DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Hangi sosyal ağ sitesinde nasıl paylaşımlar yapılmalı?

Hangi sosyal ağ sitesinde nasıl paylaşımlar yapılmalı?

Sosyal medya, farklı sosyal platformların tamamı üzerinde gerçekleşen haber ve bilgi akışını ifade eden bir kavram. Burada anahtar kelime birden fazla platformu kapsıyor olması. Farklı özellikleri ve avantajları olan bu sosyal ağ siteleri e-ticaret sitenizin ihtiyaç duyduğu rekabet avantajını elde etmesini sağlayabilir.

Bu nedenle sosyal medya paylaşımlarınızın, büyük bir titizlikle e-ticaret sitenizin hedefine ulaşabilmesini sağlayabilecek nitelikte hazırlanması büyük önem taşıyor. Fakat mesajınızı her farklı sosyal ağ sitesinde yanı şekilde oluşturmanız çok verimli olmayabilir. Çünkü farklı paylaşım türleri, farklı sosyal ağ sitelerinde daha yüksek etki sağlayabiliyor.

IdeaSoft; Facebook’ta, Twitter ve LinkedIn’de orijinal gönderiler oluşturarak,

öne çıkan paylaşımlar yapabilmenizin ipuçlarını sunuyor.

Facebook’ta öne çıkmak için ipuçları

Facebook’un son algoritma değişiklikleri, marka gönderilerinin daha az görüntülenmesine neden oldu. Yine de, yeni Facebook’ta öne çıkmanızı sağlayacak bazı düzenlemeler yapabilirsiniz.

1. Özelleştirin

Facebook gönderilerinin; birkaç alan dışında, tamamen ‘kullanıcıya özel’ hale getirilebilmesi, içeriğinizin daha fazla paylaşılabilmesini sağlıyor.

2. Kısa gönderiler paylaşın

120 milyar Facebook paylaşımının yakından incelendiği bir araştırmada; gönderi metinleri konusunda, şu ilginç sonuçlara varılmış:

  • Uzun metinli gönderilerin performansı genellikle daha düşük oluyor,
  • En yüksek etkileşim oranına genellikle 100 ile 119 karakter arasındaki uzunluğa sahip gönderilerle ulaşılıyor.
  • Sorular, yüzde 10 ile 20 arasında bir oranla etkileşimi yönlendirebiliyor.

Bu istatistikleri göz önünde tutarak yapacağınız paylaşımlarınızdan daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

3. Önemli gönderilerinizi vurgulayın

Vurgulamak istediğiniz gönderileriniz için “yatay” fotograf kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylece paylaşmınız sayfanızın enini kaplayarak daha dikkat çekici hale gelecektir.

Twitter’da öne çıkma

Tweet’lerde yalnızca 140 karakterin kullanılabilmesi, Twitter’ı öne çıkmak için ‘en zorlu ortamlardan biri haline getiriyor. Yine de bazı detaylara dikkat ederek gönderinizi, Twitter ile diğer sosyal meyda platformlarından çok daha geniş bir kitleye ulaştırabilirsiniz.

1. Fotoğraf kullanın

Araştırmalar fotoğraf içeren tweet’lerin, fotoğrafsızlara kıyasla yüzde 18 daha fazla tıklandığını; yüzde 89 daha fazla fovoriye eklendiğini ve yüzde 150 daha fazla ‘retweet’ aldığını gösteriyor. Ayrıca; fotoğraflı gönderiler, yüzde 55 daha fazla yönlendirme yapabiliyor.

2. Tweet’lerinizi kısaltın

Mesajınızı çok kısa ve öz olarak aktarın. Araştırmaya göre 120-130 karakter uzunluğundaki tweet’ler daha fazla etkileşim sağlayabiliyor ve akılda kalıcılığı artıyor.

3. Sembol ifadeler kullanın

“☺”, “♫”, “♥” vb. ifadeler; tweet’leri daha kısaltarak, onların okunmasını kolaylaştırdığı için kullanılıyor. Mesajlarızı ilgi çekici semboller kullanarak kısaltabiliyorsanız bu size bir avantaj sağlayabilir.

4. Gereken gönderilerinizi sabitleyin

Twitter profil sayfanızda her yeni tweet eklendiğinde eski tweet’ler aşağıya doğru kayıyor. Ancak bilgi sunmak veya görülmesini istediğiniz bir tweet’i Twitter profil sayfanızın en üstüne sabitleyebilirsiniz. Özellikle kampanya gibi duyurularınızda bu özellikten faydalanmak daha fazla kişiye erişebilmenizi sağlayacaktır.

LinkedIn’de öne çıkma

LinkedIn; kişisel ve şirket sayfalarıyla, ‘çoklu gönderi olanağı’ sunuyor. LinkedIn’de öne çıkmanızı sağlayacak paylaşımlar yapmak için şunlara dikkat edebilirsiniz:

1. Sık içerik paylaşın

Birçok insan LinkedIn’i, sadece profesyonel özgeçmişlerin bulundurulduğu bir platform sanarak; sık paylaşımda bulunmanın büyük bir fark yaratılabileceği gözden kaçırabiliyor.

LinkedIn araştırmasına göre, haftada en az bir kez LinkedIn’den içerik paylaşan kullanıcıların LinkedIn üzerindeki iletişimi paylaşmayan kişilere göre, 10 kat daha fazla.

2. Bağlantı ve fotoğraflar paylaşın

LinkedIn’de bağlantı ve fotograf paylaşabilirsiniz. Daha etkili bir paylaşım için şu araştırma sonuçları işinize yarayabilir.

  • Bir yazı içinde kullanılacak fotoğrafların; 180×110 cm. olmasında yarar var.
  • LinkedIn’de gönderilerin çoğu alanı özelleştirilebilir; böylece gönderilerinizin daha fazla akılda kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • İnfografik eklerken; infografiklerin bir kısmının ekran görüntüsünün alınması, okunabilirliği açısından daha yararlı olabilir.

Sosyal ağlardan her biri, kendine has özellikler taşıyor; farklı çabaları ve detayları önemsemeyi gerektirebiliyor. IdeaSoft yalnız Facebook’ta, Twitter ve LinkedIn’de değil; sosyal medyayı bütünüyle etkin kullanarak, e-ticaret sitenizin trafiğini ve satışlarınızı artırmanızı sağlayacak ipuçlarını sizlerle paylaşmaya devam ediyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu olanaklarla tanışmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!