DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Google Analytics Bounce Rate Nedir?

Türkiye’de internet üzerinden alışverişe imkan tanıyan bir site, ilk bakışta çok da zor olmayan bir girişim gibi algılanıyor. Entegrasyonlar ile beslenen siteler ürün sıkıntısı çekmiyor ancak, ürünleri satın alacak insanları sitelerine çekmekte sıkıntı yaşayabiliyorlar.

 

Ziyaretçileri sitelerinde tutmakda zorlanan bir sitenin acil olarak bazı müdahaleleri yapması gerekiyor. Bunun için ise tabii ki ziyaretçi verilerini doğru kullanabilmek gerekiyor.

 

Google Analtics kullanıcıları ise bu konuda şanslı sayılırlar çünkü Bounce Rate gibi doğru kullanıldığında kazanç arttıran bir veriye sahipler.

 

Bounce Rate yani dilimizdeki tam karşılığı ile “Hemen Çıkma Oranı” nedir?

Ziyaretçilerin giriş sayfanızı inceleyip başka bir sayfaya geçiş yapmadan sitenizden ayrılma yüzdesine Bounce Rate denir. Bu aslında basit bir veri gibi görünse de kaliteli ziyaretçileri filtrelemede çok kullanışlıdır. Eğer yüksek bir Bounce Rate oranınız varsa sitenizin anasayfası ziyaretçilerin ilgisini çekmiyordur.

 

Bounce Rate’in başlıca sebeplerini sıralarsak;

 

1. Tasarım olarak optimize edilmemiş, yüksek boyutlu resim, flash veya video ile ziyaretçiyi boğan, veya tarayıcı hataları ile dolu bir e-ticaret sitesine sahipseniz kesin olarak tasarımınızı elden geçirmelisiniz.

2. Şirketinize özel bir logo tasarımı yaptırmalısınız, şirketin daima görsel bir kimliği, imzası olmalı, ziyaretçi bir ürünü her yerde bulabilir, ancak sizin sitenizden alması için tasarımınıza dikkat etmeli ve sitenizle güven vermelisiniz.

3. Eğer Adwords gibi reklam sistemleri ile çalışıyorsanız müşteriyi sitenize çekerken kullandığınız anahtar kelimeleri seçerken çok dikkat etmelisiniz. Müşteriyi playstation 3 kelimesinden sitenize getirdiyseniz, ziyaret edilen bu sayfada kesinlikle playstation 3 olmalı, satmadığınız bir ürün üzerinden kesinlikle sitenize bağlantı vermeniz hemen çıkma oranını arttıracaktır.

4. Sitenizin açılış sayfasında vaad edilen hizmetler ve bilgiler daima doğru olmalı. Siz en düşük fiyatlı notebook sattığınızı müşteriye vaad ediyorsanız ve ardından da piyasa fiyatı değerinde satış yaparsanız müşteriniz sayfayı terkedecektir.

 

Peki Bounca Rate Nasıl Hesaplanır?


E-ticaret sitenizi 24 saat içinde 1000 kişinin ziyaret ettiğini varsayalım. Bu ziyaretlerden ise 200 kişi açılış sayfanızı gördü ve sitenizi kapattı. Bounce Rate oranınız ise (200 /1000 ) x 100 = %20 olacaktır. Düşük Hemen Çıkma Oranı siteye gelen müşterilerinizin doğru bir kaynak ile karşılaştıklarını, aradığı ürünü bulduklarına işarettir ve yaptığınız işin başarılı olduğunun kanıtıdır. Yüksek çıkma oranı ise müşterilerin aradıkları ürüne erişemedikleri anlamına gelir, ürün bilgileri veya resimi yanlış olabilir, ürün müşteriye pahalı da gelmiş olabilir.Müşteri böylece sitenizi kapatır ve arama motorlarına dönerek başka bir siteye giriş yapar. Bu da size zarar olarak geri döner, sitenize çektiğiniz bir müşteriyi satın alma sayfasına getirememişsiniz demektir.

 

Hemen çıkma oranı bazen size fayda sağlayabilir. Bu oranı diğer veriler ile karşılaştırarak iyi analiz etmek gerekir, Hemen çıkma oranı yüksek ise, arama motorlarından sitenizin anasayfasına değil de direkt olarak ürüne giriş yapılıyor olabilir. Böylece müşteri anasayfadan veya arama çubuğunuzdan birşey arayıp bulmak zorunda kalmaz, zaten bu işlemi arama motoru siteniz yerine yapmış ve müşteriye sunmuştur. Peki ideal bir Bounce Rate oranı ne kadar olmalıdır? Bir E-ticaret sitesi için, sektöre göre değişebilen bir oran olan Bounce Rate % 35 – % 55 arasında değişebilir. Eğer %55 üzerinde bir bounce rate değerine sahipseniz, tüm verileri harmanlayıp acil bir müdahale etmeniz, yukarıda belirttiğimiz sebepleri gözden geçirmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıteknoloji
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!