DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Google’dan yılbaşı alışveriş sezonu için önemli ipuçları

Google’dan yılbaşı alışveriş sezonu için önemli ipuçları

​Yılbaşı yaklaşırken alışveriş sezonu da yavaş yavaş başlıyor. “Yılbaşı tatiline daha iki ay var” diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat tüketiciler yılın en büyük alışveriş sezonu için, şimdiden sabırsızlanmaya başladı bile.

 

Potansiyel müşterileriniz e-ticaret sitelerindeki çeşitli fırsatları araştırmaya, akıllı telefonlarına gelen seçenekleri karşılaştırmaya başlamış olabilir. E-ticaret sitelerinin de her sene, yılbaşı alışveriş sezonunun bir süre öncesinden hazırlıklara başladığını düşünürsek; elinizde, bu dönem için sağlam bir planınızın olmasında büyük yarar var.

 

Yılın en yoğun alışveriş sezonunda başarılı olabilmeniz için, işe geçmiş sezonların deneyimlerden faydalanmakla başlayabilirsiniz. IdeaSoft olarak; başta Google’ın gerçekleştirdiği analizler olmak üzere, önceki yılların araştırmalarından yola çıkarak, e-ticaret sitenizin başarılı bir yılbaşı alışverişi sezonu geçirmesini sağlayacak önemli ipuçları hazırladık…

 

En önemli alışveriş dönemleri

Yılbaşı sezonun en yoğun alışveriş dönemi tüm dünyada Kasım ayının son haftası olarak görülüyor. Amerika’da “Kara Cuma” olarak adlandırılan günü de içeren bu alışveriş dönemini ikinci ve üçüncü sırada ise sırasıyla; 21 ve 23 Aralık tarihleri takip ediyor. Salı ve Çarşamba günleri ise, Aralık ayında online alışveriş için en popüler günler olarak kabul ediliyor.

 

Türkiye’de durum ne?

2013 yılbaşı sezonunda Türkiye’de e-ticaret siteleri promosyon ve fırsatlarını duyurmaya daha erken başladı. Müşteriler bu duruma çabuk uyum sağlasa da; sürecin genişletilmesi önemli alışveriş günlerindeki satışları biraz seyrekleştirdi.

 

E-ticaret siteleri de yılbaşı sezonunda artık, bilinen önemli alışveriş günlerine odaklanmak yerine; promosyon ve fırsat kampanyalarını Kasım ayının bütününe yaymayı tercih ediyor. “Google Tüketici Anketi” sonuçları da bu konuya ilişkin önemli ipuçları veriyor. Araştırmaya göre;

 

 

  • Yılbaşı alışverişi yapanların yüzde 29’u, Kasım ayından önce alışverişlerine başlıyor.
  • Müşterilerin yüzde 48’i, Aralık ayından önce; yüzde 19’u  “Kara Cuma” (Kasım ayının son Cuma günü) veya “Siber Pazartesi” (Aralık ayının ilk Pazartesi günü) alışveriş yapıyor. Yani yılbaşı hediyesi satın almak için, çoğunlukla yılbaşı alışverişi sezonu bekleniyor.
  • 2013 yılında, tüketiciler bir önceki yıla kıyasla, Google’da yılbaşı hediyesine ilişkin aramalara daha erken başladı.

 

Mobil, alışverişteki gücünü sürdürüyor

Alternatif araştırmaktan satın almaya kadar, yılbaşı alışverişlerinde mobil araçların kullanımı giderek arttı. Bu konudaki araştırma sonuçları, tüketicilerin mobil kullanma alışkanlıkları ve mobil müşterilerin profili hakkında fikir edinmemizi sağlıyor. İşte konuya ilişkin bazı önemli veriler;

 

 

  • 2011 yılında yüzde 19.1 oranında olan akıllı telefon ve tablet Aralık ayı satışları; 2011’den bu yana, yaklaşık üç kat arttı.
  • 2013’ün tatil sezonları boyunca, mobil cihazlarla alışveriş yapanların yüzde 52’si, alışveriş sürecinin tüm aşamalarında mobil cihazları kullandı.
  • Mobil müşteriler, 2013 yılının tamamındaki online trafiğin, neredeyse yüzde 35’ini oluşturdu ve mobil müşteri sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 40 arttı.

 

Mobil, satın almaları etkiliyor

Google ve Nielsen’ın birlikte gerçekleştirdikleri araştırmada da mobil konusunda çarpıcı sonuçlar yer alıyor…

 

 

  • Mobil cihazlarda bir ürün veya hizmeti araştıranların yüzde 93’ü, araştırmasını satın almayla sonlandırıyor ve satın almaların çoğu fiziksel bir mağazada gerçekleşiyor.
  • Akıllı telefonlarla alışveriş yapanların yüzde 71’i, bir mağazanın yerini bulmak için bir uygulamadan yararlanıyor.
  • Araştırma için akıllı telefon kullanan ve ürüne hemen sahip olmak isteyen müşterilerin yüzde 55’i, 1 saat içinde satın almayı gerçekleştirmek istiyor.

 

Araştırmalar da gösteriyor ki yılın en popüler alışveriş dönemlerinden olan yılbaşı sezonu, mobil alışveriş yapanların yolculuğunda önemli bir rol oynuyor. Mobil alışveriş, e-ticaret işinizi büyütmeniz ve yeni müşterilere ulaşmanız açısından büyük önem taşıyor.

 

Siz de paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek, her geçen yıl daha uzun bir süreye yayılan yılbaşı alışverişi için e-ticaret sitenizi bugünden hazırlamaya başlayabilirsiniz. Değişen teknolojilerin gerisinde kalmadan, satışlarınızı artıracak çözümleriyle IdeaSoft e-ticaret sitenizle ilgili her konuda daima yanınızda. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu ayrıcalıklarla tanışarak satışlarınızı artırmak için, gelin ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!