DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Instagram üzerinden satışlarınızı artırmak için öneriler

Instagram üzerinden satışlarınızı artırmak için öneriler

Günümüzün en popüler ve gözde sosyal medya araçlarından biri olan Instagram’ı kullanarak e-ticaret satışlarınızı daha çok arttırıp, sitenize daha çok ziyaretçi çekmek sizin elinizde. Yüz milyonlarca aktif kullanıcısı olan bu uygulamada e-ticaret markanız adına yer almak, günümüz online satış stratejilerinin olmazsa olmazı haline gelmiş durumda.

Tabii Instagram üzerinden bir profil açtıktan sonra beklemeye başlamak bu stratejilerden biri değil. Profilinizi nasıl kullandığınız, ne kadar aktif olduğunu ve Instagram’ı ne kadar tanıdığınız oldukça önemli. Satışlarınızı arttırmak ve marka bilinirliğinize Instagram üzerinden katkı sağlayabilmek adına birkaç ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor.

Öncelikle Instagram’ın nasıl çalıştığını ve ne fayda getirebileceğini keşfedin

Instagram tıpkı diğer sosyal medya araçları gibi kendi dinamiklerine ve özelliklerine sahip bir uygulama. Kolay, kullanıcı dostu ve hızlı olması gibi teknik ayrıntıların kusursuzluğu bir yana, tasarım yanı da ağır basan bir uygulama. Profilinizin de bu estetiğe ayak uydurması ve yaratıcılığını konuşturması gerekiyor. Çünkü Instagram’da yer alan potansiyel müşterileriniz buna çok önem veriyor. Instagram’dan e-ticaret satışlarınızı için fayda sağlamanın kilidini, uygulamayı ne kadar iyi anladığınızdan geçiyor. Ürününüzün görsellerini ve tanımını, web sitenizden çok daha stilize olarak yapılması gerekiyor. Bunun için sizin dışınızda bakış açılarından da destek almanız önerebileceğimiz bir durum.

Kurumsal kimliğinizi net bir şekilde ifade edin

Instagram’ın az önce anlattığımız doğası gereği, uzun iletiler ve ürün açıklamaları kullanıcıları yormakta. Instagram kullanıcılarını sıkmadan ürününüzün tanıtımını yapmak adına, kurumsal kimliğinizi net ve sade bir şekilde ortaya koymanız gerekiyor. Az konuşarak çok şey anlatabilmenin faydasını bu uygulama üzerinden görebilirsiniz. Bazen sadece bir logo ve sitenizin linki, bir çok açıklamadan çok daha faydalı olacaktır. Instagram’a özel bir logo tasarımına da gidebilirsiniz. Call to action gibi net ifadeler, kendinizi ve ürününüzü anlatabilmek adına daha faydalı olacaktır.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Takipçilerinizi arttırmak için neler yapabilirsiniz?

Instagram’da ne kadar takipçiniz varsa o kadar görülürsünüz. Takipçi sayınızı arttırmak adına paylaşılabilir içeriklere ihtiyacınız olabilir. Ürününüzün sunumunu ne kadar estetik ve renkli hale getirirseniz, insanların dikkatini çekip paylaşılabilirsiniz. Görsel konusunda kusursuzu yakalamanın yanında, paylaştıkça anlam kazanabilecek tasarımlar önemli. Bunun dışında merak uyandırıcı bir hashtag yaratıp yayılmasını sağlayabilirsiniz. Diğer sosyal medya hesaplarınızı Instagram hesabınız ile birleştirmeyi de kesinlikle unutmamalısınız. Ayrıca mevcut ya da yeni Instagram hesaplarından kendi hesabınızdaki iletileri paylaşmak da yeni takipçileri bünyenize katacaktır.

Yoka sitenizin mobil uyumluluğu yok mu?

Eğer Instagram var olmak istiyorsanız e-ticaret sitenizin mobil cihazlara uyumlu olması oldukça önemli. Çünkü Instagram kullanıcılarının büyük bir kısmı sitenizi ziyaret etmek isterse, bu eylemi mobil cihazları üzerinden yapacaklar, unutmayın. Bu geri dönüşlerin kalıcı olması için web sitenize girmeye teşvik edici paylaşımlar da yapabilirsiniz.

Geri bildirimleri doğru okuyun

Potansiyel müşterilerinizi sitenize yönlendirdiniz, buraya kadar sorun yok. Sitenize kalmalarını sağlamak ve tekrar siteye girmelerine teşvik edebilmek adına fikirler üretin. Mobil cihazından ziyaret edenlere özel promosyonlar uygulayabilirsiniz. Instagram’da gönderinizi beğenen kişilerin profillerini incelemek de işinize yarayacaktır. Böylece aynı tipte gönderileri tekrar edebilir, e-ticaret sitenize bir Instagram kimliği oluşturabilirsiniz.

Sosyal medya günümüzde her sektör için önemli bir kanal haline geldi. E-ticaret içinse faydası çoğu sektörden daha fazla. Bu sırada Instagram gibi kanallar üzerinden satışlarınızı artırabilmek için güçlü bir altyapıya sahip bir e-ticaret sitesine sahip olmanız da bir zorunluluk. Ama neyse ki bu konuda IdeaSoft yanınızda. Gelin IdeaSoft demo hesabınızı hemen oluşturun ve kazanmaya bugünden başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamasosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!