DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Fiziksel mağazanızı internete taşımak için 7 önemli sebep

Fiziksel mağazanızı internete taşımak için 7 önemli sebep

Araştırmalara göre; Türkiye’de internet kullanıcılarının sayısı 2015 yılı içinde 45 milyona kadar ulaşacak. Ülkemiz nüfusuyla karşılaştırıldığında, bu muazzam sayı, interneti de satış için çok daha büyük bir kaynak haline getiriyor. Her geçen gün büyüyen bu kaynağı değerlendirmek isteyen küçük büyük birçok işletme de online mağaza sahibi oluyor.

Büyük firmalar internete taşınma işini çoktan gerçekleştirdiler, birçok küçük ve orta ölçekli işletme de e-ticaret sitelerini açmış durumda. Yine de internetin büyük potansiyelini görmeyen, firmalarına ne artılar getirebileceğini bilmeyen işletmeler var.

Siz de belki ticaret işinizi internete taşımak istiyorsunuz fakat size ne gibi avantajlar sağlayabileceğinden emin olamıyorsunuz. İşte size işletmenizi e-ticarete taşımak için 7 sebep…

1- internet hayatımızın her alanında

Bir zamanlar internet, spesifik amaçlar için daha fazla tercih edilirken, teknolojik gelişmeler ve değişen ihtiyaçlarla birlikte hayatımızın birçok alanına girdi. Farklı yaş aralığındaki, gelir gurubundaki, sosyal statüdeki kullanıcılar artık internetten; sosyalleşmek, para kazanmak, bilgi sahibi olmak, eğlenmek, alışveriş yapmak gibi birçok amaçla yararlanıyorlar.

Siz de belki yerel ve sınırlı bir müşteri portföyünüz olduğunu düşündüğünüz için, online mağaza sahibi olma konusunda emin değilsiniz. Fakat unutmayın ki, ürünlerinize ihtiyacı olan birçok potansiyel internet kullanıcısı var ve henüz sizden haberdar değiller.

Ayrıca yerel bazda bile olsa kendi müşterileriniz de zamanlarının büyük bölümünü akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi online ortamlarda geçiriyorlar. Onlara ulaşabildiğiniz ve kendinizi hatırlatabildiğiniz her adımda kazancınızı biraz daha artırabilirsiniz.

2- İnternette olmak güven sağlar

Kaliteli bir e-ticaret sitesine sahip olmak artık kalitenin, legalliğin, güvenin bir simgesi haline geldi. Mağazanızdan alışveriş yaptıklarında bile müşterileriniz; sizi, markanızı, ürünlerinizi online bir mağazadan da görme beklentisi içinde olabiliyorlar.

Eğer mağazanıza gelip beğendikleri ama karar veremedikleri bir ürün olduysa, karar verebilmek için internete girip oradan da bakmayı tercih edebilirler. Bir siteniz olmadığını gördüklerinde ise bu onların güvenini sarsabilir ve markanızla ilgili olumsuz bir imaj yaratabilir.

3- Hedef kitlenize daha kolay ve ucuz yoldan ulaşabilirsiniz

E-ticarette hedef kitleye ulaşabilmek için kullanılan yöntemler, geleneksel yöntemlerden çok daha etkili ve daha az maliyetli. Hedef kitlenizin ilgi alanlarına, yaşlarına, cinsiyetlerine göre ürünlerinizi onlara tanıtabileceğiniz birçok sosyal platform ve iletişim kanalı daha başarılı çalışmalar yapabilmeniz için uygun zemini sağlıyor. Bunların birçoğu için ise herhangi bir bedel ödemeniz bile gerekmeyebilir.

Tüm bunların yanında, internetteki online tanıtım vepazarlama araçlarının, geleneksel yöntemlere göre çok daha düşük bütçelerle çok daha büyük sayıda potansiyel müşteriye ulaşmanızı kolaylaştırdığını da unutmayın. Ayrıca onların e-mail adreslerini ve telefonlarını fiziksel ortamda almanız, online ortamda almanızdan çok daha zor olabilir.

4- ‘Webrooming’ ile müşteri kazanabilirsiniz

E-ticaret sitenizi açtığınızı ve online satışlarınızın istediğiniz ölçüde olmadığını düşünün, bu noktada bile e-ticaret sitenizin yarattığı bir dolaylı satış potansiyeli olduğunu gözden kaçırmamanız çok önemli. ‘Webrooming’denilen ve son yıllarda belirgin bir tüketici davranışına dönüşen akıma göre; tüketiciler, dijital ortamda bulup değerlendirdiği ürünleri, fiziksel mağazada görüp deneyerek satın alıyor.

Türkiye’nin en çok kullanılan altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak, bir e-ticaret sitesine sahip olmanın işletmeniz için ne gibi artıları olabileceğini sizlerle paylaştık. Bu avantajları en iyi şekilde değerlendirebilmeniz ve e-ticaret işinizde hızlı bir şekilde yükselebilmeniz için de her türlü altyapı desteğimizle yanınızdayız. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun daha çok kazanmaya bugünden başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!