ürün tanıtımlarının yapılması için herhangi bir ünlü ile reklam anlaşması yapmak, şirketlerin reklam bütçelerini oldukça zorlayabilecek bir durum. Ancak bunun yerine tüketicilerden ürün hakkında yorum yapmalarını istemek ve bu yorumları site üzerinden yayınlamak ücretsiz. Bu kullanıcı yorumları için herhangi bir ücret ödemeyeceğiniz için, reklam bütçelerinizi farklı kanallara veya kampanyalara ayırabilirsiniz.

Sahte yorumlar da kullanıcılar tarafından fark ediliyor

Tabii ki burada üzerinde durmamız gereken önemli konulardan biri de sahte yorumlar. Tüketicilerin kullanıcı yorumlarına dikkat ediyor ve güven duyuyor oluşu, internet üzerindeki sahte yorumların da artmasına neden oluyor.

Bazı ürünler hakkında yapılan sahte yorumlar ve bu sahte yorum olayının bir dönem bir sektör haline dönüşmesi, tüketicilerin güvenini yine sarsmıştı. Sahte yorumların fark edilmesi de doğal olarak hem e-ticaret sitesine hem de ürüne olan güveni zedeliyor.

ilgili yazı: E-ticarette sahte yorumlar şirketlere nasıl zarar veriyor?

2012 yılında Amazon üzerindeki kullanıcılardan biri sahte yorum yazarak ayda 28 bin dolar kazanıyordu. Tabii ki bu durum ortaya çıkınca, kullanıcının yazdığı tüm yorumlar yayından kaldırıldı. Haberi buradan okuyabilirsiniz.

E-ticaret şirketlerinin bu nedenle sahte yorumlara dikkat etmesi gerekiyor. Reklamlarda ünlü isimlerin kullanımı, tüketicilere çekici gelmese de sahte kullanıcı yorumlarının olması ve markaların bu yorumlara izin vermesi daha büyük bir güven sıkıntısına neden olabilir. Online mecralarda artık bu tür haberlerin çok hızlı bir şekilde yayılıyor olması, marka değerinize ciddi zararlar verebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!