DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Google Micro Moments ve e-ticaretteki yansımaları

Google Micro Moments ve e-ticaretteki yansımaları

Günümüzde, istediğimiz bilgiye anında ulaşabiliyoruz. Son yıllarda büyük bir önem kazanan mobil teknoloji sayesinde ise online olmaya ihtiyaç duymuyor, çünkü artık online yaşıyoruz.

Bu konuda; Google Micro Moments’ın (mikro anların) ve yeni ürünlerinin tanıtımında, Google’ın paylaştığı en son istatistikler çok çarpıcı. Özellikle de, mobil alışveriş aramalarının yüzde 175 arttığına ve mobil araçlarda arama yapanların yüzde 93’ünün, satın alma işlemini de gerçekleştirdiklerine dair veriler son derece dikkat çekici.

Ayrıca, yine Google’ın paylaştığı; araştırma ve satın alma amacıyla müşterilerin mobil araçları daha kısa sürelerde fakat daha sık kullandıklarına dair bilgi ise bir çok açıdan önemli. IdeaSoft olarak, Google Micro Moments’ı ve e-ticaretteki yansımalarını sizler için değerlendirdik…

“Micro Moments”(mikro anlar) ne anlama gelir?

E-ticaret sitenizin potansiyel müşterilerinin bir şeyler izlemeye, keşfetmeye, öğrenmeye, yapmaya veya satın almaya ihtiyaç duydukları anlar var. İşte Micro Moments; kısaca, potansiyel müşterilerinizin niyetlerini güçlendirdikleri, tercihlerini şekillendirdikleri, kararlarını verdikleri ve harekete geçmeye ihtiyaç duydukları anlar olarak tanımlanabilir.

Temel ‘mikro anlar’ hangileridir?

E-ticaret işletmecilerinin, dört temel mikro an ile ilgili veriler ve onların mobil araçlarla ilişkilerine dair düşünmelerinde büyük yarar var. Bu anlar:

1.“Bilmek istiyorum”

– Akıllı telefon kullanıcıların yüzde 66’sı TV reklamlarında gördükleri bir ürünü cep telefonları aracılığıyla inceliyor.

– Çevrimdışı müşterilerin yüzde 65’i bugün, birkaç yıl öncesiyle karşılaştırıldığında daha fazla bilgi almak için online oluyor.

2.“Gitmek istiyorum”

– Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 82’si, arama motorlarını yerel işletmeleri aramak için kullanıyor.

– “Yakınımda”(near me) araştırmasına ilgi, geçen yılın 2 katı kadar arttı.

3.“Yapmak istiyorum”

– Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 91’i telefonlarını, bir iş yaparken fikir araştırmak için kullanıyor.

– Bu yıl şimdiye kadar, YouTube’daki “nasıl yapılır” videoları 100 milyondan fazla izlendi.

4.“Satın almak istiyorum”

– Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 82’si, fiziksel bir mağazada ne alacağına karar verirken telefonlarına başvuruyor.

– Mobil dönüşüm oranı geçen yıldan bu yana yüzde 29 arttı.

Google Micro Moments’ın e-ticaretteki yansımaları

Bilindiği gibi, mobil teknolojiler e-ticaret şirketlerinin iş yapma biçimlerini ve müşterilerin e-ticaret siteleri ile etkileşimini önemli bir ölçüde etkiliyor. Ayrıca, mobil araçları benimseme ile ilgili en son veriler de; dijital reklam harcamalarından yüzde 49’luk bir pay alan mobil reklam harcamalarının bu gidişle sabit internet erişimini sollayabileceğini düşündürüyor.

Google Micro Moments ve e-ticaretteki yansımaları

Peki Google Micro Moments’ın e-ticaretteki yansımaları ne yönde olabilir?

Potansiyel müşterilerin, ellerinde sürekli akıllı telefonlarının olması; onların satın alma kararlarını da ‘an içerisinde’ vermelerine yol açıyor. Ve bu durum fiziksel mağazalarda ürün satan markaları da etkiliyor.

Yani e-ticaret sitenizin potansiyel müşterileri, ‘belirli bir anda’ sitenizdeki ürünlerden birine ihtiyaç duyup telefonlarını kullanarak; onu satın almak için harekete geçebilir. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizin; e-ticaret sitenizdeki bir ürüne ihtiyaç duydukları anda, arama motorlarından sitenize ulaşabilmeleri için öncelikle “mobil uyumluluk” sorununuzu çözmüş olmanız gerekir. Ayrıca onlara, baştan sona ‘kullanışlı’ ve ‘tutarlı’ bir “mobil deneyim” sunmanız da son derece önemli. Çünkü Google verilerine göre; potansiyel müşterilerin yüzde 39’u mutfakta, yüzde 28’i arabada, yüzde 21’i ise banyoda online ürün satın alıyor.

Google’a göre mobil aramalar; geçen yıldan bu yana yüzde 66 oranında arttı. Bu nedenle, e-ticaret sitesi sahiplerinin; potansiyel müşterilerde nasıl bir kanı oluşturabileceklerini, her an onlara nasıl yardımcı olabileceklerini düşünmelerinde büyük yarar var. Bu konuda, e-ticaret işletmecilerinin; baştan başlayarak, potansiyel müşterilerinin tercihlerini şekillendirmeye çalışmaları da son derece etkili bir yol olabilir.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de Google Micro Moments’ı kullanarak e-ticaret sitenizin dönüşüm oranını artırabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!