DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İkinci derece müşterilerinizi keşfederek sitenizin geri dönüşüm oranını nasıl artırırsınız?

İkinci derece müşterilerinizi keşfederek sitenizin geri dönüşüm oranını nasıl artırırsınız?

İkinci dereceden müşteri kavramını açıklayarak konuya bir giriş yapalım. Bu kişiler sitenizden alışveriş yapan müşteriler değillerdir. İkinci dereceden müşterileriniz, markanızın sıkı takipçisi olan ve markanızın paylaştığı içerikleri benimseyerek devamlı olarak kendi sosyal ağlarında paylaşan kişilerdir.

Başka bir deyişle, ikinci derece müşterileriniz sizin en sıkı takipçilerinizdir ve marka bilinirliğinizi artırma konusunda, farkında olmadan sizin için çalışırlar.

Böyle bir kitleye sahip olduğunuzda, marka bilinirliğinizi artırma konusunda sizin için çalışan bir ekibe sahip olma şansı elde etmiş oluyorsunuz. Sizin için ücretsiz çalışan, markanızı tanıtmak için kendi çevresini kullanan böyle bir ekiple neler başarabileceğinizi düşünün.

Tabii ki bunu yapmak da bu kadar kolay olmuyor. Kimi markalar ikinci dereceden müşterilerine önem vermezken, kimileri de bu kullanıcıları el üstünde tutarak, marka bilinirliklerini artırma konusunda bu kişilerden destek alıyor. Bu rehberde de ikinci derece müşterilerinize nasıl ulaşabileceğinize ve onları nasıl yönlendirebileceğinize dair bilgileri sizinle paylaşacağız.

İkinci derece müşterileriniz sizin için neler yapabilir?

Markanızın sıkı takipçisi olan bu kişileri, içerik pazarlama çalışmalarınızda etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu kişiler yaptıkları paylaşımlarla, kendi çevrelerindeki kişilere ulaşacaklar ve markanızı da bu kişilere ulaştırmış olacaklar. Peki, bu kişiler sizin için neler yapabilirler?

  • Sosyal ağlarda sizin yazılı ve ya görsel içeriklerinizi kendi çevrelerindeki kişilerle paylaşarak, marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olurlar.
  • Bu kişiler kendi blog ya da web sitelerinden size link vererek, sizin pagerank’inizi yükseltebilirler.
  • Sizin için dışarıdan konuk olara içerik üreterek, içerik çalışmalarınıza destek olabilirler. Kendi içeriklerinin tanıtımını yaparken, sizin de reklamınızı yapmış olurlar.
  • İkinci derece müşterileriniz, ürünleriniz hakkında, diğer tüketicileri ikna edecek ve onların dikkatini çekecek ürün yorumları yazabilirler.
  • Bu takipçiler, kendi çevrelerindeki kişilerle sizi tanıştırarak, size farklı bir kapı açabilirler.

Büyük fikirler, kendi kendilerini dünyaya yaymazlar

Hazırladığınız içerikler ne kadar orijinal ve kaliteli olursa olsun, kendi kendilerine internet ortamında yayılmayacaktır. Bu içerikleri beğenecek ve onları paylaşacak birilerine ihtiyacınız olacaktır.

İnternet her zaman sosyal bir platformdu ve bundan sonra da böyle olmaya devam edecek. Fikirlerin yayılması ve daha çok kişiye ulaşması için, bunların kullanıcılar arasında paylaşılıyor olması gerekiyor. Aksi takdirde Google’ın arma sonuç sayfaları arasında kaybolup gitmeye mahkum olabilirler.

İçeriklerinizin paylaşılabilmesi ve daha çok kişiye isminizi duyurabilmek için sıkı takipçilere ihtiyacınız vardır. Elinizdeki takipçileri, markanızın sadık bir hayranı yapmanız bu gibi sebeplerden dolayı da oldukça önemlidir.

İkinci derece müşterileriniz sizden ne ister?

İkinci dereceden müşterilerinize ulaşabilmek için onların neler istediğini bilmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra onlara nasıl ulaşacağınız konusunda da bilginiz olmalı. Genel olarak bu kişilere şu çalışmaları yaparak ulaşabilirsiniz.

  • Hazırladığınız içeriklerin gerçekten kaliteli ve ilgi çekici olması gerekiyor. Özensiz, kaliteli olmayan ve sığ bilgiler içeren paylaşımlarınız, bu kitleleri kazanmanızı sağlamayacaktır. Eğer bu tür içerikleri nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız, profesyonel destek almayı düşünün.
  • Site tasarımınızın da sade, çekici ve anlaşılır olması gerekiyor. Takipçileriniz, kullanışsız ve özensiz hazırlanmış bir internet sitesine, kendi çevrelerindeki kişileri yönlendirmek istemeyeceklerdir. Görsellik bu nedenle site tasarımda da önemli bir unsur olarak öne çıkıyor.
  • Sitenizin güvenli olması da oldukça önemli. İkinci dereceden müşterileriniz, kendi takipçilerini bu tür güvenli olmayan sitelere yönlendirmek istemeyeceklerdir.
  • Hazırladığınız içerikler, bunları paylaşan kişileri havalı ve zevk sahibi kişiler olarak göstermeli.

Fazla sayıda takipçiye sahip olan kişiler, bir markanın hayranı olsalar ve onlar hakkında paylaşım yapmak isteler bile, öncelikle kendi takipçilerini düşünürler ve onları kaybetmek istemezler. Bu nedenle hem ikinci derece müşterilerinize hem de onların hedef kitlelerindeki gruplara yönelik içerik çalışmaları yapmanız çok önemli.

Birinci derece müşterileriniz her zaman daha önde gelir

Bir marka oluşturmanızın amacı, müşterilerinizin hayatını değiştirecek bir hizmet veya ürün sunmaktır ve para ödeyen müşterileriniz olmadan şirketinizin ayakta kalması pek de mümkün değildir. Bu sebeple de onların düşünceleri ve istekleri ilk önceliğiniz olmalıdır.

Ancak internetin her geçen gün daha sosyal bir ortam haline gelmesi ve tüketicilerin içerik paylaşım yoğunluğunun artması ikinci derece müşterilerin de önemini artırıyor.

İkinci derece müşterileriniz, size para ödemiyor olsa da, yaptıkları paylaşımlarla sizin adınızı yeni hedef kitlelere duyuruyorlar. Bu yeni kitleler arasında size para ödeyecek potansiyel müşterileriniz bulunuyor. Bu nedenle de günümüzde ikinci derece müşterilerinize de önem vermeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!