Instagram üzerinden satışa yönlendirme nasıl yapılır?

instagram uzerinden satis

Son dönemlerin en popüler sosyal ağlarından biri de hiç şüphesiz Instagram oldu. Birçok marka Instagram üzerinden ürünlerini öne çıkartarak ve kullanıcılarla etkileşime geçerek bu mecradaki aktifliklerini artırmaya da başladılar.

Instagram’ın popülerliğinin artmasıyla beraber şirketler, bu mecra üzerinden satışa yönlendirme yaparak geri dönüşüm oranlarını da artırmak istiyorlar. Peki, Instagram üzerinden satışa yönlendirmek mümkün mü? Mümkünse bu nasıl yapılabilir?

Kaliteli görsel kullanın

Kullanıcıları Instagram üzerinden satış yapmak istiyorsanız, bu mecrada paylaştığınız görsellerin kalitesinin yüksek olması gerekiyor. Düşük çözünürlüklü ya da ürünü iyi yansıtmayan görsel kullanımı ziyaretçilerin ilgisini çekmeyebilir.

Ürün yeterince ön planda ve anlaşılır olmadığı için içeriklerinizi gören kullanıcılar bu ürünleri satın almak istemeyebilirler.

Instagram’da aktif olun

Bu platform üzerinden kullanıcıların ilgisini çekebilmek ve onları ürünlerinize yönlendirebilmek için aktif olmanız oldukça önemli. Ekibinizden bir kişinin gün içinde belli aralıklar bu hesabı kontrol etmesi, gelen yorumları incelemesi ve gerektiği zamanlarda kullanıcı yorumlarına yanıt vererek onlara destek sağlaması gerekiyor.

İş hacminize ve sosyal medyadaki aktifliğinizle aynı doğrultuda burada da gün içinde birkaç post atabilirsiniz. Günde en az 2 içerik paylaşmanız önemli. Böylelikle takipçilerinizin sizi unutmamasını sağlarsınız.

Elinizde farklı ürün grupları olabilir, bu nedenle daha fazla fotoğraf paylaşımı yapmak isteyebilirsiniz; ancak Spam yapmaktan da kaçınmanız gerekiyor. Marka olduğunuz ve tüketicilere bir ürün sunduğunuz için çok fazla ürün fotoğrafının kullanıcıların ana sayfasında görülmesi onların hoşuna gitmeyebilir. Bu nedenle 2 ile 5 post paylaşımı bir gün içinde ideal olabilir.

A/B testleri yaparak hangi saat aralıklarının, paylaşım yapmak için sizin için ideal olduğunu öğrenebilirsiniz.

Videonun gücünden yararlanın

Video içerikler her zaman daha ilgi çekici olmuştur. Ürünlerinizle ilgili 15 saniyelik videolar çekebilirsiniz ya da bu ürünlerle ilgili videoları burada paylaşabilirsiniz.

Ürünlerinize göre farklı video konseptleri oluşturabilirsiniz. Ancak burada şunu da unutmamanız gerekiyor; Instagram kullanıcıları, hesaplarını 3G kullanarak kontrol edebiliyorlar ve video gösterimi onların veri kullanımını artırdığı için video paylaşımları oynatmadan geçebiliyorlar.

Bu nedenle video paylaşımı yaptığınız ürünlerin aynı zamanda fotoğraflarını da burada paylaşmalısınız.

İlgi çekici bir açıklama metni hazırlayın

Fotoğraf ya da videolarınızı paylaşırken ilgi çekici bir açıklama yazmaya da özen gösterin. Metinlerin uzunluğu konusunda kullanıcıların farklı yaklaşımları olabiliyor. Ancak Instagram fotoğraf paylaşım ağı olduğu için genellikle çok uzun açıklamalar kullanıcıları sıkabiliyor ve bu yüzden de bu metinler okunmayabiliyor. Bu yüzden de açıklamalarınızın mümkün olduğunca ilgi çekici olması gerekiyor.

Fakat unutulmaması gereken bir nokta da bulunuyor. Kullanıcılar ilgilerini çekmeyen fotoğrafları hızlı bir şekilde geçiyorlar; ama ilgilerini çeken bir ürün gördüklerinde bu ürünü incelemeye başlıyorlar. Bu yüzden her an bir kullanıcının dikkatini çekebilirsiniz. Bu durum olduğunda da kullanıcılar ürünle ilgili yazdığınız açıklamaları okuyarak bilgi sahibi olmak isteyeceklerdir.

Bu sebeple de ürün açıklamalarınızı yine yazmanızda yarar var; ancak çok fazla uzatıp Instagram’ın amacı dışına çıkmamanız gerekiyor.

Hashtag kullanımında spam yapmayın

Instagramdan satış yapmak için hashtag kullanımına da önem vermelisiniz. Hashtag kullanımı oldukça önemli; ancak spam yapmadan bu hashtag’leri kullanmak çok daha önemli.

Ürün, marka ve paylaşım yaptığını konuyla ilgili hashtag kullanabilirsiniz; fakat sizinle çok ilgisi olmayan konularla ilgili hashtag’leri kullanmanız ve içerik metninizin yarısını bu hashtag’lerle doldurmanız kullanıcıları rahatsız edebilir ve Spam olarak algılanabilir. Bu nedenle hashtag kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor.

Görsel üzerine metin ekleyin

Eğer bir kampanya ya da indirim dahilindeki ürünleri öne çıkarmak ve bunları duyurmak istiyorsanız görsellerin üzerine metinler de ekleyebilirsiniz.

Bu metinlerde kampanya ile bilgileri ya da indirim oranlarınızı yazabilirsiniz. Bu görsellerin üzerine fiyat yazmak, algı konusunda tüketicilerde sorun oluşturabilir. Kimi kullanıcılar bu durumdan rahatsız olabilir. Bunun yanı sıra marka açısından bakarsak, kullanıcı ürünün fiyatını burada göreceği için internet sayfanızı ziyaret etmez. Bu da sizin, site üzerinde onlara diğer fırsat ve ürünleri sunmanızı engeller ve sayfanıza yapılacak ziyaret sayısını azaltır.

Bu sebeple, görsellerin üzerinde fiyat yerine “indirim oranı” ya da “kısa bir süre için geçerli” gibi ifadeleri kullanabilirsiniz.

Profilinizde internet sitenizin linkini kullanın

Instagram profilinize, kullanıcıların gitmesini istediğiniz internet adresini yazın. Profilinizin hakkında sayfasında yer alan “internet siteniz” kısmı, Instagram üzerinden satışa link yönlendirebildiğiniz tek yer. Bu nedenle buraya yerleştireceğiniz link üzerinden kullanıcılar sitenize gelebilirler.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, paylaştığınız fotoğrafların altına ürünün ilgili linkini paylaşamıyorsunuz. Instagram henüz bu uygulamayı kullanıma açmadı. Bu nedenle de markalar Instagram üzerinden kullanıcıları belli bir sayfaya yönlendiremiyorlar.

Ürün açıklamalarınızı girerken, kullanıcılara profilinizde yer alan link üzerinden siteye yönlenebileceklerini belirtin. İçeriklerin altına link ekleseniz bile bu kullanıcı deneyimi açısından çok da kullanışlı değil. Kullanıcıların oradaki linki kopyalamaları sonrasında telefonlarında internet tarayıcısı üzerinden sayfayı açmaları lazım ki dokunmatik ekranlı telefonlarda kullanıcılar bu kadar zahmete girmek istemezler.

Mesajlara mümkün olan en kısa sürede yanıt vermeye çalışın

Kullanıcılar sizi takip etmeye başladıklarında ve ürünler hakkında soru sormak istediklerinde size mesajlar üzerinden ulaşabilirler. Bu yüzden de buraya gelen mesajları belli aralıklarla kontrol ederek, tüketicilerin sorularına yanıt vermeniz oldukça önemli.

Bu hesabı kontrol eden kişi, gerektiği zamanlarda teknik destek verebilmeli ya da kullanıcının iletişim bilgilerini alarak, şirketinizin ilgili departmanına yönlendirebilmeli.

Yorum bırakın ve sizinle ilgili hesapları takip edin

Sizinle ilgili hesapları da takip edebilirsiniz. Böylelikle bu hesaplardan yapılan paylaşımları görebilirsiniz ve ürünlerinizle ilgili ya da benzer bir konu ile ilgili paylaşım yapıldığında bu fotoğrafların altına yorum bırakabilirsiniz.

Sizin hakkınızda konuşulanları da takip edebilirsiniz ve gerektiği yerde kişilere ulaşabilir ya da o fotoğrafın altına kişileri etiketleyerek yorum bırakabilir ve kullanıcılarla etkileşime girebilirsiniz.

Diğer kanallardan Instagram’da satış hesabınızın tanıtımını yapın

Instagram hesabınızı diğer platformlar üzerinden de tanıtmanız oldukça önemli. Facebook ve Twitter üzerinden Instagram hesabınızı paylaşabilirsiniz ve takipçilerinizi bu kanala da yönlendirebilirsiniz.

Aynı zamanda internet siteniz üzerinden de Instagram hesabınızı öne çıkararak, sayfanızı ziyaret edenleri bu hesabı beğenmeye yönlendirebilirsiniz.

[snippet slug=”en-cok-okunan-yazilar” /]
[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)