DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz Google’daki değişimlerden olumsuz etkilenmesin

E-ticaret siteniz Google’daki değişimlerden olumsuz etkilenmesin

Google gerçekleştirdiği düzenli güncellemeler ile her zaman kullanıcılara en doğru ve en sağlıklı sonuçları iletmeye çalışıyor. Bu amaçla Google’ın algıritamsında gerçekleştirilen değişimler zaman zaman ufak tefek güncellemeler içerirken, bazen de oldukça köklü değişimlere neden oluyor.

Google algoritmasında gerçekleşen değişikliklerin bazıları, gelecekteki daha büyük değişikliklere zemin hazırladığı şeklinde yorumlanıyor. Ayrıca Google’ın son dönemlerde yaptığı güncellemelerle, küçük fakat kaliteli içerik üreten web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenmesi de hedefliyor. Firmaların kendi web sitelerini bu güncellemeler ışığında analiz etmesinin e-ticaret SEO açısından faydalı olacaktır. Bu değişimleri gözden kaçıranlar ise arama motorlarındaki yerlerini kaybedebilirler.

Peki Google güncellemelerinden olumsuz etkilenmekten kurtulmak için nelere dikkat etmelisiniz?

Anahtar kelimeler

Google gerçekleştirdiği yeniliklerle interneti daha kaliteli bir alan haline getirmeyi amaçlıyor. Bu yüzden oyunu kurallarına göre oynamak gerekiyor. Anahtar kelime kullanımı da bu kurallardan biri.

Anahtar kelimeleri doğallığı bozmamak için içeriği oluşturduktan sonra metin içerisine yerleştirmemek gerekiyor. Anahtar kelimeleri başlıkta kullanmaya çalışmak da bir diğer önemli ipucu. Aynı şekilde içerik içerisinde kullandığınız görselleri anahtar kelimeleri kullanarak isimlendirmeniz de işe yarayabilir.

Site içi bağlantılar

Arama motorlarında daha üst sıralarda görünebilmek için site içi bağlantıları etkin olarak kullanmak gerekiyor.

Site içinde daha önce bahsettiğiniz bir konuya tekrar değinmek için içerikte o yazının bağlantısına yer vererek, kullanıcıların sitenizde kalma sürelerini uzatabilirsiniz. Diğer yandan kendi içeriklerinizde yine kendi yazılarınızı referans göstererek arama motorlarında daha üst sıralarda görüntülenebilirsiniz.

Ayrıca içeriklerinizde “burayı tıklayın” ve “web site ismi” gibi call to action’lara yer vermeniz etkin site içi bağlantı kullanımı sağlayabilir.

Kaliteli içerik

Arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenmek için kaliteli ve orijinal içerik kullanmak, e-ticaret sitenizi ya da blogunuzu en az hafta bir kez güncellemek oldukça önemli. Siz de güncelliği sağlamak için web sitenizde katıldığınız bir konferans ya da gerçekleştirdiğiniz organizasyona ilişkin basına yansıyan haberleri paylaşabilirsiniz. Uzman olduğunuz konuya ilişkin yeni bilgilere sitenizde yer vermeniz kaliteli içerik paylaşımınıza katkı sağlayabilir.

Google’ın spam kuralları

Google algoritma güncellemeleriyle spam içerikli web sitelerinin görüntülenme oranını azaltmaya çalışıyor. Siz de herhangi bir spam algısına takılmamak ve üst sıralarda görüntülenebilmek için kopya içerik kullanımından kaçınabilir ve Google dışındaki kaynaklardan sitenize trafik oluşturacak uygulamalarda bulunabilirsiniz.

Google’ın güncellemelerini düzenli olarak takip ederek sanal mağazanızın arama sonuçlarında her zaman üst sıralarda yer almasını sağlamaya çalışmanızda fayda var. Bu konuda IdeaSoft da yanınızda. Eğer siz de karlı ve uzun soluklu bir e-ticaret işi kurmak istiyorsanız geç kalmadan IdeaSoft ile tanışın. IdeaSoft e-ticaret altyapısını ücretsiz deneme fırsatını yakalamak için demo hesabınızı hemen oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!