Web site hız testini yapabileceğiniz 5 ücretsiz araç

İnternet alışveriş sitelerinin olmazsa olmazlarından biri de hızlı bir internet sitesine sahip olmaları. Kullanıcılar bir siteyi ziyaret ettiklerinde, sayfaların hızlı bir şekilde açılabiliyor olması gerekiyor. Eğer sayfalarınız yavaş yükleniyorsa ve açılma süresi uzun sürüyorsa, bu sizin geri dönüşüm oranlarınızı düşürebilir. Bu nedenle sitenizin açılabiliyor olması gerekiyor.

Yapılan araştırmalara göre bir internet sitesinin ideal açılma hızı 3 saniye olarak belirtiliyor ve internet kullanıcılarının yüzde 57’lik bir bölümü 3 saniye içinde açılmayan internet sitelerini terk ediyor.

Kullanıcı deneyimini bu derece etkileyen hız faktörü, kullanıcıların sitenizde kalmasına ya da siteyi terk edip başka bir sayfada alışveriş yapmalarına neden olabiliyor. Bu yüzden de sitenizin olabilecek maksimum performansta çalışması oldukça önemli.

İnternet sitesi hız testi nedir?

Bu testler, internet sitenizin kaç saniye açıldığını ve site açılırken hangi öğelerin yüklenmesinin uzun sürdüğünü ya da olması gereken şekilde açıldığını gösterir. Bu testler sonucunda düzeltilmesi gereken hatalar, görseller, kodlar ve sayfa üzerindeki diğer elementlerin performans değerleri ortaya konur.

İnternet üzerindeki bazı servisler, size internet sayfanızın performans ölçümlerini ücretsiz olarak sağlıyor. Bu servislerden bazılarını aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

Google PageSpeed Insights

Google’ın sunduğu PageSpeed Insights hizmeti, internet siteniniz hız performansını ölçümlemeye yardım ediyor. Google’ın bu hizmetinin Türkçe olarak sunuluyor olması Türkiye’deki kullanıcılar için bu aracı daha da önemli hale getiriyor.

Bu araç üzerinde test yaptığınızda sitenizde hangi geliştirmeleri yapmanız gerektiği size listeleniyor. Hangi görsellerin boyutlarının büyük olduğu, kaynak dosyalarındaki hatalardan dolayı kaynaklanan sayfa yükleme sorunları gibi birçok farklı değer karşınıza çıkıyor. Aynı zamanda mobil sitenizin de performans değerlerini bu araç üzerinden test edebiliyorsunuz. Geçtiğimiz yazılarda mobile uyumlu internet sitelerinin öneminde bahsetmiştik. Mobil taraftaki kullanıcılara ulaşmak istiyorsanız, mobil sitenizin de performansının yüksek olması oldukça önem taşıyor.

GT Matrix

GT Matrix de web site tasarımcılarının devamlı olarak kullandığı hız testi araçlarından biri. Bu araç üzerinden site üzerindeki kaynak dosyalar ele alınıyor ve eğer site üzerinde geliştirilmesi gereken kaynak kodlar varsa, bununla ilgili bilgiler size sunuluyor.

Bu aracın en önemli özelliklerinden biri de rakip analizi yapabiliyor oluşunuz. Burada farklı bir URL adresi ile kendi internet sitenizi karşılaştırarak aradaki farkları görebilirsiniz. Hangi sitenin daha hızlı açılması gerektiği ve iki sitenin de performans değerleri önünüze sunulabiliyor. Böylelikle rakip firmalara karşı bir adım daha öne geçmeniz için oldukça yararlı bir araç.

Pingdom

İnternet sitenizin hız testini yapabileceğiniz bir diğer ücretsiz araç ise Pingdom. Bu aracın en önemli özelliklerinden biri “History” bölümünden geçmişte yaptığınız hız testlerine de ulaşabiliyor oluşunuz. Böylelikle zaman içinde yaptığınız geliştirmelerin nasıl sonuçlar verdiğini kıyaslayabilirsiniz.

Bu araçta, siteye genel bakış, performans değerlendirmeleri ve sayfa analizleri olmak üzere 3 farklı kategori bulunuyor.

Load Impact

Load Impact üzerinde yaptığınız test sonrasında kaynak kodlarının performans değerlerini görebiliyorsunuz ve siteye üye olduğunuzda ise daha kapsamlı testler yapabiliyorsunuz. Üyelik sonrasında dilerseniz testlerinizi dilediğiniz bir zaman aralığına ayarlayarak belli periyodlarla site testlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Load Impact, farklı lokasyonlardan sitenize bağlanılma hızlarını da test ediyor. Bunun yanı sıra sunucu metriklerinizi de değerlendirerek size oldukça kapsamlı bir sonuç çıkartabiliyor.

WebPageTest

WebPageTest ile diğer araçlarda olduğu gibi yine kapsamlı bir performans değerlendirmesi yapabiliyorsunuz. Harita üzerinden sorgulama, sunucu seçimi ve tarayıcı belirleme gibi özelliklerin yanı sıra, ileri seviye ayaları seçtiğinizde bağlantı türü belirleme, testin kaç defa yapılmasını istediğiniz, web site öğelerinin dışarıda tutulması gibi birçok farklı ayar bu araç üzerinden yapılabiliyor.

Test sonuçları geldiğinde renkli harfler internet sayfanızın farklı kategorilerdeki performans değerlerini ortaya koyuyor. Detaylı bir hız ve performans analizi yapmak isteyenler bu araçtan faydalanabilirler.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)