DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Hemen çıkma oranını düşürmek için neler yapmalısınız?

Hemen çıkma oranını düşürmek için neler yapmalısınız?

Bir önceki yazımıda Hemen Çıkma Oranı’nın ne olduğunu ve hangi eylemlerin ziyaretçilerin siteyi terk etmesine neden olduğunu ele almıştık. Hemen çıkma oranı, e-ticaret sitelerinin özellikle dikkat etmeleri gereken metriklerden biridir. Bu metriğin ölçümünü yapmak ve bu metriği iyi anlamak, sitenizde doğru ya da yanlış giden detayları iyi bir şekilde anlamanıza yardımcı olmaktadır.

İlgili rehber: Hemen çıkma oranı (Bounce Rate) nedir ve buna neden olan durumlar nelerdir?

İdeal hemen çıkma (Bounce Rate) oranı yüzde 25 ile 40 arasında değişiklik gösterse de bu oranın yüzde 60 ile 65’e kadar çıkması da iyi olarak ele alınmaktadır. Bu oranın üstüne çıkılması durumunda da web site üzerinde bir takım değişikliklere gidilmesi gerekir. Bu oranın yüksek olması durumunda e-ticaret siteniz üzerinde yapmanız ve dikkat etmeniz gereken çalışmalar ise şöyle olacaktır.

Sayfa açılma süresini kısaltın

Site üzerindeki sayfaların yavaş yükleniyor olması, kullanıcı deneyimini olumsuz bir şekilde etkileyeceği için, kullanıcıların siteyi terk etmelerine neden olacaktır. Ortalama olarak bir sayfanın 1 ile 3 saniye içinde açılması gerekir. 3 saniyenin üzerindeki yüklenme süreleri söz konusu olduğunda kullanıcıların siteyi terk etme oranı daha yüksek olduğunda, hemen çıkma oranının da artmasına neden olmaktadır.

Web sitenizin hız testlerini yaparak, sayfa yüklenme sürelerini düşürmek için ne gibi çalışmalar yapmanız gerektiği üzerine çalışmanız gerekir.

Pop-up kullanımından kaçının

Web sitelerinde kullanılan pop-up penceler de hemen çıkma oranlarının artmasına neden olan durumlardan biridir. Kullanıcıların dikkatini dağıtmasının yanı sıra, kimi zaman tasarım sorunları nedeniyle bu pop-upların kapatılamaması ya da geçilememesi kullanıcı deneyimini olumsuz olarak etkiler. Bu da kullanıcıların siteyi terk etmesine neden olur. Site tasarımlarınızı yaparken pop-up kullanımından kaçınmak, bu oranların düşmesine yardımcı olacaktır.

Sayfa tasarımının çok karışık olması

Sayfa tasarımı da kullanıcı deneyimini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Sayfa tasarımının çok karışık olması, içeriklerin bir birine çok yakın olması ve boşluklardan yararlanılmaması, sayfa içeriğinin anlaşılmasını bir hayli zorlaştırır.

Sayfaya giren kullanıcıların rahat bir şekilde içerikleri anlayabilmeleri ve site üzerinde gezinebilmeleri gerekir.

Site navigasyonunun karmaşık olması

Site tasarımının karmaşıklığının yanı sıra site içi navigasyonun da zor oluşu, hemen çıkma oranlarını önemli bir şekilde etkileyecektir. Kategori sisteminin ve ana menü üzerindeki navigasyon öğelerinin kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir olması da site üzerinde geçirilecek olan süreyi artıracağı için hemen çıkma oranının düşmesini sağlar.

Sayfa içindeki içeriklerin çok uzun olması

Uzun içerikler SEO bakımından değerli olsa da kullanıcı deneyimi olarak bakıldığında ziyaretçileri kaçırabilir. Bir anda çok fazla bilgiye maruz bırakmak veya sayfayı bölmemek, hemen çıkma oranlarını etkileyecektir.

Sayfa içerisinde uzun bilgiler paylaşacağınız zaman:

  • Önemli bilgileri maddeler halinde verin,
  • Ara başlıklar kullanarak farklı bölümleri ayırın,
  • Gerekli yerlerde görseller kullanarak metinlerle verebileceğiniz bilgileri görseller üzerinden verin.

Bozuk ve çalışmayan linklerinizi onarın veya kaldırın

Bozuk linkler kullanıcıları 404 sayfalarına yönlendireceği gibi kimi zaman sunucu bu sayfalara ulaşamadığı için web tarayıcı herhangi bir sonuç göstermeden aramayı durdurabilir de. Bu sebeple de bozuk ve çalışmayan linklerinizi kaldırmanız, eskiden kullanılan ancak artık mevcut olmayan linklerinizi de 301 yönlendirmeleriyle çalışan ve ilgili sayfalara yönlendirmeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dışarıya yönlendirme linkleri farklı sekmelerde açılsın

Siteniz üzerinde başka bir siteye link veriyorsanız, bu linklerin açılış şekillerini yeni sekme veya pencere olacak şekilde ayarlamanız da hemen çıkma oranının düşmesine yardımcı olacaktır. Örneğin sosyal medya hesaplarınız için link paylaşımı yaparken, açılacak bağlantıları farklı bir sekmede açılacak olarak ayarlamanız gerekir. Bunu yaptığınızda kullanıcılar bu linklere tıklasalar da sizin sayfanız kapanmayacağı için hemen çıkma işlemi geçersiz olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!