DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Google hangi alışveriş sitelerini cezalandırıyor?

Dünyanın en büyük arama motoru Google hem içerik, hem de alışveriş siteleri için en önemli trafik kaynaklarından biri. İçeriği ne olursa olsun tüm site sahipleri başta Google olmak üzere, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için sürekli bir rekabet halindeler.

 

Google da kullanıcılara en iyi sonuçları sağlayabilmek adına aramalarda sunduğu sitelerin belli kriterlere uygun olması konusunda son derece hassas. Eğer alışveriş siteniz bu kriterlere uygun değilse Google tarafından cezalandırılmanız, yani sitenizin daha alt sıralarda yer alması ile yetinmek zorunda kalmanız işten bile değil.

 

Arama trafiğinin avantajından çok büyük oranda sadece ilk sayfadaki sonuçlar içerisinde yer alabilen sitelerin faydalanabildiğini düşünecek olursak bu özellikle sanal mağazalar için son derece önemli bir konu haline geliyor.

 

Peki Google hangi alışveriş sitelerini neden cezalandırıyor? IdeaSoft olarak sizin için bu sorunun yanıtını ve önerilerimizi bir araya getirdik…

 

Tekrarlanan içerikler

Google açısından bakıldığında sitenizdeki bir içeriğin birden fazla kez tekrarlanıyor olması, arama açısından sitenizi değerini azaltıyor. Alışveriş sitelerinde sık karşılaşılan bu durum özellikle birbirine benzeyen veya ufak farklılıklara sahip olan ürünlerin sayfalarında karşılaşılıyor. Tekrarlanması gereken içerik varsa bunu tek bir sayfada toplayıp, ürün sayfalarının ilgili kısmında bu tek sayfaya bağlantı vermek doğru bir hareket olacaktır.

 

Yavaş yükleyen sayfalar

Eğer alışveriş siteniz yavaş yükleniyorsa bu durum kullanıcılarınızı mutsuz edecektir. Kullanıcılarınızı mutsuz eden bir durum Google’ı da mutsuz eder ve sitenizi yükleme hızına göre cezalandırarak arama sonuçlarında daha arka sayfalara atabilir. Bu yüzden IdeaSoft paketlerinde olduğu hem web barındırma hızınızın yüksek, hem de sayfalarınızın optimize edilmiş olmasına önem göstermelisiniz.

 

Kalitesiz ve kısa içerikler

Bazı ürünler için söyleyecek çok fazla sözünüz olmayabilir ama Google açısından bu da kabul edilebilir bir durum değil. Ürün sayfalarında yer alan metinlerin yeterli uzunlukta olduğundan ve yazım hatalarının olmadığı, doğru ifadelerle hazırlanmış olduklarına dikkat etmenizde fayda var.

 

Açılmayan sayfalar

Alışveriş sitenizde bir şeyler değiştirdiğinizde, artık işlevini yitirmiş bazı bağlantıları kaldırmayı unutabilirsiniz. Bunu fark etmek sizin için çok kolay olmasa da, sitenizdeki tüm içeriği dolaşan Google bunu gözden kaçırmayacak ve açılmayan bağlantılarla karşılaştığında da sitenizin kalite puanını düşürerek arama sonuçlarında daha alt sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

 

Kalitesiz dış bağlantılar

Alışveriş sitenize diğer sitelerin bağlantı vermesi Google için çok büyük bir artı puan. Ama daha çok dış bağlantıya sahip olmak adına denenen bazı yöntemler Google açısından bir cezalandırma nedeni olabilir. Bağlantı satın almak Google’ın onaylamadığı bir durum olmasına rağmen halen sık görülen bir durum. Fakat Google bağlantı satın almış olan siteleri tespit ettiğinde sadece arama sonuçlarında daha alt sıralarda yer almanızı sağlamakla kalmayarak, sitenizi tamamen aramaların dışında bırakmak gibi daha ciddi cezalara da başvurabilir.

 

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri sitenizin arama motorlarında en iyi sonucu almasını sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Bu ve bunun dışındaki tüm faydalarını görmek için siz de ücretsiz demo talebinde bulunabilir ve arama motorlarında üst sıralarda yer alacak e-ticaret siteniz ile kazanmaya bugünden başlayabilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!