İyi bir hoş geldin e-postası oluşturmanın 5 yolu

Günümüzde, benzer ürünlerin satışını yapan e-ticaret siteleri arasındaki rekabet hiç olmadığı kadar kızışmış durumda. Firmalar, satışlarını artırabilmek için her türlü pazarlama yöntemini, en verimli şekilde kullanmaya odaklanıyorlar.

Diğer markalar arasında öne çıkan bir e-ticaret sitesi olabilmek için atılması gereken adımların başında müşteri sadakati oluşturabilmek geliyor. Fiyatlarından bağımsız, tercih edilen bir e-ticaret sitesi olabilmenin müşteri ilişkilerine doğrudan etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılarla kurulan iletişim dili, sadık müşterilere sahip olabilmek için oldukça önemli.

E-ticaret siteleri, kullanıcıyla etkileşime geçilen ilk andan itibaren izlenim oluşturmaya başlıyor. Bu iletişimin başlangıcını ise genellikle hoş geldin e-postaları ile oluşturuyor. Peki, ideal bir hoş geldin e-postası nasıl olmalı?

1) Küçük hediyeler kullanın

Sitenizden ilk defa alışveriş yapan ya da kayıt yaptıran kullanıcılarınıza küçük indirimler, hediyeler ya da onlara özel kampanya imkanları sunabilirsiniz. Örneğin, satın aldıkları ürünle ilişkili diğer ürünlerde uygulayacağınız indirim kuponlarını hoş geldin e-postasına eklemek kullanıcılarınızı sadık birer müşteri yapabilmenizi kolaylaştırabilir.

2) Markanızı öne çıkarın

Hoş geldin e-postaları, e-ticaret sitenizin diğerlerinden farklı özelliklerini belirtmek için harika bir yol olarak düşünülebilir. Ürün yelpazenizdeki, sadece size özgü ürünleri belirtmek ya da bir ürünle ilgili en düşük fiyat garantisi vermek gibi sitenizi öne çıkaracak özellikleri hoş geldin e-postasının içeriğinde paylaşarak tercih edilme nedenlerinizi kullanıcılarınıza gösterebilirsiniz.

3) Kısa videolar hazırlayın

E-ticarette, ürün ve marka tanıtımlarında kullanılan görsellerin ve özellikle de videoların satışlara olan etkisi artık tartışmasız olarak kabul edilmiş durumda. Siz de hoş geldin e-postalarınızın içinde kullanabileceğiniz ve markanızı, satılan ürünleri kısaca anlatan kısa videolar hazırlayarak kullanıcılarınızın ilgisini yükseltebilirsiniz.

4) Mobil uygulamanızı tanıtın

Günümüzde artık hemen her sektörde olduğu gibi e-ticarette de mobil uygulamalar büyük önem taşıyor. E-ticaret sitenizin bir mobil uygulaması varsa bunu tanıtmak için hoş geldin e-postaları harika bir fırsat olarak değerlendirilebilir. E-postanızın içine, uygulamanızı ilgi çekici kılacak etkili sloganlar da etkileyerek ilk tanışma metninizi daha da zenginleştirebilirsiniz.

5) Call to action kullanın

E-ticaret sitenizde indirimde ya da kampanya kapsamında olan ürünler varsa, kayıt yaptıran ya da alışveriş yapan kullanıcılarınıza gönderdiğiniz hoş geldin e-postalarda doğrudan bu ürünlerin satışına yönlendiren call to action sözcüklere yer vermek, satışları olumlu yönde etkileyebilir. İlk e-postada kullanacağınız etkili bir call to action, müşterilerinizin sadakatini kazanmanızda en büyük yardımcılarınızdan biri olabilir.

Müşteri ilişkilerinin başlangıç noktası olarak kabul edebileceğimiz hoş geldin e-postaları, uzun vadede hem kullanıcı sadakati hem de satışlar üzerinde büyük önem taşıyor. Bu konuda ve e-ticaretle ilgili yardıma ihtiyacınız olan her alanda IdeaSoft yanınızda olmaya hazır. Size en uygun IdeaSoft paketini belirlemek için hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, kazancınızı katlamaya başlayın.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)