Hobinizi internetten satış yaptığınız bir işe nasıl dönüştürebilirsiniz?

Hobinizi internetten satış yaptığınız bir işe nasıl dönüştürebilirsiniz?

Kendi işinin sahibi olmak birçok kişinin hayali. Bu hayali gerçekleştirmek için de atılabilecek birçok farklı adım bulunuyor. Bu adımlar, özellikle bir hobiniz olduğunda ve bu hobinin paraya dönüşme ihtimali olduğunda daha da kolay olabiliyor. Hobinizi sevdiğiniz bir işe dönüştürmek ve internet üzerinden satış yapabilmek için takip etmeniz gereken bazı yollar ve uygulamanız gereken bir takım stratejiler bulunuyor. Bu rehberimizde de bu konuları ele alacağız.

Bir plan oluşturun

Hobinizi karlı bir işe dönüştürmek için işe bir plan yaparak başlamanız gerekiyor. Özellikle bir ürün üretiyorsanız, bu ürünü tüketicilerin ilgisini çekecek şekilde nasıl hazırlayabileceğinizi ve pazarlayabileceğinizi planlamanız oldukça önemli.

Elinizdeki sermayeyi yönetmeniz, pazarlama kanallarınızı oluşturmanız, üretim maliyetleriniz, üretim süresini belirlemeniz, ürün fiyatlandırma stratejileriniz, rakip firma araştırmaları yapmanız bu süreçte oldukça önemlidir.

Bir iş planı oluşturarak, yukarıda bahsettiğimiz ve bunlar haricindeki birçok konuyu ele almanız hobinizi bir e-ticaret şirketine dönüştürmek için önemlidir. Bu planı hazırlama konusunda bilgi almak için İş planı nasıl hazırlanır? İş Planı Örnekleri isimli rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Şirket kurma

İnternet üzerinden kendi e-ticaret siteniz üzerinden satış yapabilmek için bir şirket kurmanız gerekiyor. Bankalarla anlaşma yaparak sanal POS alabilmek ve vergi mükellefi olabilmek için bu bir gereklilik.

İlk etapta bir şahıs şirketi kurarak da internet üzerinden satış yapmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz daha büyük bir sermayeyle şirketinizi açmayı düşünüyorsanız Limited şirket de kurabilirsiniz. Aşağıdaki rehberlerimizi okuyarak bu konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili rehber: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Açılır | Gerekli Belgeler

İlgili rehber: Limited (LTD) şirket nasıl kurulur ve maliyetleri nelerdir?

E-ticaret sitesi ve altyapı seçimi

İnternet üzerinden satış yapabilmek için bir e-ticaret sitesine de ihtiyacınız olacak. Online pazar yerlerinde de kendi mağazanızı açarak satışlar yapabilirsiniz; ancak işinizi bir markaya dönüştürmek için kendi e-ticaret sitenizin olması da gerekir.

İlgili rehber: Online pazar yerleri mi yoksa kendi e-ticaret sitenizi kurmak mı daha avantajlı?

İlgili rehber: Online pazar yerlerinin (Marketplace) avantaj ve dezavantajları nelerdir?

E-ticaret site altyapı seçimi de oldukça önemli bir konudur. Sorunsuz çalışabilecek ve taleplerinizi karşılayabilecek bir altyapınızın olması, müşterilerinizi mağdur etmeden, onlara kaliteli bir şekilde hizmet vermenize yardımcı olur.

Bir yazılımla kendi e-ticaret sitenizi kurabileceğiniz gibi hazır e-ticaret paketlerinden yararlanarak da güvenilir bir şekilde sitenizi kurabilirsiniz. Bu konu hakkında bilgi almak için İdeasoft e-ticaret paketlerini inceleyebilir ve 1 günde kendi e-ticaret sitenizin sahibi olabilirsiniz. 15 günlük demo talebinde bulunarak hizmetlerimizi denemeye de başlayabilirsiniz.

Hangi online mecralarda yer alacağınızı belirleyin

İşin pazarlama kısmı da bir hayli önemli. İşinizi doğru kanallarda pazarlamanız ve doğru hedef kitlelere reklamlar göstermeniz işinizi tanıtmak ve ürünlerinizi potansiyel müşteri kitlelerinizle buluşturmanız için önemli bir adım.

Bu sebeple de hedef kitlenizin aktif olarak kullandığı online mecraları araştırmanız ve bu mecralarda aktif bir şekilde yer almaya başlamanız gerekir. Sosyal medya pazarlama çalışmalarının yanı sıra içerik pazarlama çalışmalarıyla da internet üzerindeki görünürlüğünüzü artıracak çalışmalar yapabilirsiniz.

Sosyal medya reklamlarından yararlanmanız, ilk etapta ilk satışlarınızı yapmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

İlgili rehber: İlk satışlarınızı yapmak için kullanabileceğiniz pazarlama ipuçları

İlgili rehber: E-ticaretteki ilk satışlarınızı yapmak için yararlanabileceğiniz ipuçları

Kendi işiniz için niş bir pazar oluşturmak ve marka değeri yaratmak için pazarlama çalışmalarına yatırım yapmanız oldukça önemlidir. Marka değeri yaratmadan ürünlerinize bir talep oluşturmanız oldukça zordur.

İlgili rehber: Online mağazanız için niş bir pazar nasıl bulabilirsiniz?

Rakip firmaları araştırın

Sizinle benzer olabilecek ürünler satan ve sizin hedeflediğiniz kitleye ulaşan rakip firmaları belirlemeniz de ilk etapta oldukça önemlidir. Bu rakip firmaları belirleyerek pazarın mevcut ve güncel durumunu görebilirsiniz. Gireceğiniz pazardaki rekabet çok yüksek, bu sizin için bir risk oluşturacaktır. Pazar araştırması yaparak, rekabetin çok yüksek olmadığı bir pazara yönelmeniz markanızı geliştirmek için daha doğru bir adım olacaktır.

Bunun yanı sıra rakip analizi yaparak, bu firmaların reklam ve pazarlama konusunda neler yaptıklarını görebilir; bunun yanı sıra onların stratejilerinden yararlanarak kendi iş planınızı geliştirerek daha hızlı ve doğru adımlar atabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)