DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İçeriklerinizin viral olarak yayılabilmesi için 4 önemli ipucu

İçeriklerinizin viral olarak yayılabilmesi için 4 önemli ipucu

İçerik pazarlama birçok firma gibi e-ticaret sitelerinin de müşterilerinin dikkatini ve ilgisini çekebilmek için kullandıkları en etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biri. Uzun soluklu bir çalışma süreci gerektiren içerik pazarlamada, üretilen içeriklerin kaliteli olması ve viral olarak yayılmasını sağlamak çok önemli.

 

Bilindiği gibi internet ortamında çok paylaşılan, üzerinde konuşularak kısa sürede birçok kullanıcıya ulaşan içeriklere “viral” adı veriliyor ve sadece bazı kaliteli içerikler “viral” olma özelliklerini taşıyabiliyor. Bir içeriğin kaliteli ve orijinal olması, onun viral olarak yayılması için gereken en önemli özellikler arasında yer alıyor. Fakat bir içeriğin viral olarak yayılabilmesi için bundan başka özellikler taşıması da gerekiyor.

 

IdeaSoft olarak sizler için; beklediğinizden çok daha hızlı bir biçimde etkisini gösterebilen, viral olarak yayılabilen kaliteli içerikler üretebilmenizi sağlayacak 4 önemli ipucu derledik…

 

1. İçerik uzunluğu

Viral olarak yayılan içerikler incelendiğinde öncelikle, içeriğin derinliği ve detaylara verilen önem dikkat çekse de; içeriğin uzunluğu da onun viral olarak yayılmasını sağlayan özellikler arasında yer alıyor. Bunun için; içeriği okuyan ya da izleyen kişinin dikkatini dağıtacak uzunlukta bir içerik oluşturmamaya özen göstermek gerekiyor.

 

2. Paylaşım butonları

Güncel bir araştırmaya göre, paylaşım butonları olan içerikler; olmayanlara göre, 7 kat daha fazla paylaşılıyor. Birçok içeriğin genellikle Twitter ve Facebook üzerinden yayıldığı da hesaba katılırsa; en azından başlangıçta, bu platformlar için sitenizde paylaşım butonları oluşturabilirsiniz. Paylaşım butonlarının göz ardı edilemeyecek gücünü ihmal ederseniz, içeriğinizin viral olarak yayılma sürecine de önemli ölçüde zarar verebilirsiniz.

 

3. Hızlı okunabilir içerikler

İnternet kullanıcıları, okumak için genellikle ‘hap haline getirilmiş bilgileri’ tercih ediyor ve online okuyuculara ‘maddelenmiş içerikler’ çok daha çekici geliyor. Örneğin; “Valiz hazırlarken yapmamanız gereken 5 şey” başlıklı bir yazının maddelerine göz gezdirerek, metnin sadece bir kısmını faydalı bulanlar bile, içeriği sosyal medya ağlarında paylaşabiliyor. Aynı durum video içerikleri için de geçerli.

 

Nielsen’ın araştırmasına göre kullanıcılar, bir web sitesini ziyaret ettiğinde; site içeriklerinin ortalama yüzde 20 ile 28 oranındaki kısmını okumaya vakit ayırıyor. Bu nedenle, web sitenizde hızlı okunabilir içerikler oluşturmanızda büyük yarar var.

 

4. Fırsat ya da fayda sunma

Bir içeriğin daha fazla kişi tarafından ilgi görmesi için okuyucunun ya da izleyicinin içerikle ilgilendiği takdirde fayda sağlayacağını ya da ilgilenmediği takdirde bir fırsatı kaçıracağını düşündürmek gerekiyor. Bu nedenle viral içerikler yoluyla e-ticaret sitenize trafik sağlamak için eğlenceli ve etkileyici olmak kadar fayda sağlamak ve fırsat sunmak da önem taşıyor.

 

E-ticaret sitenizde hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek faydalı, pratik, kaliteli içerikler oluşturmanız ve içeriklerinizi sosyal medya aracılığıyla viral olarak yayılmasını sağlamanız çok önemli. IdeaSoft dijital pazarlama araçlarıyla ilgili tüm sorunlarınızda yanınızda. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu ayrıcalıklarla tanışarak satışlarınızı artırmak için, ücretsiz demo hesabınızı şimdi oluşturun, kârlı çıkın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİçerik pazarlamaPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!