DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İçeriklerinizin değerini artırmanızı sağlayacak 7 ipucu

İçeriklerinizin değerini artırmanızı sağlayacak 7 ipucu

E-ticaret işi ile ilgilenenlerin en çok sorun yaşadıkları konulardan biri de hem blog, hem sosyal medya hem de site üzerindeki içerikler oluyor. Bu içerik metinlerinde farklılaşabilmek ve ilgi çekici olabilmek her zaman kolay bir iş olmuyor.

Doğru içerik formatını ve dilini bulmak biraz zaman alabilir ve bunu zaman içerisinde farklı stratejiler uygulayarak testler yapmanız gerekebilir. Farkı ürünlerde, farklı landing page’lerde, farklı e-posta çalışmalarında ve farklı blog yazılarında bu testlerinizi yapabilirsiniz.

İdeal yazı formatınızı ve dilinizi oluştururken, içeriklerinizde farklılaşmanızı sağlayacak ipuçlarını bu yazıda sizinle paylaşacağız.

Özgün olun

Birçok e-ticaret firmasının yaptığı hatalardan biri, özellike ürün açıklama bölümlerinde özgün metinler kullanmamak oluyor. Tedarikçilerin hazırladığı ürün açıklama metinlerini, birçok farklı sitede görebiliyorsunuz. Hem SEO hem de yaratıcılık ve ilgi çekicilik bakımından, bu içerikleri aynen kullanmak sizin için pek de yararlı değil.

Diğer markalardan farklı olabilmek için, kendinize ve markanıza özgü metinler kullanmalısınız. Bu özgün metinler SEO konusunda da size avantaj sağlayacağı için, hem farklılaşmanızı sağlar hem de organik aramalarda daha iyi bir şekilde listelenmenize yardımcı olur.

Dilinizi oluşturun

Sizi rakiplerinizden farklı kılacak en önemli özelliklerden biri de içeriklerinizde kullanacağınız dil olacaktır. Kendi markanıza özel bir dil yapısı hazırlamak, şirketinizin kültürünü bu dille yansıtmak ve site ile sosyal mecralardaki tüm metinlerinizde bu dili yansıtmak sizi farklılaştıracaktır.

Bu dilin yapısı da hedef kitlenize göre değişiklik gösterebilir. Ancak çok fazla kurumsal, eğlenceli olmayan bir dil kullanmak tüketicilerle iletişim kurarken sizi biraz çıkmaza sokabilir. Bu nedenle onlarla olan yaklaşımınızı daha da güçlendirebilmek ve etkileşiminizi artırmak için dilinizin yapısını bu unsurlar doğrultusunda oluşturmaya dikkat etmelisiniz.

İçeriklerinizi yayınladıktan sonra, onları unutmayın

İçeriklerinizi hazırlayıp, yayınladıktan sonra tekrar kontrol etmeniz oldukça önemli. Bu içeriklere kullanıcıların verdiği tepkileri ölçmek içeriklerinizin performansının nasıl olduğunu görmenizi sağlayacaktır. Yaptığınız testleri kontrol etmek ve sizin için daha iyi sonuçlar veren çalışmaları bu şekilde görebilirsiniz. 2 haftalık periyotlarda bu içeriklerinizi kontrol etmek, bu içeriklerin paylaşım oranlarını, elde ettiği etkileşimi ve içerikle ilgili yorumları ele alamak, gelecekteki içeriklerinizin yapısı için size fikir verecektir.

Yazım kurallarına dikkat edin

İnternet üzerinde içerik paylaşırken yazım kurallarına da dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yaptığınız paylaşımlar özensiz ve dikkatsizce hazırlanmış gibi görünecektir. Günlük hayatta kullanıcılar bu tür kurallara çok fazla dikkat etmiyor olabilirler; fakat internet üzerinde bu tür hatalar daha çok dikkat çekiyor.

Metnin rahat bir şekilde okunabilmesi için bu tür hatalardan kaçınmak gerekiyor. Aynı zamanda işe verdiğiniz önem de bu şekilde ortaya çıkacaktır.

Özgün görseller kullanın

Hem ürün sayfalarında hem de blog yazılarınızda özgün görsel kullanımı da içeriklerinizin değerini artıracaktır. Günümüzde görsellik birçok açıdan çok önemli. Metinlerden çok kullandığınız görseller, tüketicilerin daha çok dikkatini çektiği için, özellikle ürün ve bloglarınızda kullandığınız görsellerin kalitesi ve özgünlüğü içeriklerinizin değerini belirleyecektir.

Özensiz ve sıradan görseller dikkat çekmeyeceği için, kullanıcılar da bu metinlere ilgi göstermeyebilirler. Bunun için internet üzerindeki ücretli/ücretsiz görsel platformlardan yararlanarak, metinlerinizle uyumlu görseller bulmak, bir fark yaratabilir.

İçerik planınız sürdürülebilir olmalı

Bir içerik planı oluştururken, ilk önce dikkat etmeniz gereken konulardan biri de bu planın ne kadar sürdürülebilir olduğudur. Uzun vadede ve devamlı olarak içerik üretmek, içeriklerinizin değerini artıracaktır.

Devamlı içerik ürettiğiniz hem arama motorları üzerindeki sayfa değeriniz artacak hem de kullanıcılar sizden gelen içeriklerle devamlı olarak etkileşime girebilirler.

Belli bir süre içerik oluşturup, sonrasında içerik yayını bıraktığıınzda kullanıcılar sizi unutabilir ve bu da bir süre sonra takipçi kaybetmenize neden olabilir. Aynı zamanda, bu içeriklerden elde ettiğiniz trafikler de azalacağı için sitenize gelen ziyaretçilerin sayısında da belli bir oranda düşüş olacaktır

Farklı mecralar için farklı metinler hazırlayın

Her sosyal ağın kendine has bir kitlesi vardır ve doğal sizin de her sosyal mecrada hitap ettiğiniz kişiler farklılık gösterecektir. Yer aldığınız sosyal ağların dinamiklerini iyi bir şekilde analiz etmeli ve orada yer alan hedef kitleye uygun metinler oluşturmalısınız.

Facebook üzerindeki hedef kitlenizin, Instagram üzerindekinden farklı bir yaklaşımı olacağı aynı metinleri bu iki mecrada kullanmak beklediğiniz sonuçları alamamanıza neden olabilir.

Etkileşim oranlarınızı artırarak, değerinizi artırmak için farklı mecralarda farklı bir yaklaşım izleyerek, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayacak metinler oluşturmalısınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!