DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Markaların içerik pazarlamada sıkça yaptığı hatalar

Markaların içerik pazarlamada sıkça yaptığı hatalar

E-ticaret şirketleri trafiklerini ya da marka değerlerini artırmak için içerik pazarlamadan yararlanıyorlar. Yeni hedef kitlelere ulaşmak ve markanın daha çok insan tarafından bilinmesi için blog oluşturmak ve bu bölüm üzerinden insanlara ulaşmak oldukça faydalı yöntemlerden biri.

Fakat içerik pazarlamada başarılı olmak için öncelikle yapılan yanlışları da bilmek gerekiyor. Birçok marka bu hataları yaptığı için içerik pazarlama çalışmalarından istediği sonuçları alamıyor, bu da tabii ki bu pazarlama yönteminin işe yaramadığı algısına neden oluyor. Ancak durum pek de böyle değil. Yapılan yanlışlar istenmeyen sonuçlar almanıza neden oluyor.

Strateji eksikliği

İçerik pazarlamada en sık yapılan hatalardan biri strateji eksikliğidir. Tüm pazarlama çalışmalarında olduğu gibi içerik oluştururken de bir strateji belirlemeniz gerekiyor.

İçerik stratejisi oluşturmakla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz “E-ticaret blogunuz için içerik stratejinizi nasıl belirlemelisiniz?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Strateji oluştururken atmanız gereken ilk adımlardan biri de blogunuz için bir içerik takvimi oluşturmak olacak. Takviminizi oluşturmanız gelecekte yapacağınız çalışmaları görmenizi sağlar ve planlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. İçerik takvimi oluşturmak hakkında daha detaylı bilgi almak içinse “Blogunuz için içerik takvimi nasıl oluşturursunuz?” isimli yazımıza bakabilirsiniz.

Sürekliliğin sağlanmaması

İçerik pazarlamada en sık yapılan yanlışlardan biri de sürekliliğin sağlanamaması. İçerik üretimi her gün sıfırdan başlayan bir süreçtir. Birkaç tane içerik yazdıktan sonra blogunuzun işi bitmiş olmaz. Bu nedenle de sürekliliği sağlamanız oldukça önemli.

Takipçilerinizin markanızı sürekli takip etmesi ve gelen trafiğinizin sürekli olabilmesi için içerik çalışmalarınızda da sürekliliğin olması gerekiyor.

İçerik planınızda haftada kaç içerik paylaşmayı planladıysanız, bu plana sadık kalıp, bu sayının altına düşmemelisiniz.

Hedef kitle tanımının yapılmaması

Blogunuzla ulaşacağınız hedef kitlenin tanımını yapmamak da bu çalışmalardan beklediğiniz sonuçları alamamanıza neden olacaktır. Öncelikle hedef kitlenizi tanımanız gerekiyor. Kullanıcıların demografik yapısını çıkarmalı ve ilgi alanlarına göre bir strateji oluşturmalısınız. Hedef kitlenizin ilgisini çekmeyecek içerikler oluşturduğunuzda içeriklerinizden beklediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz.

Markayla alakasız içeriklerin paylaşımı

Hedef kitlenizi belirledikten sonra oluşturacağınız içerik planında markanız ve sektörünüzle ile ilgili olabilecek içerikler üretmeniz de önemli. Mutfak malzemeleri satan bir e-ticaret sitesiyseniz, makyaj malzemeleriyle ilgili içerikler üretmek çok da mantıklı olmayacaktır. Eğer bir şekilde bu konuyu mutfak malzemelerine bağlayabiliyorsanız tabii ki bunda sıkıntı olmayacaktır; ancak trafik çekmek için bu tür çalışmalar yapmanız markanıza zarar verebilir.

Orijinal olmayan içerik üretimi

İçerik üretimi zorlu bir süreç ve birçok marka bu konuda sıkıntı yaşayabiliyor. Ancak beklenen sonuçları alabilmek için orijinal içerik üretmeniz gerekiyor. Başka bir deyişle içerik üretmek için blogunuza yazı yazmayın. Bu tür çalışmaların size çok fazla geri dönüşü olmayacaktır.

Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek, ilginç ve orijinal içerikler üretmeye çalışın. Eğer bu konuda yeterli bilginiz yoksa blog yönetiminiz için dışarıdan destek alabilirsiniz. Belli ücretler karşılığında markanızın içeriklerini oluşturacak bir ekip ya da bir kişi ile çalışabilirsiniz.

SEO’ya uyumsuz içerik üretmek

İçerik üretmek önemli olduğu kadar yazdığınız blog yazılarının SEO’ya uyumlu olması da oldukça önemli. Sosyal kanallardan elde edeceğiniz trafiğin yanı sıra Google aramalarından gelecek trafikleri de unutmamanız gerekiyor.

Bu nedenle Google’a uyumlu olmaları için içeriklerinizin SEO’ya uygun bir şekilde yazılması gerekiyor. SEO konusunda da çok bilginiz yoksa yine dışarıdan SEO için destek alabilirsiniz.

Amacınızın belli olmaması

İçerik pazarlama ile ne elde etmek istiyorsunuz? Bu çalışmalar için bir amaç belirlediniz mi? İçerik stratejinizi oluştururken, bu çalışmalardaki amaçlarınızı da belirlemeniz gerekiyor. Marka değerini mi artırmaya çalışacaksınız? Ürünleriniz ile ilgili bilgiller mi vereceksiniz? Yoksa Google’dan organik trafik almaya mı çalışacaksınız?

İçeriklerin ölçümlemelerini yapmamak

İçerikleriniz yazdınız ve bir süredir paylaşımda bulunuyorsunuz. Fakat bu gönderilerin ölçümlemelerini yapıyor musunuz? Ölçümleme yapmadığınız zaman hangi içeriklerinizin ilgi çektiğini, hangilerinin ilgi görmediğini analiz edemezsiniz. İlgi çekmeyen yazıların üzerinde durup trafiğinizin düşmesine neden olabilirsiniz. Tabii ki bu da geri dönüşümlerinizi azaltır.

Bu durumun önüne geçmek için Google Analytics üzerinden blogunuzdaki içeriklerin okunma sayılarını, sayfada kalma sürelerini ve sayfayı terk etme oranlarını analiz etmelisiniz. Böylelikle ilgi çeken yazılar üzerine giderek, daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Sadece reklam amaçlı yazılar yazmak

İçerik pazarlamada en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de okuyucuya değer katabilmektir. Okuyucunun ilgisini çekmek ve ona bir şeyler verebilmek çok önemli. Bu nedenle sürekli satışa yönelik ve reklam amaçlı yazılar yazmak istediğiniz sonuçları almanıza engel olabilir.

İnternet üzerinde tüketiciler sürekli reklamlarla karşılaşıyorlar ve bir de blog yazısında sürekli markayı ya da ürünleri tanıtan yazılar okumak istemeyeceklerdir.

”Reklam kokan yazılar” yerine tüketicileri bilgilendirebilecek, onlara bilmedikleri bir şey sunabilecek içerikler oluşturmaya özen göstermelisiniz.

İçeriklerin paylaşımının doğru yapılamaması

İçeriklerin paylaşımının doğru yapılmaması da blogunuzdan beklediğiniz sonuçları alamamanıza neden olabilir. Hedef kitlenizin en aktif olduğu sosyal ağlarda doğru zaman aralıklarında paylaşımlar yapmanız oldukça önemli.

Gereken zamanlarda sosyal medya reklamlarıyla içeriklerinizi öne çıkarabilir ve böylelikle bu yazıları daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Sosyal medyada etkileşimi en yüksek gün ve saatler” ve “E-ticaret şirketleri için Facebook reklam modelleri” adlı yazılarımızdan bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!