DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Hangi anahtar kelimeler alışveriş siteniz için daha değerli?

Hangi anahtar kelimeler alışveriş siteniz için daha değerli?

​E-ticaret sitenizin daha fazla organik arama trafiği elde edebilmesi için doğru anahtar kelimelerde sitenizin üst sıralarda yer alıyor olması büyük önem taşıyor. IdeaSoft’un E-ticaret Bilgi Bankası’nda arama motoru optimizasyonu konusunda paylaştığımız pek çok farklı makalede bu konuyu çeşitli açılardan ele almıştık.

 

Siz de mutlaka kendi alışveriş siteniz için en uygun anahtar kelimeleri belirlemişsinizdir, fakat hangi anahtar kelimenin sizin için daha değerli olduğunu biliyor musunuz? Aslında bunu sitenizde kullandığınız Google Analytics veya benzeri bir web ölçümleme aracı ile yaklaşık olarak görebilirsiniz.

 

Fakat Google’ın Site Yöneticisi Araçları’nın anahtar kelimelerinizin performansına dair gözden kaçırmamanız gereken çok önemli bazı bilgiler sunduğunu da bilmenizde büyük fayda var.

 

Site Yöneticisi Araçları, Google’ın site sahipleri için ücretsiz olarak sunduğu bir hizmet. Bu hizmet üzerinden web sitenizin (veya web sitelerinizin) nasıl performans gösterdiğini ve varsa olası hataların neler olduklarını görebilirsiniz. Bu yüzden eğer kullanmaya başlamadıysanız, IdeaSoft olarak bu ücretsiz aracı kullanmanızı öneririz.

 

Arama Trafiği

Site Yöneticisi Araçları’nın sol sütununda yer alan Arama Trafiği bölümü, anahtar kelimeleriniz ile ilgili oldukça ilgi çekici bilgiler içeriyor. Bu bölümün en üst sırasında yer alan Arama Sorguları ise bizim bugün bahsedeceğimiz bölüm.

 

Bu bölüme tıkladığınızda karşınıza bir grafik ve altında da uzun bir liste göreceksiniz. Üst bölümde yer alan mavi işaret sitenizin seçilmiş tarih aralığı içerisinde kaç kez Google aramalarında görüntülendiğini size söylüyor. Yani örneğin burada 1.000 yazılıysa son dönem içerisinde farklı Google aramalarında siteniz kullanıcıların karşısına çıkmış demektir.

 

Kırmızı işaretse bu aramalar sonucunda kaç kez sitenizin tıklandığını işaret ediyor. Yani örneğin burada 100 yazıyorsa, son dönemde 1000 kez siteniz arama sonuçların görünmüş ve 100 kez arama yapan kullanıcılar tarafından tıklanmış.

 

Kelimelerin arama başına tıklanma oranları

Daha ilgi çekici olan kısım ise altta yer alan liste. Bu liste sitenizin hangi aramalarda çıktığını sizlere gösteriyor. Her bir kelime için Gösterimler (bu aramada sitenizin kaç kez yer aldığı), Tıklamalar (sonucunda kaç kez tıklandığı), TO (tıklama oranı) ve ortalama konum (sitenizin bu anahtar kelime için kaçıncı sırada yer aldığı) detaylarını bu listeden görebilirsiniz.

 

Siz zaten Google Analytics veya benzeri web ölçümle servisinin sayesinde sitenize en çok tarfik sağlayan anahtar kelimeleri görebiliyorsunuz. Ama bu araç sayesinde anahtar kelimelerin arama başına tıklama oranlarını da görebileceksiniz.

 

Değişimi de unutmayın

Sizin için en değerli anahtar kelimeler tıklama oranı en yüksek olan kelimelerdir. Çünkü tıklama oranının yüksek olması, arama yapan kullanıcıların bu anahtar kelime sonucunda aradığı şeyin sizin sitenizde olduğuna daha çok güvendiği anlamına gelir.

 

Bu sırada bu listenin üst kısmında yer alan “Değişimle Birlikte” butonunu da gözden kaçırmayın. Bu da anahtar kelimelerin Gösterim, Tıklanma, TO ve Ortalama Konumlarının ne şekilde değiştirdiğini gösteriyor. Yani eğer bazı anahtar kelimelerin performans giderek düşüyorsa buradan görebilir ve ona göre önlemenizi alabilirsiniz.

 

Arama sonucunda potansiyel müşterilerinizi sitenize çektikten sonra ise ihtiyacınız olan onlara en etkili şekilde satış yapabileceğiniz bir şekilde ürünlerinizi gösterebilmek. Bunun için de IdeaSoft yanınızda. Hemen buraya tıklayarak ücretsiz demo kaydınızı oluşturun ve alışveriş sitenizi açarak kazanmaya bugünden başlayın…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!