DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İlgi çekici bir basın bülteninde değinilmesi gereken 8 öğe

İlgi çekici bir basın bülteninde değinilmesi gereken 8 öğe

E-ticaret girişiminizi açtınız ve artık sıra girişiminizi tanıtmaya geldi. Bunu farklı kanallardan yapmak mümkün. Bu kanallardan bir tanesi de basın bülteni hazırlayarak farklı mecralara göndermek. Ancak basın bülteni yazmak çok da kolay bir iş değil. Bir ajans ile çalışmıyorsanız ve kendiniz bu işi yapacaksanız bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Basın bülteni göndermeden önce bilmeniz gerekenler

Basın bülteninizi göndereceğiniz mecralardaki editörler gün içinde onlarca belki yüzlerce basın bülteni alıyor. Farklı PR şirketlerinden ya da şahsi olarak gelen bu basın bültenlerinin hepsinin okunması bile ayrı bir mesai gerektirir.

Bu nedenle göndereceğiniz basın bülteninin bu karmaşa içinde kaybolması durumu söz konusu olabilir. Editörlerin çoğu sadece başlıklara bakarak bile basın bültenini çıkıp çıkmayacaklarını karar verebiliyorlar.

Bu kadar fazla basın bülteni arasından sıyrılmak için ilgi çekici bir şeyler hazırlamanız bu nedenle önemli.

Bunun yanı sıra basın bülteninizi göndereceğiniz mecraları da iyi seçmeniz gerekiyor. “Ne kadar çok yere gönderirsem o kadar iyi” şeklinde bir yaklaşımda bulunmanız pek de doğru olmayacaktır. Markanız veya sektörünüzle ilgili olan mecralara gönderim yapmanız basın bülteninizin yayınlanma ihtimalini daha da artırır.

Bazı mecralar bu tür basın bültenlerini belli bir ücret karşılığında yayınlayabiliyorlar. Bu nedenle de basın bülteniniz kendilerine ulaşsa bile, bu sebeplerden ötürü girişim haberiniz çıkmayabilir. Eğer pazarlama ve reklam bütçeniz varsa bu yayın organlarında da içeriklerinizi yayınlatabilirsiniz.

İlgi çekici bir basın bülteninde değinilmesi gereken öğeler

Basın bülteninde hangi konulara yer vermelisiniz

Öncelikle basın bülteninizde hangi konulara yer vereceğiniz üzerinde duralım. İyi bir basın bülteninde aşağıdaki unsurların üzerinde durmak gerekir.

  • Kim? Basın bülteni kimden geliyor? Haber kiminle ilgili? Kime yarar sağlıyor?
  • Ne? Yeni ne var?
  • Neden? Bu haber neden önemli?
  • Nerede? Bu haber nereyi ilgilendiriyor? Hangi şehirleri kapsıyor? Lokasyon olarak kimleri ilgilendiriyor?
  • Ne zaman? Belli bir tarihe kadar geçerli mi? Duyuru belli bir zaman dilimini kapsıyor mu?
  • Nasıl? Bu girişim nasıl ortaya çıktı? Kime nasıl fayda sağlıyor?

İlk etapta bu ve buna benzer soruların yanıtlarını vermek size içeriklerinizi oluşturma konusunda yardımcı olacaktır. İlk yazdıklarınız hoşunuza gitmeyebilir. Bu nedenle birkaç farklı taslak hazırlayarak basın bülteniniz geliştirebilirsiniz.

Çarpıcı bir başlık olmazsa olmaz

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi günde yüzlerce basın bülteniyle karşılan editörlerin ilk olarak baktıkları unsur başlıktır. Bu nedenle de çarpıcı bir başlığınızın olması çok çok önemli. Bu başlığınız e-postanın da başlık bölümünde yer alacaktır. Burada yazacağınız metnin, editörün ya da ilgili kişinin dikkatini ilk bakışta çekebilmeli.

İlk paragrafta önemli tüm noktaları verin

Basın bülteninizin ilk paragrafı aslında tüm metninizin özeti niteliğinde olmalı. Bu paragrafta markanız, ürününüz veya duyurunuzla ilgili önemli noktalara değinmeniz ve özet bir şekilde basın bülteninin neden önemli olduğunu karşı tarafa hissettirmeniz gerekiyor. Devamında gelen paragraflar bu paragrafta anlattıklarınız detaylandırdığınız yerler olmalı.

Basın bülteninde gramer hatalarına yer olmaz

Basın bülteninizin akıcı bir şekilde okunabilmesi gerekiyor. Düşük cümlelere ve gramer hatalarına basın bülteninde yer olmaz. Editörler bu tür hataları düzeltmek istemeyeceklerdir. Çoğu yayıncı basın bültenlerini bire bir yayınlayabiliyor. Bu sebeple de sizin basın bülteninizin bu şekilde gramer hatalarıyla çıkması, profesyonel bir iş olarak görünmeyecektir ve okuyucunun rahat bir şekilde okuyamamasına neden olacaktır.

Mümkünse alıntılar yapın

Şirket yöneticilerinin sözlerinden; ürünü deneyinlerin görüşlerinden ya da ürünle ilgisi olan önemli bir isimden alıntı yapmak basın bültenini daha da ilgi çekici kılar. Bunun yanı sıra bu tür alıntılar yapmak bir insan ağızından konuşmak, basın bülteninizi kurumsallıktan biraz daha çıkartır.

İletişim bilgilerinizi ekleyin

Hem editörlerin hem de basın bülteninizi okuyan kişilerin sizinle iletişime geçebilmeleri için iletişim adreslerinize yer vermelisiniz. Mümkünse bu iletişim bilgilerini (e-posta ve telefon) basın bülteninizin başına ekleyin. Okuyucuların ulaşabilecekleri iletişim adreslerini ayrıca belirterek, metnin içinde bu bilgilere de yer verebilirsiniz.

Bir sayfadan uzun olmamasına özen gösterin

Basın bülteninizin çok uzun olmaması gerekiyor. Çok uzun olması okuyucuları sıkabilir ve kendini tekrarlayan metinlere neden olabilir. Basın bülteniniz markanızı veya ürününüz tanıtacak bir metindir ve uzun olmaması gerekir. İdeali bir sayfa olsa da eğer verecek daha fazla bilginiz bulunuyorsa, iki sayfayı geçmemesine özen gösterin.

Daha fazla bilgi için erişim sağlayın

Basın bülteninizi kısa tutmanız gerektiğinden bahsettik; ancak daha fazla bilgi isteyenlere de bu erişimi sağlamanız gerekir. Bazı yayıncılar konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve bunun için de size ulaşmak isteyebilirler. Bu durumda basın bülteninizin alt kısmına detaylı bilgi almak isteyenler için bir not bırakabilirsiniz.

İçeriklerinizi oluşturduktan sonra kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: “Ben bu basın bültenini yayınlar mıydım?” Kendinizi bir yayıncı olarak düşünerek hazırladığınız içeriğe dışarıdan gelen bir basın bülteni olarak bakın ve öyle okuyun. Eğer gerçekten içinize siniyorsa, basın bülteniniz yayına hazırdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıPazarlamaReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!