DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz bayram satışlarına hazır mı?

E-ticaret siteniz bayram satışlarına hazır mı?

E-ticaret siteleri için bayramlar ve özel günler, alışveriş potansiyelinin yükseldiği dönemler olması nedeniyle son derece önemli. Bu dönemlere özel planlamalar yaparak e-ticaret sitenizin daha fazla kazanmasını sağlayabilirsiniz. Yaklaşan Ramazan Bayramı sebebiyle birçok site çeşitli hazırlıklar yapmaya başladı bile.

 

Bayram sebebiyle oluşan bu alışveriş potansiyelini değerlendirmek için siz de e-ticaret sitenizi hazırlayarak rakiplerinizin arasından sıyrılabilir, daha fazla tercih edilen bir site olabilirsiniz.

 

Ideasoft olarak sizin için e-ticaret sitenizi bayrama hazırlayacak ipuçlarını derledik…

 

1. Geçmiş dönemleri değerlendirmek

Eğer geçtiğimiz yıllara ait satış verileriniz varsa bu bilgiler ışığında, bayram öncesinde e-ticaret sitenizin satışlarını artıracak uygulamalarda bulunabilirsiniz. Son birkaç yılın bayram dönemlerinde en çok hangi ürünlerin satıldığını incelemek, fiyat bilgilerini kontrol etmek, herhangi bir promosyon yaptıysanız bu promosyona ilişkin bilgileri değerlendirmek işinize yarayabilir.

 

Geçmiş yıllara ait bilgiler stok seviyesi belirlemek açısından da son derece önemli. Örneğin geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı öncesi stokları tükenmiş bir ürünün stok seviyesini bu yıl için artırabilir, rağbet görmeyen ürünlerin sayısını azaltabilirsiniz.

 

2. Promosyon ve kampanyalar

Ürünlerinize ilişkin yapacağınız bayram kampanyaları satışlarınızı artırmak için etkili yöntemlerden biri. Belirlediğiniz ürünlere ilişkin indirim kampanyaları oluşturmak ve bu kampanyaları e-posta pazarlaması ya da sosyal medya paylaşımları yoluyla duyurmak faydalı olabilir.

 

3. Ürün ve kategori optimizasyonu

Bayram öncesinde arama motorlarında sitenizin daha üst sıralarda yer alması için SEO dostu ürünler belirlemeniz faydalı olabilir. İnternet kullanıcılarının bayram öncesinde en fazla satın almak isteyeceği ürünleri belirleyerek sitenizde bu ürünlere yer vermek sitenizin trafiğini artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca bayrama özel ürün kategorileri belirlemeniz de işinize yarayabilir. “Bayram hediyeleri” veya “bayram indirimleri” gibi kategoriler e-ticaret sitenize arama motorlarından gelen trafiği artırabilir.

 

4. Sosyal medya paylaşımları

Bayram öncesinde sitenizde yaptığınız değişiklikleri uygun içeriklerle sosyal medyada paylaşmak etkili bir yol olabilir. Bayrama özel kampanyalar zaman sınırlaması içermesi sebebiyle potansiyel müşterileri etkileyebilir. Bu nedenle özellikle bayrama sayılı günler kala yapacağınız indirim ve özel kampanyaları sosyal medya yoluyla duyurmanız yararlı olabilir. Sosyal medyada bayrama özel paylaşacağınız farklı ve etkili görseller, videolar da takipçilerinizin ilgisini çekebilir.

 

Paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek bayram gibi yılın en kazançlı dönemlerinden birinde e-ticaret işinizden daha çok gelir edebilirsiniz. Eğer siz de işinizi internete taşıyarak potansiyel müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız, IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde ürün, kategori ve marka yönetiminden istatistik araçlarına, lojistik entegrasyonundan sanal POS’a kadar, ihtiyacınız olabilecek her şey mevcut. Ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturun ve IdeaSoft’un gelişmiş altyapı özellikleri yardımıyla satışlarınızı artırın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!