DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Evden çalışanların performanslarını artıracak 10 ipucu

Evden çalışanların performanslarını artıracak 10 ipucu

Yeni kurulan ve küçük girişimler için evden çalışmanın birçok faydası bulunuyor. Kısıtlı bütçesi olan bu girişimciler için evden çalışmak, girişimlerini büyütme yolunda önemli bir rol oynuyor.

Tabii ki evde çalışmanın birçok zorluğu da bulunuyor. Motivasyon sağlamak, kendini işe vermek ve çalışma saatlerini düzenlemek oldukça zorlu olabiliyor. Bu faktörler de evden çalışan girişimcilerin performanslarının düşmesine neden olabiliyor.

İlgili yazı:Girişimciler için evden çalışmanın faydaları

Bu yazımızda evden çalışan girişimcilerin performanslarını artırabilecek bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Sadece çalışmak için bir alan belirleyin

Evinizde çalışmak konforu beraberinde getiriyor olsa da, belli bir disiplin kazanabilmek için sadece iş amaçlı kullanacağınız bir ortam sağlamanız gerekiyor. Burası sizin işinize odaklandığınız yer olmalı. Boş vakitlerinizi geçirmek için evin diğer alanlarından faydalanın.

Belli bir çalışma alanınızın olması, bir süre sonra beyniniz otomatik olarak bu alanın sizin ofisiniz olduğunu kavrayacak ve işe odaklanma süreniz daha da kısalacak.

Çalışma saatlerinizi belirleyin

Evden çalışıyor olmanız, işlerinizi dilediğiniz zaman yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Tabii ki bu bir seçenek. Her gün, günün farklı saatlerinde çalışabilirsiniz; fakat belli bir rutininizin olması işlerinizin aksamadan daha iyi bir şekilde yürümesini sağlar.

Belli zamanlarda bu çalışma saatlerinizi esnetebilirsiniz; ancak günlük bir çalışma takvimiminizin olması, sorumluluklarınızı eksiksiz bir şekilde yerine getirmenizi sağlayacaktır.

Aksi takdirde kişisel zamanınız ile iş saatleriniz birbirine girmeye başlayacaktır ve sosyal hayatınızla iş hayatınız birbirine gireceği için ikisinden birinden vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Ara sıra bu saatlerde değişiklik yapılabilir; fakat günlük bir çalışma ritüelinizin olması gerekiyor.

Günlük işlerinizin bir listesini yapın

Evde çalıştığınız zamanlarda bir ofistekinden farklı olarak günlük planlarınız ve işleriniz farklılık gösterebilir. Evin rahatlığına kapılarak günlük işlerinizin takibini yapmayabilir veya unutabilirsiniz. Bu nedenle güne başladığınızla, günlük işlerinizi planlayarak belli bir sıraya koymaya özen gösterin.

İş kıyafetlerinizi giyin

Birçok kişinin yaptığı en büyük hatalardan biri de evde çalışırken pijamalarından kurtulmamaktır. Her ne kadar ev ortamı olsa da ve evden çalışanlar konfor peşinde olsalar da pijamalarınızı çıkartıp, iş kıyafetlerinizi giymeniz daha ciddi ve konsantre bir şekilde çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Pijamalarınızla oturuyor oluşunuz, beyninize halen evde dinlenme modunda olduğunun sinyallerini yollayacaktır ve işe konsantre olmanızı zorlaştıracaktır. Bu nedenle sabah uyandığınızda iş kıyafetlerinizi çıkartarak, masanızın başına oturun.

Devamlı olarak arkadaşlarınızı davet etmeyin/ağırlamayın

Evde çalışıyor olmanız, arkadaşlarınızın istedikleri zaman size uğrayabilecekleri anlamına gelmiyor. Çalışma saatleriniz boyunca ne siz onları davet etmelisiniz, ne de size gelmek isteyen arkadaşlarınız kabul etmelisiniz. Tabii ki bunun istisnaları olacaktır; fakat bunun devamlı olması sizi işlerinizden alıkoyacaktır ve bu da kendinize ayırdığınız zamanlarda çalışmanıza neden olacaktır.

Arkadaşlarınıza, mesai saatlerinizi açıkça belirtmeli ve bu saatler dışında görüşebileceğinizi açıkça belirtmeniz, odağınızın kaybolmamasını sağlayacaktır.

Rahat bir çalışma alanı için yatırım yapın

Çalıştığınız alanın konforlu olması ve kendinizi bu alanda rahat hissetmeniz de oldukça önemli. İşlerinizi yaparken, kafanızın rahat ve ihtiyacınız olan eşyaların etrafınızda olması gerekiyor. Masa ve koltuk gibi temel ihtiyaçlarınız için para harcamaktan çekinmeyin. Eğer çalıştığınız bilgisayar, işlerinizi yaparken yeterli performansı sağlayamıyorsa bir yenisini almayı düşünebilirsiniz.

Odadaki diğer mobilyaların da sizin ihtiyaçlarınızı karşılaması gerekiyor. Huzurlu ve konforlu bir çalışma alanı yaratmak, işlerinize daha konsantre bir şekilde odaklanmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda kendinizi de iyi hissettirecektir.

Evde değilmişsiniz gibi düşünün

Burada bazı kişilerin aklı karışabilir. Evde çalışırken, nasıl evde değilmişsiniz gibi düşünebilirsiniz? Bu şu yüzden önemli; beyniniz evde olduğunuzu düşündüğü sürece, işe odaklanmanız uzun sürecektir. Çünkü ev kavramı ile iş kavramı oldukça farklıdır ve evden çalışmaya yeni başladığınızda evde olduğunuz için içinizden çalışma isteği gelmeyebilir.

Bu nedenle sadece çalışmak için kendinize bir alan ayırmanız ve bu alanda çalışırken kendinizi ofiste gibi hayal ederek çalışmaya odaklanmanız oldukça önemli. Belli bir süre sonra beyniniz bu odayı ya da alanı, iş yerinizi olarak algılamaya başlayacaktır.

İşle ilgili olmadığı sürece gün içinde birileriyle buluşmayın

Mesai saatleriniz içindeyken, işe ara verip arkadaşlarınızla görüşmeye gitmek, işlerinizin aksamasına neden olabilir. Bu toplantıları mümkün olduğunca mesai saatlerinizin dışında organize edin. İşle ilgili toplantılarınıza katılmak, işlerinizin aksamasına neden olacaktır ve mesai saatlerinizin düzensiz olmasına neden olabilir.

Evden çalışmak size zaman konusunda özgürlük tanısa da bu rutinleri başta nasıl oturtursanız ilerde de o şekilde devam edecektir. Devamlı olarak işlerinizi ertelediğiniz takdirde bu bir alışkanlığa dönüşebilir ve evden çalışmak artık sizin için yeterince verimli olmaz.

Ara sıra evinizin dışında çalışmaya gidin

Sevdiğiniz bir kafe ya da kahveciye giderek, ara sıra evden çıkmak da performansınızı artıracaktır. Farklı bir ortamda çalışmak, daha önce görmediğiniz ya da gözden kaçırdığınız detayları görmenizi sağlayabilir. Aynı zamanda günün tamamını devamlı olarak evde geçirmek, sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir.

Gün içinde iş arkadaşlarınızla veya patronunuzla iletişime geçin

İşlerinizin ilerleyişine göre gün içinde belli saat aralıklarında internet ya da telefon üzerinden iş arkadaşlarınızla iletişime geçerek iş hakkında fikir alışverişi yapın ya da rapor verin. Böylelikle uzakta çalışıyor olsanız bile tüm çalışanlar birbirlerinin ne yaptığını bileceği için, işler senkronize bir şekilde ilerleyebilecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!