DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette fiyatlandırma stratejisi geliştirmek için 5 ipucu

E-ticarette fiyatlandırma stratejisi geliştirmek için 5 ipucu

E-ticarette yaşanan rekabeti kendi avantajınıza çevirebilmek için kullanabileceğiniz en önemli araçlardan biri de doğru bir fiyatlandırma stratejisi. Müşterileriniz ürünlerinize ne kadarlık bir ödeme yapmayı uygun buluyor? Marka konumlandırmanıza uygun bir fiyatlandırma stratejisi ile benzer bir ürünü rakiplerinizden daha yüksek bir fiyata satmanız mümkün mü? Bu gibi sorulara cevap veren ve pazarlamanın 4P ilkesinden biri olan fiyatlandırma (pricing) e-ticaret siteleri için de son derece önemli bir konu.

Firmalar, fiyatlandırma stratejisi oluştururken; maliyet, marka, tüketici ya da rakip odaklı olabilir ve bu odak noktalarına göre farklı ürün fiyatlandırmaları gerçekleşebilir. Peki doğru fiyatlandırma stratejisiyle e-ticaret sitenizin satışlarını nasıl artırabilirsiniz? İşte e-ticaret sitenizin fiyatlandırma stratejisine destek olacak ipuçları…

1. Maliyet ve kar marjını belirlemek

E-ticarette düşük fiyat rekabette bir avantaj sağlasa da firmanız için her zaman en karlı yaklaşım olmayabilir. Eğer sağlıklı bir maliyet hesabı yapıp doğru kar marjınızı belirlemeden en düşük fiyatla satış yapmaya odaklanırsanız ne kadar fazla müşteriniz olursa olsun zarar etmeniz kaçınılmaz. Eğer düşük fiyatlandırma nedeniyle para kaybediyorsanız e-ticaret sitenizde ürünlerinizi daha karlı hale getirecek düzenlemeler yapmanız çok önemli olacaktır. Ayrıca ucuz fiyat politikasının, müşteriler tarafından kalitesiz ürün olarak algılanabileceğini de unutmamak gerekiyor.

2. Değer algısı ve farklılaşma

Rakiplerinizden farkınızı ortaya koymak ve hedef kitleniz için diğer firmalardan daha değerli olmanızı sağlayacak özelliklere sahip olmanız, ürünlerinize daha yüksek fiyata müşteri bulmanızı kolaylaştırabilir. Bu değerler kalite, tasarım farkı olabileceği gibi satın alınan ürünlerden herhangi bir yardım kurumuna bağışta bulunmak gibi sosyal kampanyalar düzenlemek de olabilir.

3. Müşterileri satın almaya teşvik etmek

Eğer kar marjınızı ve fiyatlandırmanızı oluştururken planlamalarınıza eklerseniz, bir sonraki aşamada uzun vadeli olarak müşterilerinize indirim kampanyaları sunabilirsiniz. Örneğin “Bugün içinde yapacağınız diğer alışverişinizde yüzde 20 indirim kazandınız” şeklindeki bir kampanya müşterinizi tekrar satın almaya yönlendirebilir. Bu aşamada doğru pazarlama dili kullanmak da işinize yarayabilir. Örneğin ikinci üründe yüzde 50 indirim yapıyor olmanız, müşterinizde ürünü yarı fiyatına alma algısı oluştursa da aslında ürün başına yüzde 25 indirim yapmanız anlamına gelir.

4. Ürün çeşitliliğini arttırma

E-ticaret sitesinde birbirinden farklı ücretlerde ürün seçenekleri sunmak farklı fiyat aralıklarında alışveriş yapmak isteyen potansiyel müşterilerin tamamına hitap etmenizi sağlayacaktır. Ancak bu ürünleri belirlerken pazardaki trendleri incelemek de son derece önemli. Bu nedenle “Google Trends” ve “Google Insight” gibi araçları kullanarak müşteri eğilimlerini incelemek işinize yarayabilir.

5. Fiyatlandırma stratejisini test etmek

Tek bir fiyatlandırma stratejisi tüm e-ticaret siteleri için uygun olmayabilir. Ürünün ve hedef kitlenin özellikleri, sektördeki trendler e-ticaret sitelerinin fiyatlandırma konusunda farklı zamanlarda, farklı stratejiler izlemesini gerektirebilir. Bu nedenle fiyatlandırma stratejinizi sürekli analiz etmeniz faydalı olabilir. Örneğin yaz mevsiminde umduğunuzdan daha fazla satış yapmanız ya da yeni ürünlerinizin diğer ürünlerden daha çok satılması durumunda fiyatlandırma stratejinizi güncellemeniz gerekebilir. Bu nedenle yaptığınız analizler fiyatlandırma konusunda size yol gösterici olabilir.

Paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek siz de e-ticaret siteniz için doğru bir fiyatlandırma stratejisi oluşturabilir ve daha çok kazanabilirsiniz. IdeaSoft, size e-ticaret sitelerinde olması gereken tüm özellikleri fazlasıyla sağlayabilir; ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıran akıllı e-ticaret paketleriyle e-ticarete sağlam bir temelle adım atabilirsiniz. Gelin siz de hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile e-ticarette kazanmaya başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!