DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Influencer Marketing kampanyası oluşturmadan önce bilmeniz gerekenler 1. Bölüm

Influencer Marketing kampanyası oluşturmadan önce bilmeniz gerekenler 1. Bölüm

Son dönemlerde popülerliği artan ve önümüzdeki dönemlerde de pazarlama alanında kullanılacak yöntemlerden biri de Influencer Marketing olacak. Tam bir Türkçe karşılığı olmasa da Influencer Marketing, sosyal platformlardaki ünlü ve takipçisi fazla kişilerle belli bir ücret karşılığı yapılan pazarlama çalışmalar şeklinde özetlenebilir.

Geçtiğimiz yıllarda Twitter fenomenleriyle yapılan çalışmalar da Influncer Marketing olarak nitelendirilmekte. Bu sebeple aslında çok da yabancı olduğumuz bir kavram değil. Ancak Twitter’ın popülerliğini yitirmesi ve bunun yerine yeni platformların öne çıkmasıyla beraber bu pazarlama yöntemi farklı mecralara da sıçramış durumda.

Youtube yayıncıları ve özellikle Instagram fenomenleri bu alanda bir hayli dikkat çekiyor. İnternet kullanıcılarının bu platformlara yönelmesi, bu platformlardaki dikkat çeken kişilerin ve markaların Influencer Marketing’e de yatırım yapmasına neden oldu. Bir e-ticaret firması olarak bu kişilerle nasıl çalışmanız gerektiğine ve bir kampanya oluşturmadan önce neler yapmanız gerektiğini ise bu rehberimizde ele alacağız.

Takipçilerinizin güveneceği hesapları belirleyin

Marka olarak hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekir. Bu hedef kitlenin ilgi alanlarını bilmeniz Influencer Marketing çalışmalarınız için de bir hayli önemli olacaktır. Onların ilgi alanlarını bildiğinizde ne tür paylaşımlara ilgi gösterdiklerini ve kimlere güvendiklerini de görmeye başlayabilirsiniz.

Bu pazarlama yönteminde güven bir hayli önemlidir. Bu sebeple de beraber çalışacağınız hesapları seçerken takipçilerinizin güvenini kazanmış ve yaptığı paylaşımlar sonrası güven sorunu yaşamayacağınız kişiler seçmelisiniz.

Sosyal platformlar üzerinden yapılan ürün veya hizmet önerileri büyük önem taşır ve kullanıcılar bu önerilere önem verirler. Bu öneriler güvendikleri bir kişi ya da hesaptan gelirse, bu önerilere daha fazla önem vereceklerdir.

Hesabın markanızla ilgisini ve etkileşimini göz önünde tutun, takipçi sayısını değil

Bir fenomen ile çalışırken firmalar çoğunlukla hesabın takipçi sayısına bakmaktadırlar. Bu konu hakkındaki bilgisi az olan firmaların ilk odak noktası bu oluyor fakat bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Bazı hesaplar sahte kullanıcılar alarak, takipçi sayılarını artırabiliyorlar. Bu da etkileşim oranlarının bir hayli düşük olmasına neden oluyor.

Bu tür bir pazarlama çalışmasında öncelikle dikkat etmeniz gereken, çalışmayı planladığınız hesabın etkileşim oranları olacaktır. Bir paylaşım başına ne kadar yorum ya da beğeni alıyor. Hesabın etkileşim almaması ya da düşük oranda alması, yaptığınız çalışmalardan beklediğiniz geri dönüşümleri alamamanıza neden olur. Çalışmayı düşündüğünüz hesabın etkileşim oranlarını görmek için websta.me internet sitene girebilir ve ilgili hesapları arayarak onların istatistiklerini görebilirsiniz.

Etkileşim oranlarının yanı sıra bu hesapların markanızla ne kadar ilgili olduğunu da incelemelisiniz. Markanızla uyum sağlayabilecek bir hesap mı, normal paylaşımları markanıza kötü bir yansıma yapabilecek mi görmeniz gerekir. Çalıştığınız kişilerin paylaşımlarının markanızla bir şekilde bir bağ kurması da önemlidir.

Yaratıcılık kısmını çalıştığınız hesaba bırakın

Bir hesap ya da kişi ile çalışırken, ona çok fazla müdahalede bulunmanız, içeriğin kalitesini düşürebilir. Bu kişilerin doğal bir paylaşım akışı vardır ve takipçilerini sizden daha iyi tanıyorlardır. Bu sebeple de ne tür içeriğin daha fazla ilgi göreceğini sizden daha iyi görebilirler.

Yaratıcılık, paylaşım ve paylaşım zamanı konusunda çalıştığınız kişiye güvenmek ve bu sorumlulukları onlara bırakmanız, bu çalışmanın verimi daha da artırabilir.

Gerekli olan içerikleri, ürün veya açıklamaları karşı tarafa iletmeniz ve beklentilerinizi onlara iletmeniz sizin bu çalışmada üstünüze düşen görevler arasında yer alıyor. Paylaşımın nasıl yapılacağı, nasıl bir içerik üretileceği görevlerini de çalıştığınız kişiye bırakmalısınız.

Bu rehberimizin ilk bölümünün sonuna gelmiş bulunuyor. Yazının ikinci bölümünde de Influencer Marketing çalışmalarında dikkat etmeniz gereken diğer detayları paylaşıyor olacağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!