DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook beğenilerinin e-ticaret sitenize gerçekten ne faydası var?

Facebook beğenilerinin e-ticaret sitenize gerçekten ne faydası var?

​Facebook yeni nesil pazarlama araçları arasında muhtemelen en etkililerinden biri. Pek çok e-ticaret sitesi Facebook üzerinde oluşturmuş oldukları sayfalarını daha fazla kişinin beğenmesi için uğraşıyor, bunu sağlamak için farklı yöntemler deniyorlar. Peki ama Facebook sayfanızın kaç kişinin beğendiğinin e-ticaret sitenize gerçekten ne kadar faydası olduğunu biliyor musunuz?

Ne yazık ki pek çok kişi için Facebook sayfalarının beğenen sayısı, rakipler ile aralarındaki bir yarışa dönmüş durumda. Odaklandığınız konu rakibinizden daha fazla beğenen sayısına ulaşmak olduğunda ise bir pazarlama kanalı olarak Facebook’un gerçek potansiyeli ve etkisini de gözden kaçırmış oluyorsunuz.

Aslında burada işi sosyal medya yönetimi olan bazı uzmanların da bu konuda müşterilerini ve kullanıcılarını yeterince bilgilendirmiyor olmamalarından kaynaklı bir sorun var. Eğer Facebook sayfanızın ve gönderimlerinizin beğenilme sayısının işiniz için neden faydalı olduğunu bilirseniz, bu konuda çok daha doğru adımlar atabilir ve sonucunda satışlarınızı artmayı başarabilirsiniz.

IdeaSoft olarak bu konuda beğeni sayılarını sadece birer rakamdan ibaret olmadığını, e-ticaret sitenizin gerçek anlamda satışlarını artırmaya ne gibi etkileri olduğunu paylaşmak istiyoruz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Ulaştığınız kişi sayısını artırır

Diyelim ki Facebook sayfanızı beğenen 1.000 kişi var. Facebook, sayfanız üzerinden gönderdiğiniz bir paylaşımı bu kitlenin tamamına göstermez. Çok net olmamakla beraber kabaca sayfanızı beğenenlerin sadece yüzde 10 ile yüzde 15 aralığında bir kesim bu paylaşımınızı görecek. Yani sayfanızı beğenen 1000 kişi varsa bir paylaşımınız yaklaşık 100 ile 150 kişiye ulaşmış olacak. Facebook sayfanızı beğenenlerin sayısı 10.000’e ulaştığında yine yüzde 10 ile 15 aralığındaki kişi paylaşımınızı görecek ama bu sefer ulaştığınız kitle de 10 kat artarak 1.000 ile 1.500 aralığına gelecek. Yani Facebook sayfanızı toplam beğenen sayısı bir mesajın kaç kişiye gösterileceğini doğrudan etkiliyor.

Ulaştığınız kişilerin çevresindekilere de ulaşmanızı sağlar

Eğer kaliteli gönderimlerde bulunuyorsanız sayfanızı beğenmiş olan insanların bir kısmı bu gönderimlerinize yorum yapacak veya beğenecekler. Onların bu yorum ve beğenilerinden, sizin sayfanızı beğenmemiş olan kendi arkadaşlarının bir kısmı da haberdar olacak. Böylece sizin sayfanızı henüz beğenmiş olan bir gruba da bu sayede ulaşabileceksiniz. Bu da yeni müşteriler kazanmanızı sağlayabilecek önemli bir etki.

Sitenize daha fazla trafik sağlar

Paylaşımlarınızda e-ticaret sitenizdeki ürünlere yönelik bir bağlantı paylaştığınızda ulaştığınız hayranlarınızın bir kısmı ürünle ilgilenecek ve incelemek için paylaştığınız bağlantıya tıklayacak. Bu da web sitenize daha fazla trafik sağlamanız anlamına gelecek. Çok kaba bir hesapla e-ticaret sitenizin dönüşüm oranı yüzde 1 ise, Facebook paylaşımlarınızdan gelen her 100 tıklamadan birinin satışa dönüşeceğini ön görebilirsiniz.

İlgili Yazılar:
E-ticaret sitesine Facebook beğen kutusu nasıl eklenir?
Facebook canlı yayın videolarından nasıl yararlanabilirsiniz?
E-ticaret siteleri için Facebook potansiyel müşteri reklamları neler sunuyor?

Sitenize daha ucuza trafik sağlar

Diyelim ki tıklama başına maliyeti 10 kuruş olan bir reklam kampanyanız var ve 100 kere tıklandı. Bu kampanyanın size maliyeti 10 TL olacak demektir. Bu sırada Facebook üzerindeki 10.000 kişinin beğendiği bir sayfanız varsa buradaki bir paylaşımınızı 1.000 kişi görecek ve bunların kabaca 50’si tıklama gerçekleştirebilir. İki farklı paylaşımda bu performansı sağladığınız anda aynı 100 tıklamayı, bu kez hiç reklam ücreti harcamadan elde edebilirsiniz.

Sayfanızı beğenenlerden daha çok kazanıyorsunuz

Yapılan araştırmalar bir e-ticaret sitesinin Facebook sayfasını beğenenlerin o siteden ortalamanın üzerinde alışveriş gerçekleştirdiğini gösteriyor. Bu konuyla ilgili ülkemizde gerçekleştirilmiş net bir araştırma yok ama yurtdışındaki farklı araştırmalardan ortaya çıkan rakamlardan yola çıkacak olursak, Facebook sayfanızı beğenmiş bir kullanıcıdan, beğenmemiş bir kullanıcıya göre ortalama iki kat daha fazla kazanacağınızı ön görebilirsiniz. Bunun kullanıcı başına toplam bir rakam olduğunu, aylık veya yıllık bir rakam olmadığını da belirtmekte fayda var. Ayrıca ürün fiyatlarınıza ve ürün çeşitlerinize göre de bu rakam farklılık gösterecektir. Yine de Facebook sayfanızın hayranlarının, diğerlerine göre size daha fazla kazandıracağını ön görebilirsiniz.

Tabi ki tüm bunların mümkün olabilmesi için öncelikle bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız var. O yüzden daha fazla geç kalmayın ve bu bilgileri de kullanarak daha karlı bir e-ticaret işine başlamak için IdeaSoft’un ücretsiz demosuna başvurunuzu gerçekleştirin.


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaFacebookSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!