DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook takipçilerinizi müşteriye dönüştürmenin yolları

Facebook takipçilerinizi müşteriye dönüştürmenin yolları

Facebook’ta sadece bir sayfanızın olması bile başarılı bir sosyal medya stratejisi için iyi bir başlangıç olarak kabul edilebilir. Fakat bu, e-ticaret sitenizin satışlarını artırmak için tek başına yeterli değil.

Facebook markanızın tanıtımı için etkili bir kanal olmakla beraber oluşturduğunuz ve IdeaSoft’un sunduğu benzersiz entegrasyon seçenekleri ile gerçek anlamda bir gelir kaynağı haline gelebilir. Bu sayede de Facebook’ta takipçilerinizi önce birer potansiyel müşteriye; ardından da satış yaptığınız sadık birer müşterileriye dönüştürebilirlirsiniz.

IdeaSoft olarak size, Facebook satış döngüsünü tamamlayarak takipçilerinizi nasıl müşterilerinize dönüştüreceğinizine dair önemli bulacağınıza inandığımız ipuçlarını paylaşıyoruz…

Takipçileri artırmak için ilk adım

İnternetteki tüm trafiğin yüzde 8,11’ini sağlayan Facebook, ürünlerinizin potansiyel müşterilerinin de bulunduğu bir platform. Potansiyel müşterilerinize Facebook üzerinden ulaşmak ve onlarla bağ kurabilmek için öncelikle onları iyi tanıyor olmanız gerekiyor.

Yaş grupları, coğrafi konumları, cinsiyetleri, ilgi alanları ve benzeri diğer pek çok kritere göre ideal hedef kitlenizi tanımladıktan sonra bu kitleye mesajınızı en uygun ne şekilde iletebileceğinize karar vermeniz çok daha kolay.

Bu sayede de Facebook üzerinden ulaşacağınız ideal hedef kitlenizi tanımlayarak sanki binlerce değil, tek bir kişi ile konuşuyormuş gibi tüm Facebook paylaşımlarınızı buna göre oluşturabilirsiniz.

Takipçilerinizi müşteri adaylarınıza dönüştürün

Facebook’ta takipçilerinizi birer müşteri adayına dönüştürmek için onlarla aranızda bir bağ oluşması son derece önemli. Eğer takipçilerinize e-posta veya diğer iletişim bilgilerini sizinle paylaşmalarına ikna edebilirseniz bu söz konusu bağı oluşturmak için yeterli bir ilk adım olabilir.

Fakat bunun için karşılığında sizin de onlara bir şey sunuyor olmanız gerekiyor. Bu ücretsiz bir bilgi, bir e-kitap veya indirim çeki olabilir. Kaliteli ve ilgi çekici içerikleriniz Facebook üzerinde markanızın bilinirliğini artırmanın yanı sıra, bu bağı sağlamak için faydalı bir yöntem olabilir.

Facebook yolu ile e-posta paylaşımlarını artırmak

Facebook takipçilerinizin gözünde sizinle zaten iletişim halinde oldukları bir kanal ve bunun üzerine bir de e-posta adreslerini paylaşmak konusunda çok hevesli olmayabilirler. Bunu sağlamak için yukarıda bahsettiğimiz ek faydaların sunarken, bir de takipçilerinize iletişim bilgilerini girebilecekleri bir form sunmak faydalı olacaktır. E-ticarette e-posta pazarlamasının satışlara da ciddi bir faydası olabileceğini belirtmekte fayda var.

Müşteri adaylarınızı müşterinize dönüştürün

Facebook üzerinden bir bağ kurduğunuz müşteri adaylarınızı birer müşteriye dönüştürmek için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler var. Bunlardan ilki e-ticaret sitenizde sunduğunuz ürünlerin faydalarını sergileyen video içerikler veya kaliteli makaleler ile kullanıcıları e-ticaret sitenize çekmek. Ürünün faydasını gören kullanıcıların satın alma ihtimalleri daha yüksek olacaktır.

Facebook üzerinden özel kampanyalar düzenlemek son derece etkili bir yöntem olabilir. Sadece Facebook üzerinden belli günlerde özel bir üründe büyük bir indirim veya ücretsiz kargo seçeneği sunmak Facebook takipçilerinizi müşteriye dönüştürmeniz için etkili bir yöntem olacaktır.

Müşteri adaylarınızı birer müşteriye dönüştürmenin etkili diğer bir yöntemi ise onlarla yüz yüze iletişim kurmak. Sadece Facebook takipçilerinizin davetli oldukları bir etkinlik düzenlemek her ne kadar maliyeti yüksek olabilecek bir yöntem olsa da, sadece satış değil, marka tanınırlığı ve müşteri sadakati oluşturmak açısından son derece etkili olabilir.

Tüm bunların dışında hali hazırda Facebook üzerinde bağ kurmuş olduğunuz müşterilere satış yapmanın muhtemelen en etkili yöntemi mağazanızı Facebook’a taşımak. IdeaSoft’un Facebook Store özelliği ile siz de buna ek bir ücret ödemeden sahip olabilir ve Facebook üzerindeki takipçilerinize Facebook üzerinden satış yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken IdeaSoft demo hesabınızı hemen oluşturmak ve Facebook Store da dahil IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sayısız özelliğini hemen kullanmaya başlamak…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!